Читај ми!

Veliko interesovanje srpskih privrednika za izvoz u Kinu – roba bez carine trebalo bi da krene već sredinom sledeće godine

Na Trećem forumu "Pojas i put" u Pekingu, Srbija je potpisala Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom, koji obuhvata više od 10.000 srpskih proizvoda. Interesovanje privrednika je veliko, a prva roba iz Srbije sa smanjenim ili ukinutim taksama put Kine trebalo bi da krene sredinom sledeće godine.

Na oko 200 stranica Sporazuma o slobodnoj trgovini — oko 10.000 srpskih, i oko osam i po hiljada kineskih proizvoda. Prijateljstvo Srbije i Kine je "čelično", a pregovarači kažu da je sporazum ispregovaran prijateljski, za rekordno kratkih pet meseci. Domaći strateški prehrambeni proizvodi su zaštićeni, a bez carina ćemo uvoziti samo sirovine potrebne industriji, kao i robu koju ne proizvodimo.

Jelena Grubor, predstavnik Privredne komore Srbije u Šangaju, kaže da će sporazum svakako motivisati kineske investitore da samostalno ili sa strateškim partnerima u Srbiji izgrade nove modalitete saradnje, pre svega ulaganje u proizvodne kapacitete i zajedničku proizvodnju radi nastupa na trećim tržištima.

Zainteresovani i domaći i evropski investitori

U srpsko-kineski sporazum nisu zagledani samo domaći privrednici. Očekuju se i evropski investitori, koji bi preko proizvodnih pogona u Srbiji mogli da izvoze 30 odsto jeftiniju robu na tržište najmnogoljudnije zemlje sveta.

Bojan Stanić iz PKS-a ističe da, kada se govori o kapacitetima domaćih privrednika, dakle onih koji svoje poslovanje finansiraju domaćim kapitalom, onda se tu pre svega vidi prilika u prehrambenim proizvodima.

“Međutim, kada govorimo o onim investicijama koje mogu kasnije koristiti jednostavno i evropskim velikim kompanijama, multinacionalnim, to je pre svega u oblasti metalske industrije, u oblasti hemijske industrije“, dodaje Stanić.

Šansa za Srbiju - srednja klasa u Kini spremna više da plati evropske proizvode

Put do Kine je dug i skup, a tržište probirljivo i dobrim delom zauzeto.

Pola milijarde građana srednje klase spremni su da izdvoje dodatni novac za evropske sireve, vino i proizvode od voća. To je šansa i za Srbiju.

Stevan Rajta iz Saveza vinara i vinogradara Srbije kaže da su Kinezi opipali puls našeg vina, i uverili se da imamo vrhunska i kvalitetna vina.

"Bilo je našeg izvoza i kinesko tržište poznaje srpske proizvode, jer naše najbolje vinarije već izvoze u Kinu. Tako da s ovim sporazumom, koji će se desiti u narednom periodu o slobodnoj trgovini, to će pomoći celoj našoj vinskoj industriji da se još razvije", navodi Rajta.

Kinesko tržište je veliko, neophodno udruživanje

Vinari koji se spremaju za Kinu će morati, baš kao i voćari i drugi proizvođači, da se udruže, da pod zajedničkom, modernijom etiketom kreiraju proizvode ujednačenog kvaliteta.

Ratko Vukičević iz "Plodova Srbije" upozorava da se ne treba unapred radovati, jer je veliki posao pred proizvođačima.

"Mi imamo nekoliko desetina velikih proizvođača jabuka u Srbiji, koji veoma ozbiljno rade. Međutim, i oni su mali za to kinesko tržište, čak i oni bi trebali da se udruže. Znači, par stotina, par hiljada proizvođača, oni mogu, takve firme imaju i marketing, imaju i mogućnost da osvoje tržište, da istraže tržište", objašnjava Vukičević.

Strah od jeftine kineske robe – postoje mehanizmi zaštite

Prošle godine izvoz iz Srbije u Kinu vredeo je milijardu i dvesta miliona evra. Devetsto miliona vredeo je samo bakar.

Suficit u spoljno-trgovinskoj razmeni sa Kinom imaju samo Švajcarska i Australija, pa se neki boje jeftine kineske robe.

Odredbe Svetske trgovinske organizacije i u ovom sporazumu ostavljaju mehanizme zaštite domaće proizvodnje.

Ako značajno poraste uvoz određene grupe proizvoda iz Kine koja ugrožava domaću proizvodnju, carina se može vratiti na nivo pre potpisivanja sporazuma.

субота, 23. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње