Bugarska nuklearna ponuda

Vlada Srbije razmatra predlog Bugarske Beogradu da zajedno grade nuklearku Belane. Kako je potvrđeno RTS-u, konačnu odluku doneće posle detaljne analize dokumetacije tog projekta. Ponuda dobra jer bi Srbija dobila jeftinu struju, procenjuju stručnjaci.

Bugarska je ponudila našoj zemlji da zajednički grade nuklearku Belene. U Vladi Srbije razmatraju taj predlog i kako je potvrđeno RTS-u, konačnu odluku doneće posle detaljne analize dokumetacije tog projekta.

Za stručnjake je to dobra ponuda koju, kažu, ne smemo ispustiti jer Srbija do 2015. godine ima zabranu gradnje nuklearki u zemlji.

Belene je ostrvo na Dunavu, nekada logor, poput Golog otoka, a gradnja nuklearka je počela preko puta, na obali reke. Bugari su u projekat krenuli još osamdesetih godina prošlog veka, a kasnije ga obnovili.

Investitori, ruski "Atomstrojeksport" i nemački "Er Ve", 2008. godine započeli su izgradnju, ali su Nemci krajem prošle godine, zbog krize, napustili posao. Bugari žele da to bude evropski projekat, pa pored Rusa traže i partnere u susedstvu.

Generalni sekretar Svetskog saveta za energiju Miodrag Mesarević smatra da bi eventualno učešće u jednom takvom projektu bio dobar potez za nas u dugoročnom periodu, jer bismo dobili sigurno snabdevanje bar u onom delu za koji se opredelimo da finasiramo.

Investicija se procenjuje od 4 milijarde do 9 milijardi evra. Do sada je uloženo najmanje 200 miliona evra. Sa Rusima je ugovorena gradnja, dva bloka od po 1.000 megavata.

"To je precizirano sa Rusima. Ruska tehnologija je sada učinila jedan korak u smislu sigurnosti sa modernom evropskom tehnologijom", naveo je Mesarević.

Višestruka korist od investicije 

Stručnjaci ističu višestruku korist te investicije. Srbija bi dobila jeftinu struju koju bi prodavala u regionu i to iz nuklearke koja je u drugoj zemlji.

Ilija Plećaš, naučnik u Institutu Vinča, navodi da je za gradnju jedne nuklearne elektrane potrebno 14 godina. "Ako se sada ne počne raymišljati o tome, onda smo u velikom problemu. Bez obzira na sve, mislim da je prvo treba da se ukine moratorijum na gradnju", naveo je Plećaš.

U Vinči smatraju da su nam stručnjaci neophodni, ne samo zbog gradnje već i zbog zaštite od zračenja i radioaktivnog otpada jer na 400 kilometara od Srbije ima 20 nuklearki.

Srbija je već sada okružena nuklearkama, a pored Bugarske, gradnju novih nuklearnih postrojenja najavljuju i Rumuni, Mađari i Hrvati.

I Srbija i Bugarska su u energetskoj zajednici jugoistočne Evrope i u njenom ugovoru definisana, upravo gradnja zajedničkih objekata.

Procenjuje se, da će već 2030. godine, ako ne bude novih kapaciteta, struje biti manje čak za trećinu.

Број коментара 25

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње