EK: Zapadni Balkan mora da uloži dodatne napore zbog ilegalne migracije

Zemlje Zapadnog Balkana i Istočnog partnerstva moraju da ulože dodatne napore da kako bi rešile ilegalnu migraciju i bile efikasnije u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, navodi se u izveštaju Evropske komisije o ispunjavanju zahteva za viznu liberalizaciju.

Godišnji izveštaj Evropske komisije odnosi se na države Zapadnog Balkana – Srbiju, Crnu Goru, BiH, Makedoniju, Albaniju, kao i zemlje Istočnog partnerstva - Gruziju, Moldaviju i Ukrajinu.

Kako se navodi, svih osam zemalja preduzelo je mere za rešavanje ilegalne migracije, ali su potrebni dodatni napori za poboljšanje i obezbeđivanje održivih rezultata, piše u izveštaju.

Navodi se da je ilegalna migracija i dalje velika iz Ukrajine, Srbije i BiH ka EU, dok istovremenosve više bojazni izazivaju neosnovani zahtevi za azil u EU građana Moldavije i Gruzije.

U izveštaju EK napominje da je potrebno još rada kako bi se obezbedila potpuna usklađenost sa politikom EU.

Navodi se da je Srbija obustavila bezvizni režim za Iran, ali zabrinutost ostaje za druge zemlje kojima ne trebaju vize za Srbiju.

Saradnja na readmisiji i povratku nastavlja se bez problema za sve zainteresovane zemlje, međutim, još postoji prostor za poboljšanje, naročito u pogledu readmisije državljana trećih zemalja, naročito u Srbiji, ocenjuje EK.

Za Albaniju se kaže da je preduzela efikasne mere da odgovori na problem ilegalne migracije, što je doprinelo smanjenju broja zahteva za azil za 32 odsto u prvoj polovini 2018. godine i dodaje se zaključak da taj posao treba da se nastavi i dalje unapređuje.

EK ocenjuje da će bolja saradnja Fronteksa i partnera sa Zapadnog Balkana doprineti boljem upravljanju ilegalnom migracijom.

Albanija je prva potpisala sporazum o saradnji sa Fronteksom, dok su Makedonija i Srbija parafirale nacrte, a procedure oko sporazuma sa Crnom Gorom i BiH su u završnoj fazi.

Kada se radi o borbi protiv organizovanog kriminala, uprkos preduzetim merama, potrebni su dodatni napori svih osam zemalja, a od Moldavije i Ukrajine traži se i hitna akcija u borbi protiv korupcije.

U izveštaju se navodi i da se organizovane kriminalne grupe iz osam zemalja bave trgovinom nedozvoljenim proizvodima, pranjem novca, trgovinom ljudima i drogom, krijumčarenjem migranata i sajber kriminalom.

Napominje se da će EK nastaviti da prati ispunjavanje zahteva za viznu liberalizaciju i izveštavati o tome Evropski parlament i Savet najmanje jednom godišnje.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом