Na prodaju i infrastruktura "Telekoma"

U prodaju većinskog paketa akcija "Telekoma Srbije" uključena i prodaja infrastrukture, rekla ministarka za telekomunikacije Jasna Matić.

Ministarka za telekomunikacije Srbije Jasna Matić izjavila je da je u prodaju 51 odsto akcija "Telekoma Srbije" uključena i prodaja infrastrukture.

"Odluka da se proda i infrastruktura 'Telekoma' bazirana je, pre svega, na činjenici da je ta infrastruktura već jednom prodata 1998. godine, kada je 'Telekom' privatizovan, i na taj način je i vođena u knjigama preduzeća", rekla je ministarka novinarima u Kruševcu.

Matićeva je precizirala da je sada grčki OTE, koji ima 20 odsto akcija "Telekoma Srbije", manjinski vlasnik telekomunikacione infrastrukure te kompanije.

Ministarka za telekomunikacije Srbije navela je i da su još dve velike svetske telekomunikacione kompanije zainteresovane za kupovinu "Telekoma Srbije", ali nije navela o kojim kompanijama je reč.

"Broj zainteresovanih za 'Telekom' danas bi trebalo da bude povećan na sedam. To jeste dosta visok nivo interesovanja koji bi trebalo da garantuje da će taj proces prodaje biti konkurentan", rekla je Matićeva.

Prema rečima Matićeve, Vlada Srbije donela je odluku da se državni udeo u "Telekomu" ponudi na prodaju strateškom partneru, što znači velikom telekomunikacionom operatoru, ne nekom investicionom fondu i do sada je bilo pet zainteresovanih.

Očekuje se dobra tržišna cena

Interesovanje za kupovinu 51 odsto akcija "Telekoma Srbije" do sada su iskazali "Dojče telekom", "Frans telekom", "Telekom Austrija", "Amerikan mobajl" i "Veder investments".

Matićeva je ocenila da će sedam zainteresovanih doprineti da se ostvari dobra tržišna cena i da će država dobiti dobrog strateškog investitora koji će investirati, podići nivo kvaliteta usluga i građanima i privredi omogućiti elektronske komunikacije kakve postoje u Evropi.

Novim Zakonom o elektronskim komunikacijama, donetim u junu, stvorili su se uslovi koji bi trebalo da garantuju ravnopravne uslove rada na tržištu za sve operatere, bez obzira na to da li imaju infrastrukturu ili nemaju, rekla je Matićeva.

"To je uobičajena praksa u zemljama Evropske unije, na osnovu čijih iskustava smo i napravili zakon u Srbiji, a postoje i brojni mehanizmi koji obezbeđuju jednu pravičnu tržišnu utakmicu", naglasila je Matićeva.

Rok za otkup tenderske dokumentacije produžen je do 10. decembra, ponude će moći da se dostave do 21. februara 2011, a očekuje se da će aukcijska prodaja većinskog paketa akcija "Telekoma Srbija" biti organizovana krajem februara iduće godine.

Kompanija "Telekom Srbije", čija je ukupna vrednost procenjena na 2,43 milijarde evra, imala je profit od 13,3 milijarde dinara u 2009. godini i to je bila kompanija sa najvećom neto dobiti na sprskom tržištu.

U vlasništvu "Telekoma" su telekomunikacione kompanije "Mtel" u Crnoj Gori i "Telekom Srpske" u Bosni i Hercegovini.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње