Istraživanje MMF-a pokazalo na koliko će poslova uticati veštačka inteligencija

Veštačka inteligencija će imati uticaj na oko 40 odsto svih poslova, a u mnogim slučajevima će uzrokovati značajno pogoršanje nejednakosti, navodi se u istraživanju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

Истраживање ММФ-а показало на колико ће послова утицати вештачка интелигенција Истраживање ММФ-а показало на колико ће послова утицати вештачка интелигенција

Direktorka MMF-a Kristalina Georgijeva kaže da istraživanje pokazuje da će u razvijenim zemljama veštačka inteligencija (VI) uticati čak na 60 odsto svih radnih mesta.

U polovini ovih slučajeva uticaj će biti pozitivan i uzrokovaće povećanje radne produktivnosti, ali u preostalim slučajevima VI će imati znanje i mogućnosti da obavlja poslove mnogih zaposlenih što bi moglo da dovede do smanjene potražnje za radnom snagom, pada dnevnica, pa čak i potpunog ukidanja nekih poslova.

Georgijeva naglašava da će, prema novim projekcijama MMF-a, u nerazvijenim zemljama pod uticajem ove tehnologije biti samo 28 odsto poslova.

"Nažalost, ove zemlje nemaju infrastrukturu ili znanje da bi imale dobiti od upotrebe veštačke inteligencije, pa postoji opasnost da tokom vremena dođe do još većeg zaostajanja nerazvijenih i povećanja nejednakosti među nacijama", rekla je direktorka MMF-a.

Mlađi radnici kao i radnici sa većim primanjima mogli bi da dobiju disproporcionalno visoke plate, ukoliko prihvate i počnu da rade sa veštačkom inteligencijom, dok će stariji i manje kvalifikovani radnici, prema rezultatima studije, zaostajati u primanjima.

Direktorka MMF-a naglašava da je od velike važnosti da sve zemlje primene kompleksne socijalne mere i da sprovedu reedukaciju osoba koje zaostaju u obrazovanju i primanjima.

"Na ovaj način možemo da tranziciju, koju uzrokuje veštačka inteligencija, učinimo prihvatljivijom za mnoge ljude i da ne dozvolimo dalje povećavanje nejednakosti u svetu", rekla je Kristalina Georgijeva.

Zemlje širom sveta pokušavaju da pravno urede oblast VI. Zvaničnici Evropske unije su prošlog meseca postigli privremeni dogovor o prvim sveobuhvatnim zakonima na svetu koji regulišu upotrebu veštačke inteligencije.

Evropski parlament će glasati o predlozima Zakona o veštačkoj inteligenciji početkom ove godine, ali nijedan zakon neće stupiti na snagu do 2025. godine. SAD, Velika Britanija i Kina tek treba da objave svoje smernice za veštačku inteligenciju.

недеља, 24. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње