Rampa na Tik-tok u Albaniji – odgovor na vršnjačko nasilje ili zauzdavanje opozicije uoči izbora
Tik-tok je od danas do kraja godine zabranjen u Albaniji. Mogao bi biti zabranjen i u Americi već 19. januara, dan pre inauguracije novog predsednika, osim ako Vrhovni sud ne uvaži zahtev Donalda Trampa i ne obustavi zakon koji omogućuje zabranu.
Svađa na Tik-toku u Albaniji otišla je predaleko, kada je jedan dečak preminuo. Kao odgovor na vršnjačko nasilje, vlasti u Tirani zabranile su tu društvenu mrežu na godinu dana.
"S jedne strane, to je ispravna odluka, ali s druge, to neće značajno smanjiti vršnjačko nasilje. Većina tik-tokera ima druge društvene mreže i onlajn ponude firmi i influensera koje će im pomoći da na Instagramu nastave da rastu", smatra novinar Idro Seferi.
Marketinški stručnjak Đuro Radosavović ističe da je pitanje da li će politika prevagnuti nad problemima koje izazivaju društvene mreže, poput poremećaja pažnje i gubitka vremena.
"Neke društvene mreže i influenseri trenutno više utiču na jezik i formiranje ličnosti od roditelja ili okoline", kaže Radosavović.
Učenje preko tableta i kreativnost
Postoje brojne škole u zapadnim zemljama, na primer u Holandiji, gde deca od prvog razreda osnovne škole uče na tabletima kako bi shvatila da ih mogu koristiti za kreativno učenje, a ne samo za zabavu.
"Zabrana može povećati interesovanje za nešto. Sve je pitanje načina na koji se koriste mreže ili aplikacije. Pogrešno je potpuno ograničiti pristup. Albanija ide đonom, umesto da se usmeri na edukaciju", navodi Radosavović.
Tim stavom vodi se veći deo građana Albanije, pa ni zabrana nije prošla bez kontroverzi.
"Reakcije su bile i pozitivne i negativne. Negativne su najviše dolazile od opozicije, Demokratske stranke u Albaniji, koja smatra da je imala veliki rast na Tik-toku i da su tamo njihovi pratioci. I premijer (Edi) Rama koristi Tik-tok, a ta odluka se vidi kao obračun sa opozicijom i slobodom govora, s obzirom na to da će za nekoliko meseci biti održani izbori", kaže novinar Seferi.
Zloupotrebe i izbori
Ne isključuju zloupotrebu ni politikolozi, koji podsećaju na slučaj u Rumuniji kada je poništen prvi krug predsedničkih izbora, zbog pretpostavke da je velika razlika u rezultatu u korist jednog kandidata bila ostvarena zahvaljujući Tik-toku.
"Iz marketinške perspektive, očekivati da će se napraviti velika margina u rezultatu je preterano. Moguće je zamisliti da je ovo možda jedan od poteza albanskih vlasti, koji imaju veze sa strahom da Tik-tok može ugroziti vladajuću garnituru u Albaniji", ističe stručnjak za strateške komunikacije Đorđe Trikoš.
Sudeći po novoj odluci Donalda Trampa, Tik-tok ne ugrožava, pa on traži od Vrhovnog suda da odloži sprovođenje zakona koji bi ga zabranio ili primorao na prodaju.
Time je izazvana velika pažnja, slično kao i njegove pretnje tokom prvog predsedničkog mandata da će ga ukinuti.
"Promenilo se da je jedan od većih donatora Republikanske partije, Džef Jas, veliki investitor u Tik-tok. Istina je da Komunistička partija ima ozbiljan udeo u poslovanju Tik-toka, jer ima predstavnike u bordu direktora matične kompanije Tik-toka, Bajt Densa. Politički uticaj nije moguće isključiti", smatra Trikoš.
Prema njegovim rečima, nije nemoguće da je politički uticaj Komunističke partije ozbiljan, pa se potez Trampa može tumačiti kao vrsta implicitnih pregovora sa Kinom.
Može se, kaže Trikoš, tumačiti i ekonomskim rečnikom kao teorija signaliziranja, gde Tramp ovim potezom pravi kontakte, a pre nego što je ušao u Belu kuću, lopta je, barem kada je Tik-tok u pitanju, bila u kineskom dvorištu.
Коментари