Sumorna kosovska realnost – 17 godina jednostrano proglašene nezavisnosti

Prošlo je 17 godina od samoproglašene nezavisnosti Kosova. Priština proslavlja nepostojeći praznik nepostojeće države, poručuju iz Beograda.

Uz plavožute i zastave Albanije, Albanci su izašli na glavno gradsko šetalište u Prištini, pozdravljajući ešalone bezbednosnih snaga. Paradirali su nedavno kupljenim oklopnim vozilima. Ulaganje u naoružanje akcentovao je Aljbin Kurti, kao jedno od najvećih dostignuća njegove vlade.

"Sve naše oči su uprte u vas vojnike i policajce, osećamo slavu i sigurnost. Kosovo je u poslednje četiri godine uložilo stotine miliona evra u municiju, kupili smo rakete 'džavelin', hiljade pušaka i milione municije i uspostavljamo vojnu industriju", poručuje Aljbin Kurti.

Naoružani pripadnici bezbednosnih snaga na ulicama izazivaju euforiju većinske zajednice, kojoj svakodnevni život međuitim donosi brigu i nespokojstvo.

Nezaposlenost je i dalje visoka, a zbog koje mladi Albanci odlaze  sa Kosova, naročito nakon vizne liberalizacije. Mesečne zarade ne mogu da prate skokove cena i inflaciju.

Ekonomski rast od četiri odsto na Kosovu nije isti sa istim rastom u razvijenim društvima.

"Solidan rast za Kosovo, uzimajući u obzir faktore inflacije, odnosno poskupljenja, ukupne troškove života, morao bi da bude barem duplo veći, da bi se stimulisale investicije i stimulisala lokalna potrošnja, odnosno proizvodnja domaćih proizvoda, jer znamo da je oko 85 odsto robe iz uvoza. Drugim rečima, to znači da mi šaljemo svoj novac u inostranstvo", kaže ekonomista Besnik Avdijaj.

Centralna skupština, najviše zakonodavno telo, paralisano je izbornim procesom. Nema ozbiljnih nagoveštaja ko će formirati buduću vladu, i kakva će biti pozicija i uloga Srba u novom sazivu institucija.

Srbi su, kažu analitičari, u najgorem položaju od 1999. godine. Srbi na severu Kosova i Metohije izgubili su policiju i pravosuđe. Zgrade institucija vlade Srbije su zabranjene, a dinar i srpske banke su proterani.

Srba je sve manje. A oni koji ostaju mogu jedino da se uzdaju u pozitivne efekte dijaloga u Briselu.

"Ono što smo do sada videli jeste jednostavno nametanje jednostranih rešenja od strane Prištine I menjanje realnosti na terenu putem rešenja za one probleme koje upravo treba rešavati putem dijaloga i briselskog sporazuma", kaže analitičar Miodrag Marinković.

Kosovo je etnički podeljeno društvo između Srba i Albanaca. Međutim i jedni i drugi danas praznuju. Srbi Sretenje, a Albanci dan jednostrano proglašene nezavisnosti. U osnovi je državnost, koju Srbi i Albanci jedni drugima osporavaju.

Iz Kancelarija za KiM poručuju da "ako danas uopšte možemo da govorimo o nekakvoj godišnjici, onda je to godišnjica jednog propalog i neostvarenog projekta, čiji ideolozi i izvođači polako, ali sigurno odlaze sa istorijske scene".

Čestitke za godišnjicu jednostrano proglašene nezavisnosti u Prištini su dobili od novog američkog predsednika Donalda Trampa, najviših zvaničnika Nemačke, Engleske, Francuske i drugih zemalja.

четвртак, 20. фебруар 2025.
4° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса