Читај ми!

Simović spreman da svedoči

Član Zemunskog klana Miloš Simović spreman da svedoči o političkoj pozadini ubistva Zorana Đinđića. Simović, je u Specijalnom sudu, priznao da je učestvovao u atentatu, ali da će o ostalim detaljima govoriti u posebnom postupku. Sretko Kalinić negira da je učestvovao u ubistvu.

Na drugom ponovljenom suđenju za ubistvo premijera, član Zemunskog klana Miloš Simović priznao je da je učestvovao u atentatu i da mu je poznata politička pozadina ubistva, ali da će o tome govoriti u posebnom postupku.

"O pozadini ubistva Đinđića ne mogu sada da govorim i ostaću nedorečen, a o tome ću govoriti u posebnom postupku za koji sam ubeđen da će uskoro početi", rekao je Simović, dodajući da je svega pet ljudi znalo političku pozadinu atentata.

Politička pozadina ubistva premijera, kaže Simović, poznata je samo njemu, njegovom bratu Aleksandru i Miloradu Ulemeku Legiji, a bila je poznata i vođama klana Dušanu Spasojeviću i Miletu Lukoviću, ubijenim u sukobu sa policijom.

"Samo mi znamo ko stoji iza toga, ali o tome ne mogu da govorim da ne bih ugrozio sopstvenu bezbednost. O ubistvu Đinđića sam razgovarao sa Tužilaštvom i sada je na njima da se suoče sa istinom", rekao je Simović.

Prema njegovim rečima, "pouzdano se zna" da je bilo "političke opstrukcije kako bi se obustavila istraga o ubistvu Đinđića", ali kako kaže, sada kada je "dostupan", to se teško može sakriti.

"Specijalno tužilaštvo je, 2005 i 2006. godine, preko mojih roditelja zvalo mene i mog brata Aleksandra da se javimo i pričamo o pozadini, ali smo to odbili jer tada nisam želeo da pričam o ljudima s kojima sam se do juče družio", rekao je Simović.

Simović je nije želeo da odgovara na pitanja suda, advokata i tužilaštva, ali je tražio da se suoči sa svedocima saradnicima Dejanom Milenkovićem Bagzijem i Ljubišom Buhom Čumetom kako bi "objasnio šta se dogodilo".

Simović je rekao da je u akciji ubistva Đinđića zadatke dobijao od Dušana Spasojevića i da je njegova uloga bila da prati kretanje premijera i da o tome izveštava Spasojevića, kao i da bude kurir između šefova klana i "još nekih ljudi".

"Tada sam imao 23 godine, a sada imam 32. Ubistvo Đinđića za mene je bilo kao i svako drugo ubistvo. Tada nisam ni znao šta je Ustav, niti rušenje ustavnog poretka. Trgovao sam naftom i krao kola, živeo sam neki svoj život", rekao je Simović.

Optuženi je na početku iznošenja odbrane izrazio saučešće porodici Đinđić i rekao da "rečima na može da opiše" koliko mu je žao što je učestvovao u tom događaju.

Srđa Popović, advokat Ružice Đinđić, smatra da je povoljna okolnost to što Simović tvrdi da zna mnogo o političkoj pozadini ubistva.

"Pominje naručioce, pominje političku pozadinu pobune, sve ono što su i bile teme, jedino što se on, očigledno u dogovoru sa tužiocima, u ovom trenutku drži prvobitne optužnice", rekao je Popović.

Kalinić: Zvezdan Jovanović pucao u Đinđića

Na istom suđenju, drugi član zemunskog kriminalnog klana Sretko Kalinić negirao je da je učestvovao u ubistvu premijera i potvrdio je da je Đinđića ubio Zvezdan Jovanović.

"Posle ubistva sedeo sam sa Jovanovićem i Miletom Lukovićem Kumom i gledali smo televiziju, kada je Jovanović rekao: 'Garantujem da nije živ'", rekao je Kalinić na početku ponovljenog suđenja.

Kalinić je naveo i da mu je Luković rekao da je "Zveki (Zvezdan Jovanović) zveknuo premijera", a da je Jovanović potvrdio da je ubio Đinđića.

Sretko Kalinić je naglasio da nije imao nikakvu ulogu u ubistvu premijera i da je u vreme ubistva spavao, a da ga je oko 13 sati pozvao Luković.

Kalinić je rekao da Zvezdana Jovanovića poznaje od 1993. godine, da je Milorada Ulemeka video jednom u Bosni, a da je vođu zemunskog  kriminalnog klana Dušana Spasojevića upoznao nekoliko godina pre ubistva Đinđića.

Prema njegovim rečima, on nije bio član zemunskog klana.

Drugi pokušaj suđenja 

Ponovljeno suđenje pripadnicima kriminalnog "Zemunskog klana" Milošu Simoviću i Sretku Kaliniću za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića počelo je pred Specijalnim sudom u Beogradu iz drugog pokušaja.

Suđenje je 1. juna bilo odloženo na molbu Simovića, koji je zatražio odlaganje kako bi se bolje upoznao s predmetom, dok Kalinić nije želeo da izloži odbranu.

Sud im je odobrio ponavljanje procesa pošto su obojica bili u bekstvu više od sedam godina, pa su u odsustvu pravosnažno osuđeni na po 30 godina zatvora zbog učešća u ubistvu premijera.

Ta odluka ostaje na snazi sve do izricanja nove pravosnažne presude.

Kalinić i Simović su osuđeni zbog niza ubistava, otmica i drugih krivičnih dela u procesu protiv "Zemunskog klana" na po 40 godina zatvora, a uskoro ih očekuje ponovljeno suđenje i za ta krivična dela.

Oba postupka će biti ponovljena samo u odnosu na njih dvojicu, ali ne i u odnosu na ostale osuđene.

Miloš Simović je 10. juna prošle godine uhapšen na graničnom prelazu između Hrvatske i Srbije, dva dana pošto je u Zagrebu teško ranio Kalinića, s kojim se, kako sumnja Tužilaštvo, skrivao više od sedam godina, od ubistva premijera.

Kalinić je 8. juna prošle godine uhapšen u Hrvatskoj, a 25. avgusta izručen Srbiji. On je bio prvi hrvatski državljanin koji je izručen po Sporazumu o međusobnom izručenju sopstvenih državljana između Srbije i Hrvatske.

Simović se od juna nalazi u požarevačkom zatvoru "Zabela" gde služi višedecenijsku kaznu zatvora, dok je Kalinić u Okružnom zatvoru u Beogradu.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 12. фебруар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове