Izlaznost, tri liste iznad cenzusa, ubedljiv rezultat SNS-a – šta je najjači utisak na izborima
Član Upravnog odbora "Ipsos Stratedžik marketinga" Srđan Bogosavljević, direktor "Cesida" Ivo Čolović i direktor "Faktor plusa" Vladimir Pejić govorili su za RTS o promenama koje izbori donose Srbiji, mogućnosti održavanja vanrednih parlamentarnih izbora, kao i o najjačim utiscima koje je na njih ostavio izborni proces.
Srđan Bogosavljević, član Upravnog odbora "Ipsos Stratedžik marketinga", kaže da mu je najjači utisak na izborima "nastavak dosadnosti u našem izborom procesu".
"Kampanja je bila relativno dosadna, nikakve ozbiljne neizvesnosti nije bilo", ocenio je Bogosavljević gostujući u emisiji Oko.
Dodaje da konačni rezultati neće mnogo odstupati i da neće moći da promene sastav parlamenta.
Bogosavljević veruje da bi vrh SNS-a više voleo da ima opoziciju koja ima pristojniju podršku.
"Izlaznost je mnogo veća nego što su mnogi najavljivali", kaže Bogosavljević.
Čolović: Prvi put se ne zna ko će u parlamentu biti opozicija
Direktor "Cesida" Ivo Čolović navodi da mu je najveći utisak na izborima činjenica da će biti samo tri liste u parlamentu i da se prvi put ne zna ko će u parlamentu biti opozicija.
"Imam utisak da je parlament i ranije imao sličnih problema. Postojao je bojkot parlamenta i u prethodnom sazivu. Imam utisak da će se sa ovim nastaviti. Moguće je da ćemo imati znatno manje zanimljive duele nego ranije", smatra Čolović.
Pejić: Vanparlamentarna opozicija na mnogo višem nivou
I direktor "Faktor plusa" Vladimir Pejić ističe da mu je najveći utisak mali broj stranaka koje su ušle u parlament, ali ipak napominje da nema nekog prevelikog utiska, jer smatra da rezultati odslikavaju stanje u biračkom telu i političkom životu.
"Da smo imali onaj stari cenzus od pet odsto, verovatno bismo imali samo dve liste", kaže Pejić, ali napominje da bi se u tom slučaju opozicija drugačije ponašala u pogledu mogućnosti za udruživanje.
Upitan ko će biti opozicija, kaže da veruje da će Dačić ostati u Vladi i da on Vučiću ne treba kao opozicija, dok za Šapića nije siguran.
Ističe da će postojati vanparlamentarna opozicija, na mnogo višem nivou nego ona u parlamentu.
Što se tiče izlaznosti, Pejić smatra da bi bilo pošteno da je pre izbora rečeno koji su to kriterijumi i rezultati koji bi značili da je bojkot uspešan. "Isto se odnosi i na vlast: šta je to što smatraju da je potpuno legitimno", ukazuje Pejić.
Hoće li biti vanrednih izbora
Sagovornici su se osvrnuli i na mogućnost održavanja vanrednih parlamentarnih izbora u naredne četiri godine.
Čolović kaže da to ne bi bilo iznenađenje ukoliko se posmatraju trendovi u poslednjih 30 godina.
S druge strane, Pejić ne veruje da će biti vanrednih parlamentarnih izbora, osim ako ne bude nekih velikih događaja, pre svega nešto vezano za Kosovo i Metohiju.
Bogosavljević kaže da je vrlo moguće da oni budu održani, ali ne pod pritiskom opozicije, već pre svega pod pritiskom mogućih događaja vezanih za eventualne referendume i predsedničke izbore, za koje je Vučić najavio da se neće kandidovati.
Коментари