Grčka i Albanija, rastu tenzije posle ubistva Konstantinosa Kacifasa

Albanske vlasti odbacile su zahtev za novom forenzičkom istragom tela Konstantinosa Kacifasa, koji je pre dva dana ubijen u pucnjavi sa albanskim specijalcima. Atina uručila protest albanskom ambasadoru u Atini. Grčki mediji optužuju albansku policiju za "hladnokrvno ubistvo". Tirana odbacuje optužbe, navodeći da je Kacifas bez razloga pucao na policajce. Molotovljev koktel bačen na predstavništvo albanske turističke organizacije u Atini.

Tenzije na relaciji Atina–Tirana podignute su na najviši nivo poslednjih godina, pošto je albanska policija pod još nerasvetljenim okolnostima ubila Grka Konstantinosa Kacifasa, što je pokrenulo lavinu medijskih spekulacija i optužbi na obe strane.

Konstantinos Kacifas stradao je u nedelju u pucnjavi kod sela Bularat, nedaleko od granice Grčke. Albanska policija tvrdi da je Kacifas pucao iz "kalašnjikova", dok predstavnici organizacija Grka u Albaniji smatraju da je "policija mogla da ga uhapsi".

"Mogli su da ga uhapse, ali nisu. Ubili su ga", rekao je za dnevnik Tanea predsednik Udruženja severnog Epira Babos Karatanos.

Grčki mediji su, takođe, objavili i svedočenje majke ubijenog, koja je rekla da je Kacifas "žrtva mržnje prema Grcima".

Dan pošto je vlada u Atini pozvala albanskog ambasadora i protestovala zbog ubistva Kacifasa, Tirana je odbila zahtev porodice za novom forenzičkom istragom, kao i da celu istragu ponove nezavisni stručnjaci.

Posle intervencije diplomata, u istragu se uključio i grčki patolog, javljaju mediji u Grčkoj. 

U utorak ujutro, nepoznate maskirane osobe bacile su Molotovljev koktel na kancelariju albanske turističke organizacije u Atini.

Pojedinosti čitavog incidenta su i dalje prilično nejasne, posebno način na koji je pucnjava počela. Grčki izvori tvrde da su albanski policajci pokušali da skinu zastavu sa groblja na kojem su sahranjeni Grci stradali tokom Drugog svetskog rata, dok je albanska policija saopštila da je Kacifas počeo da puca bez razloga.

Za sada, izvesno je da je na mesto na kojem je pucnjava počela pronađeno 17 čaura, posle čega je Kacifas prvo pobegao u obližnje selo, pa zatim u šumu. U međuvremenu, albanski specijalci su helikopterom stigli na mesto događaja i, ubrzo zatim, ubili Kacifasa.

Pored tela, pronađeni su kesa sa oko 100 metaka i vojnički nož. Kacifas je 2009. godine uhapšen zbog posedovanja pola kilograma hašiša.

Sahrana Konstantinosa Kacifasa, zbog koje su se mobilisali grčki desničari, predstavljaće sledeći ozbiljan test za odnose dve države.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом