Доцент на Факултету политичких наука Стефан Сурлић каже за РТС да је ово преломна тачка која може да доведе у питање целокупан Бриселски дијалог и све оно што је урађено до сада у процесу нормализације односа између Београда и Приштине.
“Међутим, лопта је у дворишту међународних актера. Да ли ће они заиста створити предуслове за деескалацију? Да ли ће извршити кључан притисак на Приштину и променити ово фактичко стање које је неодрживо на дуже стазе што се тиче живота људи на северу Косова? У том смислу, сматрам да деескалација може бити наравно кроз дијалог и важно је да се две стране сусрећу и не би требало одбијати састанке у Бриселу, али исто тако не треба ни обесмишљавати целокупан дијалог да након толико година ми даље имамо тему безбедности људи, њихових основних права и слобода“, поручује Сурлић.
Указује да, нажалост, међународни актери и даље целокупан Западни Балкан посматрају кроз кризни менаџмент и они инсистирају на томе да се прво успостави мир, а све остало може бити предмет компромиса.
Председник Вучић је изричит да нема разговора са Куртијом док се не испуне три захтева - пуштање ухапшених Срба, повлачење градоначелника и повлачење косовске специјалне полиције. На питање очекује ли да ће Приштина бити кажњена због последњих потеза, Сурлић каже да реторика свакако јесте оштрија, али се и даље користи уобичајени дипломатски речник “позивамо две стране“.
“Овде не би требало и даље користити ту врсту онако ублажених дипломатских формулација које немају смисла. Овде је кључна одговорност једне стране, а то је Приштина и Борељ је заправо истакао ове услове које и председник Вучић поновио. Деескалација може да се деси уколико се повуку специјалне полицијске снаге, уколико се изместе ови постојећи градоначелници, распишу нови избори и почне формирање Заједнице српских општина. За сада Курти се суочава само са неким мерама, то се не зову санкције", додаје Сурлић.
"Мислим да неће бити промене политике у Приштини док заиста чак и целокупно друштво на Косову не осети одређене последице кроз конкретне санкције. Подсетићу исто тако да анкете показују да Куртију расте популарност на Косову и да већина грађана албанске националности заправо подржава политику коју он тренутно спроводи на северу. Што значи да они не виде никакве последице такве политике“, наглашава Сурлић.
Говорећи о предлозима за понављање избора на северу КиМ, Сурлић каже да верује да је то једини излаз и да је то једино што је прихватљиво.
“Мора на северу да постоји легитимна и легална власт изабрана од стране већинског становништва. У овом случају то су представници српске заједнице и тек онда можемо говорити о Заједници српских општина и о обезбеђивању онога што је витално за њих, а то је аутономија у кључним сферама која укључује здравство, образовање, локални развој и планирање", поручује Сурлић.
Разговор Иване Татомир Чкоњевић са Стефаном Сурлићем
Коментари