Александар Митић, научни сарадник Института за међународну политику и привреду, рекао је да је Кина 1999. године била економска суперсила и у некој у некој ери глобализације, заједно са САД, предводник те глобализације.
"Од тада, од 1999. године, након НАТО агресије и убиства троје новинара, у Кини се мења поглед у глобализацији", рекао је Митић.
Многи амерички стручњаци, како каже, сматрају да постоји нешто што се зове постбеоградска Кина, односно Кина која је од тада, од тог догађаја, потпуно другачије посматрала односе са Сједињеним Америчким Државама и Вашингтон све више посматра као претњу.
"Оно што се догодило након тога је, дакле, да су месец дана након тога, Кина је усвојила нови национални безбедносни концепт који је Сједињене Америчке Државе већ третирао као неку врсту потенцијалног ривала и као претњу и то је документ који је дао основу за оно што је данас основа кинеске политике", навео је Митић у емисији "Таковска 10".
Кина врло пажљиво пратила ту динамику и оно што се дешавало код нас, покушавала је да види како ће, које су методе које ће се користити у случају Тајвана.
"Значи, 2000. године у Тајпеју, на Тајвану, долази једна власт, једна промена власти, дакле, долази председник који заступа, односно прети једностраним проглашењем независности Тајвана. И када поредимо тај процес са ономе што се дешавало са Косовом и Метохијом од НАТО агресије, јасно је да је Кина врло пажљиво пратила ту динамику и оно што се дешавало код нас, покушавала је да види како ће, које су методе које ће се користити у случају Тајвана", рекао је Митић.
Како је оценио, бомбардовање Амбасаде Кине у Београду дало је практично подстрек научно-технолошком развоју Кине.
Коментари