Led se topi u januaru

Ministar ekonomije Mlađan Dinkić rekao da je sa MMF već dogovoreno da se penzije i plate u javnom sektoru odmrznu u januaru i da će to uticati na poboljšanje ekonomske situacije u zemlji. Ekonomisti upozoravaju da su plate u Srbiji najniže u regionu i da se mora voditi drugačija ekonomska poltika.

Razgovori sa misijom Međunarodnog monetarnog fonda trebalo bi da budu završeni u sredu. Ministar ekonomije Mlađan Dinkić kaže da je već dogovoreno da se penzije i plate u javnom sektoru odmrznu u januaru i da će to uticati na poboljšanje ekonomske situacije u zemlji.

Ekonomisti upozoravaju da su nam plate najniže u regionu i da se mora voditi drugačija ekonomska poltika.

Iako je omiljena fraza naših političara u novije vreme da je Srbija lider u regionu, ekonomisti objašnjavaju da je lider ona zemlja koja je ekonomski jaka, ima razvijenu i konkurentnu proizvodnju i visok životni standard stnovništva. A ako se gledaju prosečne zarade u regionu, mi sa 326 evra mesečno, bolje živimo samo od Bugara i to za jedan evro.

"Ovako nizak životni standard, i vrlo siva slika realnog sektora i ukupna dinamika privredne aktivnosti ne dozvoljava bilo kome da kaže da je Srbija lider", kaže Saša Đogović, ekonomista.

"Od izbijanja krize prosečne zarade u Srbiji su smanjene zbog slabljenja dinara", rekao je Miroslav Zdravković.

Ekonomisti upozoravaju da osim zarada treba gledati šta može za taj novac da se kupi i koliko ljudi deli jednu platu, tačnije koliko je nezaposlenih. Nažalost ni u tom poređenju nismo prošli mnogo bolje. Sa 19 odsto nezaposlenih bolji smo od Bosne i Hercegovine i Makedonije. Ministar ekonomije kaže da je odmrzavanje penzija i plata u javnom sektoru dogovoreno sa MMF i da će to povećati proizvodnju i smanjiti nezaposlenost.

"Na kraju su oni prihvatili da se zarade odmrznu od 1. januara, ali nisam zadovoljan jer bilo bi bolje u oktobru. Srbija mora ozbiljnije da se pozabavi standardom stanovništva koji je drastično pao", ocenio je ministra ekonomije Mlađan Dinkić.

Ekonomisti smatraju da odmrzavanje plata i penzija neće bitnije popraviti životni standard.

"Ovo jeste predah, ali se time ne rešavaju problemi u zemlji niti u novčanicima, da bi ste posle došli u još goru situaciju ako se ne naprave krucijalni zaokreti u vođenju ekonomske politike", kaže Đogović.

"Naši problemi ostaju da pri fondu penzija i zarada u javnom sektoru od 700 milijardi dinara 5 odsto povećanja znači 35 milijardi da li je privatni sektor sposoban da odbaci toliki rast poreskih prihoda ili se opet finansira veća potrošnja nekim ubrzavanjem zaduživanja", rekao je Zdravković.

Postoje mogućnosti da se u Srbiji bolje zarađuje i da stvarno budemo lider u regionu, kažu ekonomisti, pod uslovom da se promeni javni sektor, razvija prerađivačka industrija i da investitore privučemo, ne subvencijama, već jasnim pravilima igre.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јануар 2025.
-1° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове