Велика Британија неће дозволити Украјини да користи ракете дугог домета "сторм шедоу" против циљева у Русији без сагласности Сједињених Америчких Држава, пише Тајмс, позивајући се на више извора.
Пет бивших секретара одбране и бивши британски премијер Риши Сунак позвали су председника британске Владе Кира Стармера да поступи по питању једностраног давања дозволе Украјини и упозорили да ће одлагања само охрабрити руског председника Владимира Путина.
Међутим, више извора из британске Владе навело је за Тајмс да Британија неће "поступити сама", јер су амерички системи за навођење кључни за осигурање да пројектили погоде своје циљеве.
Влада верује да ће САД и даље вероватно дати зелено светло на Генералној скупштини УН у Њујорку, иако постоје поделе унутар администрације америчког председника Џозефа Бајдена.
Министар спољних послова Велике Британије Дејвид Лами рекао је да мора да постоји "заједничка стратегија" међу западним партнерима. "
Сада о томе разговарамо са Сједињеним Америчким Државама и другим кључним савезницима, али наравно идемо на Генералну скупштину УН, где ћемо се сви састати са украјинским председником Володимиром Зеленским за нешто мање од 12 дана", навео је Лами.
Британски министар спљних послова је додао да је важно подржати Украјинце како би наставили да одбијају Русију у Црном мору и да би могли да се изборе са огромним изазовима у ваздуху које Русија ствара.
"И, наравно, да подржавамо Украјинце обучавајући њихову војску. Желимо да Украјину у будућности ставимо у најјачу позицију", рекао је Лами.
(Танјуг)
Коментари