Читај ми!

Đurić: Kosovska Mitrovica bedem opstanka Srba, nećemo se povlačiti; još jedna pretnja ambasadi u Bernu

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić navodi za RTS da je nakon pretnji napadima koje su ranije dobile naše ambasade i konzulati u Nemačkoj i Austriji, pretnje dobila i ambasada Srbije u Bernu. Istakao je da Srbiju ovakve pretnje neće zaplašiti ni sprečiti u delovanju pa će, kako je naveo, svaka srpska ambasada i svaki srpski konzulat biti mala kancelarija za Kosovo i Metohiju.

Toko jučerašnjeg dana ambasade Srbije u Austriji i Nemačkoj dobile su pretnje da će biti meta terorističkih napada. Šef srpske diplomatije Marko Đurić je gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a rekao da su pretnje u međuvremenu upućene i ambasadi Srbije u Bernu.

"Naše institucije, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Bezbednosno informativna agencija i ostali, su u kontaktu sa svojim kolegama u tim zemljama. Naši diplomati, naša diplomatsko-konzularna predstavništva i naši građani su bezbedni i nastavićemo da radimo zajedno sa partnerima u međunarodnoj zajednici na suzbijanju ove vrste ekstremizma", rekao je Đurić.

Istakao je da Srbiju ovakve pretnje neće zaplašiti ni sprečiti u delovanju pa će, kako je naveo, svaka srpska ambasada i svaki srpski konzulat biti mala kancelarija za Kosovo i Metohiju (KiM) koja će da govori o kršenju kolektivnih ljudskih prava Srba na Kosovu i Metohiji i progonu kome su Srbi izloženi.

"Nećemo se povući pred terorom. Naprotiv, ujedinićemo se. Srbija deluje u ime svih svojih građana bez obzira na nacionalnost. Jednako ćemo se boriti za prava građana i drugih nacionalnosti, pa i za prava Albanaca, Bošnjaka, svih drugih na teritoriji građana Srbije. Ali nećemo se povlačiti pred ekstremistima, pred nasiljem i terorom", rekao je šef srpske diplomatije.

Ocenio je da neko mora da odgovara za pretnje terorističkim napadima i naveo da kada to kaže ne misli samo na osobu ili osobe koje su odabrane da prete ili pripremaju napade, već da moraju da odgovaraju oni čija politika dovodi do toga da se ova vrsta ekstremizma uvodi u mejnsrtim političkog delovanja.

Povodom pretećih poruka koje su, putem mejla, ranije primili Aerodrom Beograd, naše ambasade i konzulati u Austriji i Nemačkoj i Beogradski centar za bezbednosnu politiku, MUP Srbije je dobio zvaničnu informaciju da je reč o licu Denisu Krasnićiju iz Švajcarske, poreklom sa Kosova i Metohije.

"Kurti preuzimanjem kontrole nad mostom želi da završi proterivanje Srba sa KiM"

Priština ne odustaje od otvaranja glavnog mosta na Ibru uprkos oštrom protivljenju Evropske unije, OEBS-a, Euleksa, Kfora i Sjedinjenih Američkih Države. Brisel poručuje da treba izbegavati jednostrane, nekoordinisane korake, i razgovarati u okviru dijaloga.

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić rekao je da Aljbin Kurti preuzimanjem kontrole nad mostom želi da završi proterivanje Srba sa Ksoova i Mtohijr.

"Pošto je pre četvrt veka gotovo celokupno srpsko urbano stanovništvo proterano sa Kosova i Metohije i više od 40.000 Srba iz Prištine, preko 20.000 Srba iz Prizrena, veliki broj Srba iz Peći i drugih gradova je proteran. Dakle, Kosovska Mitrovica je jedina multietnička, u pravom smislu te reči, gradska sredina i zato je meta Kurtijevog etnonacionalističkog režima. On, želeći da preuzme kontrolu nad tim mostom i želeći da zapravo stvori preduslove za dalji dodatni pritisak na srpsku zajednicu, želi da završi posao započet pre 25 godina na proterivanju Srba sa Kosova i Metohije", kaže Đurić.

Ono što je za nas kao srpsku diplomatiju ključno, kaže Đurić, to je da čitavoj međunarodnoj zajednici predstavimo o čemu se ovde radi.

"Ovde se radi o jednoj organizovanoj, dobro osmišljenoj, vrlo precizno realizovanoj kampanji etničkog nasilja nad Srbima na Kosovu i Metohiji, koje je nekada političko i verbalno, a nekada se ogleda i u desetinama nepravnih ili protivpravnih hapšenja, otimanju srpskih lokala, preduzeća na severu Kosova i Metohije. Onemogućavanju poslovne, fizičke, bezbednosne, i svake druge egzistencije našeg naroda", kaže Đurić.

Istakao je kontrast u delovanju između Kurtijevog režima i zvanične Srbije, države Srbije, nikada nije bio veći. 

"Mi delujemo u smislu podrške i našoj i svim drugim zajednicama na Kosovu i Metohiji. Delujemo u smislu jačanja vladavine prava, podrške dijalogu u Beogradu i Prištini. Oni, sa druge strane, neće čak ni da se odazovu pozivima visokog predstavnika EU Žozepa Borelja, na sastanke, kao što je bilo prošlog meseca. Tako da, on se već nalazi na restriktivnim merima Evropske unije, a ja bih rekao da će njegov režim, ako ne plati na mostu, platiti na ćupriji, u smislu uskraćivanja podrške međunarodne zajednice", kaže šef srpske diplomatije.

"Beograd bi voleo da vidi energičniju akciju Kfora i Euleksa"

Na molbu da pojasni svoju raniju izjavu da bi voleo da vidi energičniju reakciju međunarodne zajednice i na terenu, rekao je da to znači da su verbalne osude tog režima i njegovog delovanja dobre, ali da moramo da budemo potpuno sigurni da će u slučaju da Kurtijev režim zaista nasrne na fizičku egzistenciju našeg naroda na severu KiM, izvršiti svoj mandat. 

"I u tom smislu državne institucije Srbije, ne samo diplomatija, već predsednik Republike pre svega, ali i vojska Srbije i drugi ne propuštaju priliku da svmi međunarodnim sagovornici pošalju snažnu poruku da je za Srbiju opstanak i bezbednost srpskog naroda na Kosovu i Metohiji crvena linija koju niko ne treba da pokušava da pređe", ističe Đurić. 

Govoreći o pismu koje je poslao Američkom nacionalnom demokratskom institutu (NDI) zbog učestvovanja Aljbina Kurtija na nacionalnoj konvenciji Američke demokratske stranke u Čikagu, rekao je da je tim povodom juče razgovarao sa predsednicom NDI.

"Saradnja Srbije i NDI-a je u mnogim segmentima veoma značajna i odvija se godinama. Nastaviće se i u budućnosti. Srbija ima i druge predstavnike na demokratskoj i nacionalnoj konvenciji i u tom razgovoru izložio sam naše viđenje i našu poziciju, predstavio razloge zbog kojih mislim da njegovo učešće na takvim skupovima nije dobra ideja", kaže Đurić.

Pojasnio je da je Nacionalni demokratski institut nevladina organizacija i da njeno delovanje ne odražava zvaničnu politiku SAD.

Kada je reč o prioritetima na unutrašnjem i spoljnopolitičkom planu istakao je da će glavni prioritet države biti nastavak razvoja Srbije, unapređenje životnog standarda građana a što se spoljne politike tiče nastaviće se sa stvaranjem novih prijatelja a jedan od strateških prioriteta za Srbiju je članstvo u Evropskoj uniji.

недеља, 22. децембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње