Vetrom do struje

Na samo 50 kilometara od Beča, prema granici sa Slovačkom, vetrenjača do vetrenjače, a od njih dvostruka korist - i energetska i turistička.

Posle japanske nuklearne krize, u svetu se preispituje sigurnost nuklearki. Zatvaraju se stari reaktori i obustavlja gradnja novih. Države se sve više okreću obnovljivim izvorima energije.

Ekipa RTS-a obišla je vetroparkove u Austriji, koja je među najvećim zagovornicima čiste energije, a zainteresovana je da investira u Srbiji.

Na samo pedesetak kilometara od Beča, prema granici sa Slovačkom, vetrenjača do vetrenjače, a od njih dvostruka korist - i energetska i turistička. U naselju Bergu, vetroparkove su napravili investitori, a u Bruku meštani samodoprinosom.

"Kada smo počeli, nas 14 smo investirali u projekat i na kraju smo dobili dozvolu za izgradnju ovog vetroparka. Finansirali smo ga zajedno sa bankom", rekao je Gotfrid Pšil, iz Enerdži parka u Bruku.

Poslovni rizik se isplatio, pa su u blizini izgradili još vetrofarmi koje su prodali. Vetrenjačama, pokrivaju, kažu, potrebe za strujom i delimično za grejanjem.

Jedna vetrenjača snage tri megavata može kompletno da snabde strujom oko 1.200 domaćinstava.

U Evropi energiju vetra, za sada, najviše koriste Nemci, Španci i Danci. Investitori kažu da zemlje u svetu ubrzano planiraju projekte za gradnju novih vetroparkova.

"Videli smo i pre nuklearne havarije u Japanu da se posle međunarodne finansijske krize investicije ponovo uvećavaju, sve je više interesovanja za ulaganje u čistu energiju, obnovljive izvore energije", kaže Roland Lauš, direktor za energiju i životnu sredinu Rajfajzen banke.

Austrijski proizvođači vetroturbina su među vodećima u svetu. Neki već rade tehnički deo za investicije i u našoj zemlji, pa su obišli potencijalne lokacije za vetroparkove.

"U Srbiji smo prisutni, jer vaša zemlja ima velike potencijale za razvoj ove oblasti. U kontaktu smo sa više izvođača i potencijalnih investitora za farme vetrenjača u Srbiji", ističe Štefan Ilijas-Mažor, predstavnik "Vestasa" za Srbiju i jugoistočnu Evropu.

Investitori planiraju da u energiju vetra u Srbiji ulože milijardu i po evra i da bi prvi vetropark zemlja mogla da dobije za dve godine. Najpre u Vršcu, a zatim u Inđiji, Plandištu i Kovinu.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 27. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње