среда, 23.04.2025, 15:48 -> 17:50
Извор: Танјуг
Брнабић: Седница Одбора за културу и информисање о РЕМ-у заказана за 28. април, престати са блокадом РТС-а
Председница Народне скупштине Ана Брнабић изјавила је да је седница Одбора за културу и информисање, чије су сазивање затражили посланици опозиције, заказана за понедељак, 28. априла, а на којој ће на дневном реду бити РЕМ. Позвала је на престанак блокаде РТС-а сада када је, како је рекла, захтев прихваћен. На дневном реду је поништавање старог и покретање новог поступка за избор чланова Савета РЕМ-а, саопштила је Скупштина Србије.
Ана Брнабић је рекла да је седница Одбора за културу и информисање, чије су сазивање затражили посланици опозиције, заказана са дневним редом који су они тражили.
"Имајући у виду да смо заказали седницу Одбора за културу и информисање, само са тачком дневног реда РЕМ, односно избор кандидата за Савет РЕМ-а, да позовем студенте блокадере и све остале да прекину са блокадом Јавног медијског сервиса РТС-а", рекла је Брнабић на конференцији за медије у Скупштини Србије.
Брнабић је навела да су, као и на све захтеве посланике садашње опозиције, а некадашње власти, и на овај захтев реаговали промптно.
"Увели смо принцип и праксу да на све захтеве посланика који су некада били на власти, а сада су посланици опозиције реагујемо промптно, те смо сазвали девету седницу Одбора за понедељак, 28. април, у 15 часова", навела је Брнабић.
Како је додала, данас се она обраћа, јер су и председница тог одбора Невена Ђурић, као и потпредседник, ван земље.
Брнабић је поновила још једном да су студенти у блокади изнели захтев да се одржи хитна седница Одбора за културу и информисање на тему РЕМ-а, и да су одмах као и увек прихватили захтев и заказали и сазвали седницу, и то, како је нагласила са једном једином тачком дневног реда - РЕМ, због чега је позвала "све студенте блокадере, али и остале да прекину малтеретирање и терор над радницима РТС-а".
Подсетила је да блокада Јавног сервиса данас улази у осми или девети дан.
"Свакако то је преко две стотине сати терора и малтретирања, забране рада људима. Забране да неко унесе храну на своје радно место, да неко изађе и буде са својом породицом за Ускрс. Или да се на адекватан начин ода пошта за погинуле у НАТО агресији", рекла је Брнабић.
Нагласила је да је посебно поражавајуће и емотивно тешко, што данас први пут РТС није могао директно да преноси комеморативни скуп како би обележили агресију, односно брутално и отворено убиство и ратни злочин над овом земљом и над запосленама у РТС-у.
"Нажалост, 16 људи је тада изгубило живот. Због блокада први пут у 25 година РТС није могао ово да преноси и да емитује. Позивам да се прекину блокаде, позивам на разговоре, позивам да се прекине малтретирање и понижавање људи, позивам да се прекине прогон и претње", поручила је Брнабић.
"Данас смо видели посланике бивше власти који су се усудили да овде причају о тако важној теми као што је слобода медија. Све оно што смо урадили по питању слободе медија, ми се поносимо. Ми данас имамо медије који смеју да критикују власт, који су истраживачки, у уредничку политику нико се не меша, данас је много другачија слика у медијима него у време оних који су данас критиковали стање у медијима и РЕМ", навела је Брнабић.
"Не бежимо од приче о РЕМ-у, бивша власт не може да држи придике о медијима"
Председница Скупштине је рекла да власт нема никаквих проблема да разговара са опозицијом о било којој теми, а посебно о тако важној теми као што су слобода медија и Регулаторно тело за електронске медије, али да представници бивше власти не могу о томе да држе придике.
Подсетила је какво је стање у медијима било пре 2012. и цитирала извештај који је усвојен 2011. године на Скупштини Европске федерације новинара, а када је, како је навела, истакнуто да су новинари у Србији осиромашени, понижени, ућуткани и уплашени.
"То је било док су на власти били ови који нам данас причају о слободи медија и држе придике о избору чланова савета РЕМ-а. Европски парламент је резолуцијом јануара 2011. године изразио забринутост због контроле медија и мешања у медијски сектор, због напада и претњи српским новинарима, као и због недовољног приступа интернету грађанима Србије што је неопходно за слободу медија. Такве проблеме ми данас у Србији немамо", указала је Брнабић.
Додала је да је Савет за борбу против корупције, који је тада водила Верица Бараћ, 2011. године у свом извештају закључио да је над медијима у Србији вршен снажан политички притисак и да је над медијима у Србији власт предвођена Демократском странком успоставила потпуну контролу.
Рекла је да је Верица Бараћ навела да најмање једна четвртина новца за рекламе медијима долазила из буџета Србије и додала да Драган Ђилас, градоначелник Београда и потпредседник Демократске странке, има две фирме за медије преко којих иду канали за новац и куповину реклама и друге утицаје на медије.
"Тако да је то само делић онога о чему су говорили међународне институције и међународне организације, али и Савет за борбу против корупције о стању у медијима у Србији, док су управо дотичне особе биле на власти и водиле Србију", рекла је Брнабић.
"Независни кандидати намерно блокирали избор Савета РЕМ-а"
Председница Народне скупштине изјавила је да су независни кандидати, који су се повукли из избора за Савет РЕМ-а, извршили намерну блокаду избора Савета РЕМ-а.
Појаснила је да су свих седам независних кандидата, који су се повукли из избора Савета РЕМ-а, то учинили на крају тог процеса и у тренутку када је Одбор за културу и информисање већ поднео финалну листу кандидата Скупштини.
"Само да обавестим још једном, сви ови људи су се повукли на самом крају тог процеса, иако су пре тога потписали да ће учествовати и да су сагласни са тим да буду кандидати за Савет РЕМ-а. То позивање да нешто није било транспарентно на почетку процеса не пије воду. Али решаваћемо и овај проблем", рекла је Брнабић.
Коментари