Brnabićeva o ukidanju pi-si-ar testova na granicama: Struka je bila za tu odluku

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić obišla je sa pokrajinskim premijerom Igorom Mirovićem radove na rekonstrukciji Klinike za interne bolesti Kliničkog centra Vojvodine, gde je u toku rekonstrukcija četiri klinike.

Ana Brnabić je izjavila da je projekat "Jedna milijarda evra za zdravstvo" pomogao da se zemlja suoči sa kovidom 19.

"Imamo jednu od najmanjih smrtnosti u Evropi i svetu. Ono gde mi idemo dalje je kompletna digitalizacija zdravstva, što je važno zbog efikasnijeg zdravstva i ušteda kako bismo te uštede uložili u infrastrukturu i plate, kako bismo zadržali zdravstvene radnike u Srbiji i kako bismo ih vraćali iz inostranstva", istakla je premijerka.

Što se tiče odluke o ulasku stranih državljana u ulasku u Srbiju bez pi-si-ar testa, Brnabićeva ističe da je to bila preporuka struke.

"Mi nismo donosili političke odluke. To je bila odluka na kriznom štabu. Struka je bila za tu odluku. Tu je i praktični problem s negativnim testom, jer postoji veliki broj zemalja gde se ne zahteva testiranje", objašnjava premijerka.

"Nijednog trenutka nismo krili podatke o umrlima"

Država nijednog trenutka nije krila nijedan podatak o zaraženima i preminulima u Srbiji od koronavirusa, izjavila je premijerka Ana Brnabić i odbacila kao netačne i neozbiljne navode da postoji veći broj preminulih nego što se objavljuje.

Ona je tako odgovorila na pitanje novinara BIRN-a kako komentariše to što su od Instituta "Batut", kada su tražili tačan broj preminulih od kovida 19, rekli da im je potrebno 30 dana i zašto to ne može automatski da se dobije odmah sa sajta covid-9, kao i na to da iz različitih delova Srbije stižu nezvanične priče da da je preminuo veći broj ljudi nego što se objavljuje.

Što se tiče odgovora "Batuta", Brnabićeva je rekla da su verovatno u tom institutu tako rekli jer je možda zakonski rok 30 dana kako bi sve proverili, kao i treba da pitaju "Batut" za dobijeni odgovor.

"To je ozbiljna optužba. Nismo nijednom krili nijedan podatak, ne samo od kada je registrovan prvi slučaj, već i pre toga. Mi, što znači Vlada i krizni štab, te podatke dobijamo direktno iz bolnica i ko optužuje da postoji veći broj preminulih direktno optužuje medicinske radnike pošto od njih dobijamo podatke", istakla je premijerka.

Mirović: Mnogo bolje zdravstvo u Vojvodini 

Igor Mirović je zahvalio ljudima koji su danonoćno radili na rekonstrukciji klinika, kao i upravama Kliničkog centra, Infektivne klinike i svih drugih bolnica u takozvanom kovid sistemu.

"Pokrajinska vlada je uložila u protekle četiri godine 7,7 milijardi dinara, a za nekih 30 do 40 dana ugovorićemo i izgradnju 'Kamenice 3' i to će biti dodatno ulaganje od gotovo dve milijarde, što znači da sa 10 milijardi ulaganja možemo govoriti o mnogo boljem zdravstvenom sistemu u Vojvodini", navodi Mirović.

Rok za završetak rekonstrukcije četiri klinike je 600 dana. Pored toga, u Kliničkom centru Vojvodine se rekonstruišu još tri klinike koje predstavnici vlasti nisu obilazili, ali su tamo intenzivni radovi u toku.

Radovi su trajali i za sve vreme vanrednog stanja u Srbiji.

Za te klinike sredstva je izdvojila Pokrajinska vlada – sedam milijardi dinara.

Klinika za infektivne bolesti, gde se nalazi i kovid bolnica Kliničkog centra Vojvodine, trenutno leči 12 pacijenata, dok se Novosadskom sajmu u privremenoj bolnici nalazi 19 pacijenata.

Pokrajinski sekretar Zoran Gojković rekao je da će da se tokom sledeće sedmice razmatrati ukidanje tih bolnica ne samo u Vojvodini nego u čitavoj Srbiji.

U Vojvodini jedan zaraženi u prethodna 24 sata

Što se tiče epidemiološke situacije, premijerka se osvrnula na jug Srbije i rekla da postoje problemi i mala žarišta.

Od 400 testiranih u prethodna 24 sata u Vojvodini, pozitivna je samo jedna osoba.

Postoji žarište u južnom Banatu, gde, kako su rekli, ima još malo problema.

Kada je reč o Beogradu, situacija je stabilna. Brnabićeva je navela da je u glavnim gradu zaraženost jedan do dva odsto.

субота, 17. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом