Читај ми!

Analogija: Kako mladi doživljavaju seriju "Sablja"

U najnovijoj epizodi podkasta Analogija, razgovaramo sa mladima o tome kako razumeju seriju Sablja i šta znaju o vremenu u kom se odigravaju događaji prikazani u seriji. Uz perspektivu dve studentkinje, otkrivamo na koji način ova priča oblikuje njihovo shvatanje istorije i otvara pitanja važna za sve generacije.

Seriju "Sablja", koja se bavi ubistvom premijera i akcijom protiv organizovanog kriminala u Srbiji, prate kako starije, tako i mlađe generacije koje nemaju lična sećanja na ove događaje. U najnovijoj epizodi podkasta @analogija, dve studentkinje, jedna sa Fakulteta političkih nauka, a druga sa Filozofskog fakulteta, kažu da ova serija može da oblikuje razumevanje jednog od najvažnijih događaja u savremenoj istoriji Srbije.

Gledanje serije kao nekad — porodična i društvena aktivnost

Lucija Veljović, studentkinja Fakulteta političkih nauka, i Katarina Đurić, studentkinja Filozofskog fakulteta, redovno prate seriju "Sablja". Lucija je gleda sama, a Katarina sa porodicom.

„Praktično celo moje društvo gleda u isto vreme seriju, ali odvojeno, i redovno o njoj diskutujemo“, kaže Lucija.

Katarina epizode gleda sa porodicom, što je u današnje vreme bindžovanja prava retkost. „Sednemo u dnevnu sobu, uzmemo daljinski i gledamo seriju zajedno, čak i ako je već počela, premotavamo unazad“, kaže ona.

Postavlja se pitanje da li jedna televizijska serija može da pokrene važne društvene teme i podstakne različite generacije na dijalog? Lucija kaže da je ova serija prilika da sa majkom razmeni sećanja i utiske o vremenu u kojem se serija odvija: „Ona ima neka sećanja, ali ima i rupe, pa dopunjujemo znanje jedna drugoj.“

Obe sagovornice složile su se da je tema serije veoma važna, ali da njihova generacija često nije zainteresovana za događaje iz bliske prošlosti.

„Čini mi se da mladi ljudi ne znaju šta su devedesete zaista bile. Njima su to muzika i izlasci, ali te godine nose mnogo teže breme“, kaže Lucija.

Ona dodaje da je "Sablja" važna jer podseća na snagu države kada se odluči na akciju:

„Ta akcija je pokazala da država može da funkcioniše kada želi da ukloni kriminal.“

Fikcija i stvarnost: Gde je granica?

Katarina kaže da je za nju, kao nekoga ko je istraživao temu ubistva premijera, izazovno da prati balans između stvarnih događaja i umetničke interpretacije:

„Ne može serija da pokaže kompletnu sliku tih godina. Izmišljeni likovi daju svežinu priči i približavaju je svakodnevnom životu ljudi.“

Luciji se posebno dopada lik novinarke i kaže da je za nju, kao buduću novinarku, posebno inspirativan:

„Prikazuje koliko je istraživačko novinarstvo zahtevno i koliko greške mogu biti opasne.“

Katarina kaže da je uticaj ove serije na mlađe generacije veliki: „Moramo da razumemo kako je prošlost oblikovala sadašnjost. Bez tog znanja, teško možemo da promenimo budućnost.“

Lucija se slaže sa tim da serije poput "Sablje" mogu da promene način na koji mladi percipiraju istoriju:

„Ako nam stalno plasiraju romantizovane priče o kriminalu, mi to normalizujemo. Zato je važno da se priče o našoj prošlosti ispričaju na pravi način.“

Čini se da serija "Sablja" nije samo televizijski događaj. Ona je povod za dijalog među generacijama. Kroz prikaz stvarnih događaja, uz umetničku interpretaciju, otvara prostor za razmišljanje, učenje i preispitivanje vrednosti. Kako su ove studentkinje rekle:

„Istorija nas oblikuje, a na nama je da iz nje učimo.“

Zapratite @analogija podkast, uskoro sledi razgovor sa rediteljima serije "Sablja".

 

субота, 28. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње