Usvojena Deklaracija na samitu na Jahorini
Učesnici samita Procesa saradnje u jugoistočnoj Evropi na Jahorini usvojili su Deklaraciju u kojoj je naglašeno da potpuna integracija regiona u EU služi najboljim interesima Evrope, kao i da je bezbednost jugoistočne Evrope glavni preduslov za bezbednost i stabilnost celog kontinenta.
"Čvrsto verujemo u zajedničku evropsku budućnost. Projekat EU se pokazao kao najuspešniji i efikasan garant mira, stabilnosti i napretka u istoriji kontinenta", navodi se u Deklaraciji, uz isticanje da dobrosusedski odnosi, uzajamno poštovanje i iskren politički dijalog nemaju alternativu.
Učesnici samita saglasni su da se perspektiva članstva u EU pokazala kao najsnažniji podsticaj za neophodne reforme, kao i najbolji garant trajnom miru, stabilnosti i bezbednosti u regionu.
"To je, takođe, najsnažniji podsticaj za sveobuhvatnu transformaciju regiona i promociju demokratije, ljudskih prava i osnovnih sloboda, vladavine prava, uzajamnog razumevanja i povezanosti, te dobrog ekonomskog upravljanja", navodi se u dokumentu.
Posebno je naglašena potreba održanja momentuma proširenja i kontinuirane opredeljenosti za reforme, kao i kredibiliteta politike proširenja, bazirane na striktnoj i fer uslovljenosti, regionalnoj saradnji i dobrosusedskim odnosima i načelu vlastite zasluge.
Navedeno je da će učesnice SEECP-a koje su već članice EU nastaviti da podržavaju evropsku perspektivu članica Procesa koje još teže članstvu u Uniji.
Pohvale su upućene rumunskom predsedavanju Savetu EU i predsedavanju Sarajeva SEECP-u za zajedničko organizovanje neformalnog sastanka za jačanje regionalne saradnje u jugoistočnoj Evropi 22. marta u Sarajevu, koji je okupio predstavnike EU za Zapadni Balkan, političke predstavnike članica SEECP-a, kao i predstavnike Evropske službe za spoljne poslove i Evropske komisije.
Zajednički rad na jačanju bezbednosti u regionu
Posebno mesto u Deklaraciji posvećeno je jačanju bezbednosti u regionu i opredeljenosti zemalja učesnika Procesa da zajednički rade da bi se efikasno suočile sa svim bezbednosnim pretnjama u regionu.
"Učesnici naglašavaju neophodnost koordinisanih napora u borbi protiv nasilnog ekstremizma i terorizma, organizovanog kriminala sa fokusom na moderno ropstvo, trgovinu ljudima, prisilni rad, krijumčarenje oružja i municije, pranje novca i korupciju", navodi se u usvojenom tekstu.
Pozdravljen je početak primene Integrisanog upravljanja internom bezbednošću i njegovog prvog stuba Inicijative Zapadnog Balkana za borbu protiv terorizma.
Kada su u pitanju ilegalne migracije, izraženo je uverenje da izazov ilegalnih migracija može biti prevaziđen samo zajedničkom saradnjom svih članica SEECP-a, pri čemu je apelovano na EU da po ovom pitanju nastavi konkretno da podržava region.
U Deklaraciji je ocenjeno da je jačanje ekonomske saradnje članica SEECP-a, kao i privreda zemalja regiona i EU od najvećeg značaja za ekonomski rast, održivi razvoj i prosperitet građana jugoistočne Evrope.
"U ovom smislu, učesnici su potpuno svesni hitne potrebe za proširenjem povezanosti unutar regiona, kao i regiona i EU", ističe se u Deklaraciji i precizira da se povezanost ne odnosi samo na infrastrukturu, nego i poslovnu, digitalnu i povezanost na polju kulture, kao i povezanost mladih.
Poboljšanjem povezanosti, konstatuje se u Deklaraciji, biće povećana sposobnost regiona da se takmiči na globalnom tržištu, kao i sveukupno blagostanje građana.
U dokumentu je naglašen veliki potencijal digitalizacije za transformaciju privreda zemalja regiona i posebno pozdravljeno potpisivanje sporazuma o pojeftinjenju usluga rominga u javnim mobilnim mrežama zemalja Zapadnog Balkana.
Posebno je upozoreno na potencijalnu pretnju stabilnosti ekonomskog napretka i održivog razvoja uzrokovanog egzodusom velikog broja obrazovanih i stručnih mladih ljudi u prosperitetnije privrede.
"Ovaj fenomen nije percipiran samo kao privremeni i treba da ga rešavaju zajednički svi zainteresovani u regionu", ističe se u Deklaraciji, uz konstataciju da su kapaciteti mladih ključni za izgradnju stabilnijih i koherentinijih društava.
Učesnici snažno podržavaju rad Parlamentarne skupštine SEECP-a, uz prepoznavanje ključnog značaja uzajamne saradnje zakonodavnih tela u regionu, posebno razmenjivanja najboljih praksi i naučenih lekcija na svim područjima.
"To je viđeno kao prikladan okvir za implementaciju evropskih standarda i harmonizaciju zakonodavnog rada sa EU", navodi se u Deklaraciji, u kojoj je odato priznanje Parlamentarnoj skupštini BiH za uspešno vođenje parlamentarne dimenzije predsedavanja Sarajeva SEECP-u.
Posebna uloga Saveta za regionalnu saradnju
U Deklaraciji je istaknuto da učesnici posebno cene ulogu Saveta za regionalnu saradnju (RCC) zbog neumornog rada na održivosti regionalnog napretka.
"Efektivna i rezultatski orijentisana saradnja između članica SEECP-a, EU i RCC-a je donela okvir regionalne saradnje koji je postigao konkretne rezultate u digitalnoj povezanosti, mobilnosti radne snage, socijalnoj inkluziji i koheziji, rodnoj ravnopravnosti, parlamentarnoj i bezbednosnoj saradnji", precizira se u Deklaraciji i dodaje da članice SEECP-a poveravaju RCC-u mandat za nastavak sprovođenja politike regionalne povezanosti.
Učesnici su izrazili svoje uvažavanje predsedavanju Sarajeva SEECP-om u periodu 2018-2019. godina i postignutim rezultatima pod motom "Bolja povezanost za bolji život", a pozdravljeni su i prioriteti postavljeni za vreme ovog predsedavanja, s naglaskom na evropski strateški pristup.
Konstatovano je da su događaji i aktivnosti organizovani tokom predsedavanja Sarajeva SEECP-u osnažili ulogu ove inicijative i obogatili vezu članica.
Deklaraciju su potpisali predsedavajući Predsedništva BiH Milorad Dodik, članovi Predsedništva Željko Komšić i Šefik Džaferović, predsednici Turske Redžep Tajip Erdogan, Crne Gore Milo Đukanović, Severne Makedonije Stevo Pandarovski i Albanije Iljir Meta, te premijeri Srbije Ana Brnabić i Bugarske Bojko Borisov.
Među potpisnicima Deklaracije su i rumunski ministar istraživanja Nikolae Hurduk, državni sekretar u hrvatskom ministarstvu inostranih i evropskih poslova Zdravka Bušić, te ambasadori Grčke u BiH Georgios Iliopulos i Slovenije Zorica Bukinac i predstavnik Moldavije Oleg Culea.
Dokument je zaključen u prisustvu generalnog sekretara RCC-a Majlinde Bregu i zamenika generalnog direktora Evropske službe za spoljne aktivnosti Angeline Ajhorst.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар