уторак, 05.11.2024, 08:04 -> 11:04
Извор: РТС
Đurić o medijskoj kampanji u Hrvatskoj: Podigao sam glas, zloupotreba tragedije ne doprinosi dobrim odnosima
Šef srpske diplomatije Marko Đurić rekao je za RTS da je dirnut solidarnošću 100 zemalja sveta koje su izjavile saučešće zbog tragedije u Novom Sadu. Govoreći o izveštavanju hrvatskih medija posle nesreće, kaže da je morao da podigne glas kada je video da žele tragediju da zloupotrebe. To ne doprinosi stvaranju klime dobrih odnosa u regionu, kaže Đurić, ali dodaje da su hrvatske vlasti izrazile saučešće.
Šef srpske diplomatije Marko Đurić rekao je za RTS da se srpsko društvo našlo na istorijskom ispitu posle tragedije.
"Na našim institucijama je da otkriju odgovornost. Politička odgovornost je počela da stiže, smatram da je odgovoran čin Gorana Vesića da podnese ostavku. To postaje novi princip u našoj politici“, kaže Đurić.
Prema njegovim rečima, Vesić je preuzeo moralnu odgovornost, ali tu nije kraj, nadležni nastavljaju da ispitaju krivičnu odgovornost.
"Moramo u tragedijama da ostanemo solidarni i ujedinjeni, ne smemo da dozvolimo da razvoj bude narušen time što se tragedije koriste u političke svrhe“, napomenuo je ministar.
Više od 100 zemalja izrazilo saučešće povodom tragedije
Đurić je spomenuo 100 zemalja sveta koje su izjavile saučešće zbog tragedije u Novom Sadu i rekao da je dirnut solidarnošću koju su pokazale sve te države.
"Stali su uz srpski narod, pokazali da prate šta se dešava u našoj zemlji“, kaže ministar.
Dodaje da ono što se nama dogodilo nije jedinstveno, i da su mnoge zemlje prošle kroz ista iskustva.
"Moramo da sačuvamo slogu i jedinstvo i da pružimo poverenje institucijama. Država je stala uz porodice onih koji su stradali ili su povređeni“, kaže Đurić.
Osvrnuo se na medijsku kampanju koja se vodi u Hrvatskoj a povodom nesreće u Novom Sadu.
"Trudim se da napravim bolje odnose u regionu, to je u interesu Srbije, od vitalnog je značaja da imamo protok robe u regionu. Morao sam da podignem glas kada sam video da žele tragediju da zloupotrebe. To ne doprinosi stvaranju klime dobrih odnosa“, kaže Đurić.
Napomenuo je da su u dijalogu sa hrvatskim vlastima koje su izrazile saučešće.
O govoru u UN
Dotakao se i govora pred Savetom bezbednosti, gde je, kako kaže, ukazao na opasnost od režima Aljbina Kurtija.
"Tragično je što je situacija takva. Svi principi međunarodne zajednice, ekonomske slobode... sve je zgaženo i postoji potreba da se na to ukaže pred međunarodnom zajednicom“, kaže šef srpske diplomatije.
Ističe da je označio Kurtija kao glavnog krivca. Dodaje da će 9. februara biti parlamentarni izbori na KiM, i pita kako da Srbi učestvuju na njima kada Kurtijev režim ne poštuje sopstveni ustav.
"Ne žele da sprovedu Briselski sporazum i na to nema reakcije. Moja molba je – nemojte davati prednost statusu u odnosu na ljudska prava i demokratske slobode. Čuvajući principe Međunarodnog prava na KiM, čuvamo mir ne samo u regionu“, istakao je Đurić.
Kada je reč o izborima u Americi, kaže da ne veruje u istraživanja i da ih uzima sa velikom rezervom.
"U pitanju je koja hiljada glasova. Naša zajednica, srpska zajednica, postala je značajna za ove izbore. Srba Amerikanaca ima oko milion“, kaže Đurić.
Ističe da je za naše građane značajna i borba za Senat i Kongres. Predviđa da bi republikanci mogli da imaju većinu u Senatu i Kongresu, a moguće je da Kamala Haris ima najveći broj ukupnih glasova, što ne mora da znači da će i pobediti.
Коментари