Sećanje jače od "Oluje" — nostalgija vuče izbeglice u zavičaj
Peti avgust, dan kada je hrvatska vojska ušla u Knin, dva komšijska naroda obeležavaju potpuno drugačije — jedni slave Dan pobede i domovinske zahvalnosti uz najviše zvaničnike, dok drugi održavaju parastose i sećaju se stradalih u "Oluji". Srbi iz udaljenih krajeva sveta vraćaju se leti u jedno selo u blizini Knina, kada se zajedno prisećaju kako je sve izgledalo pre rata.
Dok se na kninskoj tvrđavi vijore zastave kao simbol pobede, Dragan Radinović Protić se u obližnjem selu Golubić priprema za renoviranje kuće u kojoj je rođen, a koju je napustio pre 24 godine. Svake druge godine tu dolazi iz Australije.
"Vuče me ta neka nostalgija. To čovek oseća sa godinama. Mladi misle da to nikad neće doći, ali ja znam da hoće, kad tad", kaže Radinović Protić.
U komšiluku, priprema se trpeza. Kako se peče jagnje u ovim krajevima, ne zaboravlja se ni posle dugog izbeglištva — prvo u Srbiji, potom u Švedskoj. Nisu izbledela ni sećanja iz kolone.
Jovan Borović se priseća kako je 3. avgusta sa ženom pekao "kruh" za vojsku jer su pekare pogođene, a da su već uveče pobegli. Nisu se vraćali u Golubić do 2002. godine.
"Utisak je bio očajan. Sve je bilo rastureno, nigde prozora, ničeg nije bilo ni unutra", naveo je Borović.
Kuća im je obnovljena 2006. godine i od tada je za tri generacije mesto za letnji odmor. Knin, udaljen tek 10 kilometara, danas gledaju sa distance.
"Meni je najžalije što ovde više nikog nema — nema ni Hrvata, nema ničega. Išao sam neki dan u prodavnicu, imamo jednu trgovinu u kojoj možemo da kupimo burek, pecivo. Pre 10 godina, Knin je bio življi", izjavio je Marinko Zrilić.
Pre rata, u selu je živelo oko 1.500 Srba. I posle njega ima života za Srbe, ali priznaju — samo leti. Retki, koji su se zauvek vratili, ne žele pred kameru, što ćete razumeti kada naiđete na ožiljke iz "Oluje".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 9
Пошаљи коментар