Читај ми!

Japan, Srbija i globalni izazovi - šta nam donosi Svetska izložba u Osaki

U nedelju 13. aprila po lokalnom vremenu u Japanu, u gradu Osaki, počinje održavanje (opšte) Svetske izložbe. Ta izložba, čija je glavna tema (prevedeno sa japanskog) "dizajniranje društva budućnosti u kojem će blistati životi", biće posvećena predstavljanju ekoloških, telekomunikacionih, medicinskih i drugih tehnologija za koje se smatra da će oblikovati društva budućnosti i trajaće do 13. oktobra. Od nje se očekuje da, kroz spajanje ljudi iz celog sveta i razmenu znanja i ideja, doprinese ispunjavanju ciljeva održivog razvoja koje su zacrtale Ujedinjene nacije.

Na izložbi, s prostranim paviljonom od 830 kvadratnih metara, učestvuje i naša zemlja. Za Srbiju, sledećeg organizatora specijalizovane svetske izložbe "Ekspo 2027", šestomesečni događaj u Osaki je od suštinske važnosti u smislu informisanja i privlačenja turista na priredbu u Beogradu. Ekspo u Osaki će biti i prilika da naše firme uspostave nove i ojačaju postojeće poslovne veze sa japanskim preduzećima.

Srpski paviljon, koji će posetiocima predstaviti i našu kulturu i prirodne lepote, zamišljen je tako da prvenstveno sadržajem pokrije glavnu temu ekspoa u našoj prestonici, a to je igra ("Igra za čovečanstvo: muzika i sport za sve"). 

U skladu sa ekološkim trendom izložbe u Osaki, gde su paviljoni napravljeni uglavnom od lakih i prirodnih materijala ili elemenata koji su ranije korišćeni drugde, srpski paviljon je skoro u potpunosti izrađen od materijala koji mogu biti reciklirani.

Srbija je, inače, jedna od relativno malog broja zemalja (njih 47 od ukupno 158 učesnica) koje imaju sopstveni zaseban paviljon u Osaki.

Prevladavanje brojnih izazova

Mesto održavanja ekspoa u Japanu je veštačko ostrvo Jumešima u Zalivu Osaka. Jumešimom dominira veliki prsten od drveta, koji okružuje ceo izložbeni prostor i koji je napravljen u skladu sa drevnom japanskom tehnikom spajanja drvenih komponenti, prvi put primenjenom još u ranom Srednjem veku. 

Opšta Svetska izložba, koja traje pola godine, održava se u Japanu po treći put. Prvi domaćin upravo je bila Osaka 1970. godine, a drugi prefektura Aići (čiji je glavni grad Nagoja) 2005. godine.

Organizatori u Osaki očekuju oko 28 miliona posetilaca, a posebna nada se polaže u brojne strane turiste, budući da domaće stanovništvo pokazuje manju zainteresovanost za veliki događaj nego što je to bilo u prošlosti.

Razlozi za to su, ocenjuje se, visoka inflacija i pritisak na kupovnu moć stanovništva, relativno skupe karte, gorko iskustvo u vezi održavanja Olimpijskih igara u Tokiju za vreme pandemije novog korona virusa, kao i nekoliko manjih skandala koji su propratili pripreme za održavanje izložbe.

Ilustracije radi, mada su organizatori prvobitno doneli odluku da ulaznice prodaju isključivo unapred kako bi izbegli gužve na relativno tesnoj Jumešimi, u zemlji sa oko 125 miliona stanovnika, do kraja marta u ruke potencijalnih posetilaca je prešlo samo oko osam miliona - to su velikom većinom, zapravo, bile karte koje su besplatno podeljene mnoštvu domaćih kompanija koje su kao sponzori ili izlagači obećale učešće u događaju.

Otud, došlo je do promene u politici prodaje karata, pa je sada moguće pazariti ih i na sam dan posete, a organizatori su, ne bi li podstakli prodaju, došli i na ideju da ponude ulaznice koje, osim Svetske izložbe, važe i za veliki zabavni park Juniverzal stdudios, koji nudi atrakcije vezane za crtane i igrane filmove .

Mada su pripreme otežavali problemi kao što su stalna poskupljenja građevinskog materijala i nedostatak radne snage, smatra se da će Svetska izložba, čiji troškovi za sada iznose jednu i po milijardu dolara (duplo više nego što je bilo predviđeno), ipak dati veliki ekonomski podsticaj gradu Osaki i regionu Kansai u kojem se nalazi. 

Sledeći organizator (opšte) Svetske izložbe će biti prestonica Saudijske Arabije Rijad 2030.

субота, 12. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом