Читај ми!

Struja ispod Crnog mora stiže u Zapadnu Evropu - projekat od dve milijarde evra

Grčka je upozorila Brisel da je izvozom struje u Ukrajinu izazvala skok cena struje u jugoistočnoj Evropi, sa 60 na 130 evra za megavat-sat. Novi izvori snabdevanja su prioritet, a jedan je dogovoren: Struja iz Gruzije i Azerbejdžana, ispod Crnog mora, stizaće u Zapadnu Evropu.

Obale Crnog mora Gruzije i Rumunije spajaće dalekovodni kabl dugačak 1.200 kilometara i biće povezan dalekovodima od Rumunije do Mađarske i Gruzije do Azerbejdžana. Za gradnju novog pravca snabdevnja električnom energijom formirana je i kompanija "Zeleni energetski koridor".

"Za nas je ovaj projekat, zaista, pitanje nacionalne bezbednosti. Ako pogledate energetsku mapu Evrope, vidite da na istočnom krilu u poslednje vreme plaćamo veoma visoku cenu struje jer je nedovoljno alterntive. Jeftiniji izvori energije sa Zapada ne stižu uvek na Istok i zato su nam potrebni dodatni putevi snabdevanja", kaže Sebastijan Burduja, ministar energetike Rumunije.

Peter Sijarto, ministar trgovine i evropskih poslova kaže da Mađarska ima dva veoma važna energetska strateška cilja.

"Prvi da osiguramo bezbednost snabdevanja energijom, a drugi da potrošnju energije učinimo zelenijom. A ovim projektom možemo jednim udarcem da ubijemo dve muve s obzirom na to da nam daje potpuno novi izvor i donosi zelenu struju", rekao je Sijarto. 

Projekat od dve milijarde evra

Projekt, koji se procenjuje na više od dve milijarde evra, dogovoren je još 2022. a plan je da prenos obnovljive energije iz Gruzije i Azerbejdžana počne već 2029.

Projekat ima podršku Brisela koji teži da poveže zemlje interkonektorima i obezbedi jeftinu energiju.

"Za nas je to veoma važno jer smo u procesu integracije sa Evropskom unijom. To znači da prevazilazimo fizičke barijere i izazove. Ne graničimo se sa zemljama Unije, ali mislim da ovim projektom možemo da budemo deo evropskog energetskog tržišta", rekao je Levan Davitašvili, ministar ekonomije i održivog razvoja Gruzije. 

"U početku smo ovaj projekat razmatrali kao projekat koji će obezbediti više energije od Kaspijskog mora do EU, ali paralelno imamo još jedan sa Azijskim zemljama. U budućnosti imamo velike planove za spajanje tih zelenih koridora kao projekat Evropa-Azija", kaže Parviz Šahbazov, ministar energetike Azerbejdžana.

Podsetimo, Srbija je već deo dalekovodnog "Transbalkanskog koridora" Evropske unije, koji je delom već u funkciji a proteže se od Rumunije, preko naše zemlje, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i dalje ispod Jadranskog mora do Italije.

Zbog geopolitičkih i ratnih tenzija i dekarbonizacije, nekoliko zemalja Unije već se suočava sa manjkom struje. 

"Svake godine se rade studije adekvatnosti resursa. Rezultati zadnje strudije za našu zemlju govore da mi jesmo u opasnosti od nedostatka resursa. Nisu to sada velike vrednosti, ali e do 2030. bismo mogli da dođemo u situaciju da osam časova godišnje nemo dovoljno energije čak i iz uvoza i iz naše proizvodnje da zadovoljimo potrošnju", kaže Željko Marković, stručnjak za energetiku. 

Uz jačanje prenosnih mreža i gradnje proizvodnih kapaciteta obnovljive energije, Evropska unija akcenat je stavila i na razvoj nuklernih elektrana koje važe za najstabilniji izvor snabdevanja električnom energijom.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње