Читај ми!

Sankcije NIS-u i obustava tranzita gasa kroz Ukrajinu – kako će se završiti geopolitičke energetske igre

Hitni zahtevi za konsultacije o američkim sankcijama NIS-u stižu i iz Moskve i iz Beograda. Predsednik Aleksandar Vučić razgovarao je sa ruskim ambasadorom, a u Moskvi je o tome govorio ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Sankcije se odnose na kompanije sa ruskim vlasništvom u više od 30 država i već su poljuljale stabilnost evropskog tržišta energenata.

Posledice američkih sankcija NIS-u glavna su tema razgovora srpskog predsednika sa ruskim ambasadorom. U skladu sa međuvladinim ugovorom Srbije i Rusije, Aleksandar Vučić kaže da je tražio konsultacije o funkcionisanju NIS-a i o najboljem rešenju za kompaniju u obostranom interesu uz očuvanje partnerskih i prijateljskih odnosa dve zemlje. Razgovor traži i Moskva uz poruku da je na srpskom rukovodstvu da donese odluku.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov ističe da je Moskva u stalnom kontaktu sa Beogradom i da je zatražila hitne konsultacije nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije.

"Amerika i Evropska unija zavrću ruke Srbiji tražeći od nje da izda Rusiju. Administracija odlazećeg američkog predsednika Džozefa Bajdena želi da napakosti i Srbiji i administraciji Donalda Trampa. Situacija, čak i sa pravnog stanovišta, zahteva hrabre odluke", ocenjuje Lavrov.

Ministarka energetike dogovorila se sa članicama "Udruženja naftnih kompanija Srbije" o dodatnim aktivnostima koje će očuvati rad Rafinerije Pančevo i snabdevanje tržišta. Iz Udruženja poručuju da su spremni da povećaju uvoz nafte i skladišne kapacitete.

"Važno je da očuvamo dobre odnose sa svim partnerima i da se držimo odgovornog i racionalnog pristupa u rešavanju novonastale situacije. Računamo na podršku svih naftnih kompanija koje posluju u zemlji kako bismo tokom prelaznog perioda osigurali stabilnost snabdevanja", napominje Dubravka Đedović Handanović.

Kriza pospešuje rast cena energenata

Na svetskom tržištu, energetska neizvesnost je sve veća, što pospešuje rast cena svih energenata. Zbog toga Grčka traži od Brisela da što pre reaguje. Evropa ima sve više problema i sa snabdevanjem zbog obustave tranzita gasa kroz Ukrajinu. Moldavija je u najtežoj situaciji – potpuno je bez gasa i ne može da pokrije potrebe zemlje ni enormnim uvozom struje. Krivi Rusiju i traži sednicu Saveta bezbednosti UN o energetici.

"U ovom veku imamo ljude koji nemaju struju, ni grejanje, nemaju vodu po nekoliko sati dnevno. Kriza je veštačka, jer Rusija ima alternativne puteve za snabdevanje, a jedini cilj joj je destabilizacija Moldavije", ističe predsednica te zemlje, Maja Sandu.

Jučerašnji pokušaj napada na gasovod "Turski tok" pojačao je bojazan od moguće obustave i tog jedinog preostalog tranzitnog pravca za dotok ruskog gasa u Evropu.

среда, 15. јануар 2025.
-3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње