Читај ми!

Podsticaj zapošljavanju

Da bi smanjila nezaposlenost država firmama nudi poreske olakšice za nove radnike, koje će stupiti na snagu u narednih mesec do dva dana. Poslodavci će za novozaposlene radnike prve godine plaćati do 60 odsto manje poreze i doprinose.

Vlada Srbije će do polovine maja usvojiti olakšice koje bi trebalo da podstaknu zapošljavanje, pre svega onih koji sada rade na crno. To je samo deo paketa ekonomskih mera koje bi trebalo da poprave uslove poslovanja i koje će na snagu stupiti u narednih mesec-dva.

U protekle dve godine Srbija je imala najveći pad broja zaposlenih u regionu i svaka mera za posticanje zapošljavanja je dobrodošla pod uslovom da ne narušava tržišne principe poslovanja, smatraju stučnjaci.

Preduzeće "Modus" pre dve godine imalo je 250 radnika, sada 160, a biće još otpuštanja radnika iz proizvodnje.

Milan Knežević iz tog preduzeća kaže da broj zaposlenih zavisi od obima poslovanja i da će biti otpušteno još 120 od 160 radnika. 

"Pri ovakvom ambijetnu poslovanja, padu kupovne moći, padu tražnje, ogromnim državnim nametima, ne postoji mogućnost da se efikasno radi", rekao je Milan Knežević iz Modu.

Iz Vlade Srbije najavljuju da će polovinom meseca doneti mere - da poslodavci za novozaposlene radnike prve godine plaćaju 50 do 60 odsto manje poreze i doprinose, 40 odsto je predviđeno umanjenje za drugu i 20 odsto za treću godinu.

Potrpedsednica Vlade za privrdni i regionalni razvoj Verica Kalanović očekuje da će ta mera doprineti da deo radnika, koji rade u sivoj zoni, konačno budu prikazani kao stvarno zaposleni.

Kontrola novozaposlenih 

Da bi se sprečile zloupotrebe, porast novozaposlenih kontrolisaće Poreska uprava i Nacionalna služba za zapošljavanje, kažu u Vladi.

Ekonomisti upozoravaju da će to biti teško, jer svakog meseca u Srbiji bez posla ostaje oko 20.000 ljudi i isto toliko se zaposli.

"Mnogo bolje bi bilo da se ide sa smanjenjem opterećenja porezima i doprinosima najnižih zarada do 30.000, koje prima trećina, oko 600 hiljada zaposlenih, a da pritom učestvuju u ukupno prikupljenim doprinosima sa manje od 15 odsto", kaže ekonomista Miroslav Zdravković.

Manji nameti na zarade mogu se očekivati narednih godina, kažu u Vladi.

Za sada uslove poslovanja pokušavaju da poprave uredbama. Obećavaju da će za mesec dana saopštiti plan kako da se vreme plaćanja u Srbiji smanji sa sadašnjih u proseku 130, na 60 dana - i da će najpre država svoje obaveze početi da plaća u tom roku.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње