Direktorka bolnice u Batajnici: Sutra prijem prvih pacijenata
Većina stvari je spremna i sutra u poslepodnevnim satima očekujemo prijem prvih pacijenata u novu kovid bolnicu u Batajnici, navodi za RTS dr Tatjana Adžić Vukičević, direktorka te ustanove.
Tatjana Adžić Vukičević je gostujući u Beogradskoj hronici navela da će u kovid bolnicu Batajnica biti primani pacijenti sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom.
"Oni koji imaju upalu pluća, respiratornu insuficijenciju, promene na radiogramima, skenerima grudnog koša i drugi koji su zbog svojih postojećih bolesti ugroženi sa bilo koje strane", objašnjava direktorka bolnice u Batajnici.
Objašnjava da je cilj rasterećenje kovid bolnica u Beogradu, kako bi se što pre vratile u običajan ritam i lečile druge bolesnike koji nisu zaraženi koronavirusom.
"Iz Infektivne klinike, bolnice Zemun i Bežanijske kose koji su prijemno trijažni centri doćiće prvi bolesnici u našu novu kovid bolnicu Batajnica. Cilj nam je da se bolnica sve više popunjava da bi se postojeći kapaciteti polako rasterećivali, da bi se ti bolesnici uspešno izlečili do kraja i da bi se raspoloživi kapaciteti namenili lečenju ne-kovid pacijenata", objašnjava Adžić Vukičevićeva.
Dodaje da su se pacijenti iz Beograda proteklih nedelja upućivani izvan prestonice, a da je zamisao celog projekta da svi ti bolesnici budu na jednom mestu.
"Nadamo se da će se zaravniti ova kriva, i da će oni svi biti na jednom mestu i biće im pružena adekvatna pomoć. Imamo 930 mesta, od čega je oko 680 mesta u jedinicama poluintezivne nege i 250 kreveta za bolesnike koji će se lečiti na intezivnoj nezi", rekla je direktorka bolnice u Batajnici.
Na raspolaganju multidisciplinarni timovi lekara
Kako kaže, u bolnici će raditi multidisciplinarni timovi lekara, a cilj će biti da se spreče komplikacije, kako bi se što manje pacijenata našlo u intenzivnoj nezi.
"Kaže se da je potrebno oko 1.000 nas da bismo u tri smene od po osam sati pokrili sve potrebe bolnice. Veliki je posao bio u Kliničkom centru Srbije da se naprave timovi lekara, jer su to lekari raznih specijalnosti, ali oformljeni su i krećemo od sutra ujutru sa radom", rekla je Adžić Vukičevićeva.
Na pitanje kakvi će biti uslovi za pacijente, a kakvi za lekare i osoblje, odgovara:
"Svi mi u KCS radimo u bolnicama koje su stare, ovo je nešto što ne može da se uporedi. Malo je reći da je ovo bolnica, ovo je kao svemirski brod, kako za bolesnike, tako i za nas".
Ništa više ne može da me iznenadi
Gošća Beogradske hronike navodi da nema više ničega što će iznenaditi ni nju, ni većinu kolega.
"Vodila sam poluintenzivnu, pa smo nekoliko meseci mogli da tretiramo ne-kovid pacijente pulmološke, a koji su do tada lutali, nisu mogli nigde da nađu mesto. Viđali smo svašta, cele bolesne porodice, po jedno ili dvoje mrtvih u porodici, leže roditelji na jednoj, deca na drugoj strani... Pravilo je da nema pravilo, svaka priča je za sebe posebna", rekla je direktorka bolnice u Batajnici.
Gošća Beogradske hronike poručuje da se mora voditi računa o tome jer je to jedini način da se zaštitimo tokom pandemije.
"Više me nije strah da li ću se ja zaraziti, već brinem samo da povežem timove lekara, da se organizujemo, skupimo i da imamo jasne planove kako ćemo raditi sa skoro 1.000 pacijenata", rekla je Adžić Vukičevićeva.
Коментари