субота, 22.02.2025, 15:00 -> 15:40
Извор: РТС, Гардијан
Моторна тестера Илона Маска и Бенонов нацистички поздрав – нијансе популизма америчке деснице
На скупу десничарске Конференције конзервативне политичке мисли, блиске републиканцима и америчком председнику Доналда Трампу, било је дисонантних тонова. Радикални Стив Бенон отпоздравио је маси на начин сличан нацистичком салутирању. Предводник француске деснице Жордан Бардела због тога није хтео да одржи говор. За то време, Илон Маск је махао моторном тестером коју му је предао Хавијер Милеи, алудирајући на сечу америчке бирократије по аргентинском моделу.
Жордан Бардела, лидер Националног окупљања и нови предводник француске екстремне деснице био је најављен као драги гост и говорник скупа америчких истомишљеника у Мериленду, код Вашингтона, при Конференцији конзервативне политичке мисли, блиској Републиканској странци актуелног америчког председника Доналда Трампа.
Ипак, на митингу на којем је причао и потпредседник Сједињених Америчких Држава Џеј Ди Венс, изостао је Барделин исказ. Кривац је некадашњи Трампов савезник и радикални конзервативац Стив Бенон и његово, наизглед, нацистишко-фашистичко махање руком увис.
Бенон је био Трампов човек у трци за његов први мандат и непосредно пошто је преузео Белу кућу. У међувремену је био и у затвору због неодазивања судском позиву у вези са истрагом о нападу на Капитол. Суочава се оптужбама за превару донатора који су финансирали изградњу зида на граници са Мексиком. И није толико добар са Трампом због моћи коју је овај дао Илону Маску.
Бенон, сада водитељ поткаста, свој страсан говор завршио је на сличан начин као што је и Маск током прославе Трампове инаугурације – са благо уздигнутом руком, спојеним прстима и дланом окренутим ка доле. За изречено је добио аплаузе и овације окупљених.
Међутим, Бардела је у потезу Бенона видео, како је навео, алузију на "нацистичку идеологију", због чега је одлучио да не говори о односима Француске и САД на скупу у Мериленду.
Игра са опасним симболима
Бенон сматра да се не ради о нацистичком поздраву, већ специфичном виду захвалности публици која је, како тврди, иста после сваког његовог говора.
Поједини аналитичари верују да је Бенонов поступак намеран, са тенденцијом да изазове бес либералних кругова америчке политике и медија. Међутим, потез није прихваћен ни у делу деснице.
Масково и Беноново махање руком неки историчари пореде са такозваним "старим римским поздравом", који је "злоупотребио" фашистички покрет Бенита Мусолинија, касније и нацисти Адолфа Хитлера.
Ипак, АДЛ група за борбу против антисемитизма Масков потез не види као нацистичко салутирање, већ неспретно одмахивање руком у налету емоција.
50 нијанси популизма
Док трају расправе о пантомими учесника конференције, уочљива је еволуција овог покрета од скупа посвећеног традиционалним вредностима до митинга подршке лику и делу актуелног председника САД.
"Желимо Трампа и 2028. године", једна је од главних порука са скупа у Мериленду.
У међувремену, Маск је махао на бини са моторном тестером у рукума, алудирајући на резове и сече "нарасле америчке бирократије", по угледу на "патент" председника Аргентине Хавијера Милеија, који је то много пре радио на својим предизборним скуповима.
Тестеру му је лично предао Милеи.
Венс је у свом говору поручио да су "непроверени мигранти" највећа претња Америци и Европи, оптуживши администрацију бившег америчког председника Џозефа Бајдена за млаку реакцију по овом питању.
"Не можемо обновити западну цивилизацију дозвољавајући милионима илегалних миграната да улазе у западне земље. Желимо границе и суверенитет", закључио је Венс.
Коментари