Mušutište, uhapšen muškarac iz grupe raseljenih Srba
Sedamdesetčetvorogodišnji Bogdan Mitrović iz Sopine uhapšen je u Suvoj Reci tako što je izveden iz grupe raseljenih Srba koji su obišli svoje kuće i porušenu Crkvu Svete Bogorodice u Mušutištu.
Kosovska policija je akciju izvela po okončanju liturgije u porušenoj pravoslavnoj crkvi i nakon što su raseljeni obišli svoja napuštena imanja u Mušutištu. Na izlasku iz Suve Reke, specijalci sa fantomkama izveli su Bogdana Mitrovića iz autobusa.
Policija je tražila još nekoliko osoba, pa su u autobusu legitimisani svi raseljeni koji su na praznik Presvete Bogorodice nekoliko sati boravili u Mušutištu u potrazi za još nekoliko osoba.
Mitrović se nije opirao. U autobusu su ostale njegova supruga i tri ćerke. Tvrde da je njihov suprug i otac nevin.
Policijski službenik koji je rukovodio akcijom hapšenja i obezbeđivanja raseljenih tokom posete Mušutištu naveo je da je za Mitrovićem raspisana poternica kosovskog tužilaštva za teška krivična i ratna dela.
Hapšenje je izazvalo uznemirenje u grupi od 50 raseljenih Srba koji posle rata ne žive u Mušutištu. Oni svake godine posećuju to mesto tokom praznika Presvete Bogorodice.
Uhapšeni Bogdan Mitrović je i ranije dolazio na ovaj praznik, ali nije imao problema.
Mušutište je do rata 1999. godine bilo najveća srpska sredina i opštini Suva Reka. U 400 domaćinstava živelo je oko 100 Srba. Danas kada na jedan dan obiđu svoja imanja na njima zatiču zgarišta i ruševine.
Sat vremena imali su raseljeni da sa ulice pogledaju svoja imanja. Bez prava da uđu u dvorišta i objekte.
U Mušutištu danas žive samo Albanci. Kolektivna poseta dojučerašnjih komšija Srba neke od njih nije ostavila ravnodušnim.
Raseljeni Srba iz Mušutišta imali su problema i tokom pokušaja da posete seosku crkvu prošle godine. Naišli su na demonstracije Albanaca, koji se protive njihovom povratku, tvrdeći da među povratnicima ima i onih koji su počinili ratne zločine.
Đurić: Šovinistička politika sprečavanja povratka Srba
Hapšenje ljudi na osnovu nekakvih tajnih spiskova je samo izgovor za nastavak politike etničkog čišćenja srpskog naroda sa Kosova i Metohije, saopštio je direktor Vladine Kancelarije za KiM Marko Đurić.
"Policija je danas u Mušutištu, kod Suve Reke, postala i otvoreni instrument u šovinističkoj politici sprečavanja povratka raseljenih Srba", istakao je Đurić.
Kaže da je Mušutište proteklih godina bilo simbol stradanja srpskog naroda i mesto okupljanja "najokorelijih albanskih šovinista i srbomrzaca i, umesto da privremene vlasti u Prištini stvaranjem uslova za povratak raseljenih u to selo pokažu da su za okretanje nove stranice u srpsko-albanskim odnosima, one šalju kaznene ekspedicije na Srbe koji se usude da posete svoje kuće i crkvu".
"Mi smo razumeli tu poruku, i još jednom političarima u Prištini ali i međunarodnoj zajednici poručujumo da naše strpljenje nije neograničeno i da normalizacije odnosa ne može biti ukoliko druga strana to ne želi", napomenuo je Đurić.
Ocenio je da je krajnje vreme da budu preduzeti odlučni koraci da oni koji su brutalno etnički očistili desetine srpskih gradova i sela na Kosovu i Metohiji budu kažnjeni.
"Ali mi, umesto toga, danas imamo nastavak sramotne i neljudske prakse maltretiranja onih koji su jednom već bili žrtve zločina i potpune neosetljivosti dela međunarodne zajednice na strahote koje se događaju srpskom narodu", navodi se u saopštenju.
"Hapšenje Mitrovića metod zastrašivanja Srba"
Hapšenje Bogdana Mitrovića u Mušutištu bez ikakvih osnova i dokaza predstavlja metod kojim Albanci žele da zastraše Srbe na Kosovu i Metohiji, ali i da odvrate od povratka sve koji su silom proterani sa vekovnih ognjišta, poručuje Srpska lista.
Srpska lista zahteva od kosovskih institucija da Mitrovića momentalno oslobode, a međunarodne predstavnike da se uključe u ovaj slučaj kako bi se sprečilo maltretiranje nevenog čoveka u osmoj deceniji života.
"Srpski narod na Kosovu i Metohiji neće biti zastrašen ovakvim ponašanjem i nastavićemo da se svim političkim i demokratskim sredstvima borimo za to da se glas o zlodelima nad našim narodom čuje što dalje", navodi se u saopštenju.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 6
Пошаљи коментар