Америчке санкције већ тресу нафтно тржиште у свету – шта је за Србију најјефтиније решење
У Влади је одржан први састанак Радне групе за праћење активности Министарства финансија САД, Канцеларије за контролу стране имовине о потенцијалном увођењу санкција НИС-у. Министaрка Дубравка Ђедовић Хандановић поручује да Влада ради на спречавању негативних последица санкција и да је први задатак Владе да НИС неометано ради. У међувремену, санкције су затресле светско тржиште нафте, а цена барела премашила је 81 долар.
У Влади очекују да ће појашњења о санкцијама НИС-у које је Србија тражила од америчке администрације стићи до краја дана или сутра. У прелазном периоду први задатак је да НИС настави пословање.
"Морамо се припремити да наставимо и дијалог и са долазећом америчком администрацијом и да би могли да припремимо платформу за преговоре са руском страном. Свакако је битно да нафтна индустрија настави да ради неометано, али и да са те стране имамо све информације како са тржишта тако и компаније", истиче Дубравка Ђедовић Хандановић, која је председавала Радној групи.
Како постићи договор са свим странама
Стручњаци оцењују да је тешко наћи решење које би задовољило и Сједињене Америчке Државе и Русију и Србију. Посебно је, кажу, тешко одредити која би то цена била за евентуалну куповину удела власништва у НИС-у.
"Можда најбоље и за једну и за другу и трећу страну, није подједнако за све, али то је да ипак направимо договор са Русима, када би могли да будемо бар већински власници. То би било за Србију најоптималније решење. То би значило да не морамо много новца да издвојимо", сматра економиста Љубодраг Савић.
Москва тражи излаз
Америчке санкције ограничења уводе и за фирме које се баве експлоатацијом, прерадом нафте и производњом и опремом за нафтна постројења као и бродска предузећа.
Москва поручује - тражимо излаз из новонастале ситуације.
"Русија ће тражити алтернативне путеве за своје енергенте. Такве одлуке не могу а да не доведу до дестабилизације међународног енергетског тржишта и тржишта нафте. Прво, врло пажљиво ћемо пратити и подешавати рад наших компанија како бисмо последице те незаконите одлуке свели на минимум", наглашава портпарол Кремља Дмитриј Песков.
Потреси на нафтном тржишту
Аналитичари сматрају и да је овај амерички пакет санкција најјачи у последњих неколико година. Зато су и поремећаји на светском, а посебно европском тржишту нафте неминовни.
"Биће значајног поремећаја руских токова, барем у почетку. Мислимо да би то могло да буде и до милион барела дневно руског извоза сирове нафте који је поремећен. Мислим да ће довести до повећања марже у преради, а затим и до виших цена крајњих производа за потрошаче и извршиће одређени притисак на инфлацију", упозорава Ричард Бронзе, енергетски аналитичар.
А нафтно тржиште се већ затресло. Око 65 нафтних танкера на више морских локација широм света се усидрило, а цене нафте расту.
Барел је прошлог понедељка коштао 76 долара, сада већ премашује 81 долар.
Коментари