Bolnice u posebnom režimu zbog koronavirusa

Kako su se organizovale bolnice i Domovi zdravlja za rad u vreme koronavirusa?

Na ulazu u Hitnu pomoć KBC Bežanijska kosa obaveštenje kuda da idu i kome da se jave pacijenti ukoliko su bili u inostranstvu i imaju povišenu temperaturu.

Da ne bi lutali, medicinska sestra svakoga ko uđe pita zašto je došao.

Kako je ova bolnica najbliža Aerodromu "Nikola Tesla", putnik za koga se sumnja da je zaražen koronavirusom najverovatnije bi bio doveden ovde.

Soba za izolaciju i dve za epidemiološki nadzor, nalaze se na samom ulazu u zgradu, kako se inficirane osobe ne bi mešale sa zdravim.

Međutim, ovde se dogodio drugačiji scenario. Na koronavirus posumnjalo se kod pacijenta koji je hospitalizovan zbog respiratornih problema pre nekoliko nedelja.

"Pacijent je izolovan, osoblje koje je radilo sa njim nije bilo u kontaktu sa drugim pacijentima. Pozvana je mobilna ekipa Gradskog zavoda za zaštitu zdravlja koja je uzela analize. kad su stigle analize, ona je vraćen u prvobitni proces lečenja jer je pacijent bio negativan", kaže Bogdan Crnokrak iz KBC Bežanijska kosa.

U Zemunskoj bolnici svi pacijenti ulaze na jedan ulaz - za hitne slučajeve. Na svim šalterima, bez izuzetka, medicinsko osoblje nosi hirurške maske. Ukoliko dođe pacijent kod koga postoji sumnja na kovid-19, smešta se u prostoriju za izolaciju u prizemlju.

"Naša ustanova po svom ustrojstvu nema i nikada nije imala službu koja se bavi infektivnim bolestima, pa smo tako sve pacijente do sad slali na Infektivnu kliniku, tako je i u ovom trenutku", ističe Ratko Tomašević, Upravnik klinike za internu medicinu KBC Zemun.

Uvek ista procedura 

Kome god da se obrati pacijent kod koga postoji sumnja na koronavirus, procedura je ista. Epidemiološka ekipa Gradskog zavoda za javno zdravlje uzima uzorak, a testiranje se radi na Instututu "Torlak".

Zaključak Stručno-operativnog tima za kontrolu epidemija posle sastanka u Skupštini grada - u Beogradu nema obolelih od koronavirusa i razloga da se zabrane javna okupljanja.

"Na osnovu razgovora sa ljudima iz tima, preduzete su sve mere da Beograd može spremno da dočeka prve pacijente. Očekujem da ćemo i narednih dana imati redovne sastanke i u zavisnosti od situacije, imati nova uputstva i novu strategiju", poručuje gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić.

Starijim od 65 godina i građanima sa hroničnim bolestima savet da se ne izlažu riziku i izbegavaju gužvu.

Onima koji su putovali i imaju povišenu temperaturu umesto da odu u dom zdravlja ili bolnicu, bolje bi bilo da konsultuju lekare i pozovu broj telefona otvoren samo zbog koronavirusa.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом