Đukanović: Evropska perspektiva ruši velikodržavne projekte

Predsednik najuticajnije vladajuće DPS u Crnoj Gori Milo Đukanović je komentarisao ideju "Velike Albanije" i ocenio da će opasnost od velikodržavnih projekata rasti u meri u kojoj se bude zatvarala evropska perspektiva

Milo Đukanović je u intervjuu za ORF rekao da i "Albanija i Kosovo veruju u superiornost evropske i evroatlantske integracije".

"Vrlo otvoreno i vrlo prijateljski razgovaram i sa rukovodstvo u Tirani i u Prištini… Ubeđen sam da i Tirana i Priština apsolutno veruju u superiornost ideje evropske i evroatlantske integracije. Zato mislim da treba dodatno potencirati blizinu evropske perspektive za sva društva Zapadnog Balkana, jer će to samo po sebi obesmišljavati velikodržavne projekte", kazao je Đukanović u intervjuu za ORF.

Đukanović smatra da je Zapadni Balkan deo evropske kulture i tome je uzalud prkositi.

"Ako bi pitali jedan značajan deo crnogorske javnosti, rekli bi da Crna Gora ne treba da bude u NATO, i to bi obrazložili, bilo našim tradicionalnim vezama sa Srbijom i Rusijom, bilo bombardovanjem koji je NATO imao prema SRJ zahvaljujući pogubnoj politici Slobodana Miloševića", naveo je Đukanović, koji je duže od dve decenije naizmenično bio premijer i predsednik Crne Gore.

Ali, dodao je, šta god od tih argumenata upotrebili, bilo bi pogrešno, zbog toga što je jedino neupitno, da su i Crna Gora i druga društva Zapadnog Balkana, sastavni deo evropske kulture i da ne vredi prkositi da ne pripadate onome čemu geografski, istorijski, civilizacijski pripadate.

"Zato mislim da je sada veoma važna uloga koju imaju proevropske vlade na Zapadnom Balkanu i zato je jako važno da napori tih vlada budu podržani upravo od NATO i EU", poručio je Djukanović.

Govoreći o članstvu Crne Gore u NATO, Đukanović je rekao da je to dobra poruka i drugim državama regiona da budu istrajne, da dobro i pametno odgovore na poruke koje, kako je rekao, dobijamo i iz NATO i EU, da su vrata otvorena.

Kroz ta vrata, kaže, kroz realizaciju reformi treba proći, Balkan pridružiti savremenoj evropskoj civilizaciji i na taj način stvoriti pretpostavku za ubrzaniji ekonomski i demokratski razvoj i pouzdaniju stabilnost evropskog kontinenta, prenele su podgoričke Dnevne novine.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом