Strane kompanije od jeftine radne snage do visoke tehnologije – šta je Belgijance privuklo u Kragujevac
Dve trećine stranih direktnih investicija na Zapadnom Balkanu stiglo je u Srbiju. Do sada više od 40 milijardi evra, najviše iz Evropske unije. Međutim, u poslednjih nekoliko godina 11 investitora je i otišlo. U Privrednoj komori kažu da je reč o delatnostima koje idu za jeftinom radnom snagom i da nema razloga za zabrinutost, jer ih zamenjuju visokotehnološke kompanije.
Za desetak belgijskih kompanija, Srbija, tačnije srce Šumadije, postaće novo mesto odakle će da posluju. Predvodiće ih kompanija za proizvodnju grejnih i rashladnih uređaja "Jaga".
"U prvoj fazi investiraćemo 35 miliona evra, a planiramo da proizvodne kapacitete proširimo na 55.000 metara kvadratnih do kraja sledeće godine", kaže Herbert Huben, predsednik kompanije "Ist Vest Veli".
Za Kragujevac su se odlučili zbog infrastrukture, "Majnd parka" sa vrtićem za 200 mališana, a od prošlog meseca i mini-aerodromom i gde već posluje više od 15 kompanija sa preko 2.000 zaposlenih.
"Radujem se veoma što ćemo uskoro da imamo inovativne kompanije iz Holandije, Belgije, Beneluksa, sa tog područija koje nisu do sada još uvek prisutne", navodi Bratislav Milanović iz industrijskog kompleksa "Majnd Park".
Pored pokretanja proizvodnje, belgijska kompanija planira i Centar za istraživanje i razvoj, jer u kragujevačkom univerzitetu vide rasadnik talentovanih i perspektivnih budućih inženjera koji mogu da postanu deo njihovog tima.
"Imamo proizvodnju u više zemalja, a izvozimo u preko 35 država. Ovo je tržište koje raste i zaista verujemo da ima mnogo mogućnosti", kaže Bart Kanini, izvršni direktor kompanije "Ist Vest Veli".
Ministarstvo: Novac dat stranim investitorima vrati se za 16 meseci
Međutim, u javnosti je veliko nezadovoljstvo kada posle godine poslovanja, investitori zatvore fabrike. Do sada je iz Srbije posle nekoliko godina rada otišlo 11 stranih kompanija.
"To su stvari koje se dešavaju, to je tržište, to je normalno u svakoj ekonomiji. Ono što je najvažnije jeste - kakva je struktura tih novih investicija. U našem slučaju smo uspeli da napravimo taj kvantni skok ka nekoj višoj tehnologiji", kaže predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.
Ministarstvo privrede svojevremeno je radilo analizu koja je pokazala da se novac dat stranim invetitorima vrati za 16 meseci i to četvorsotruko, kada se u obzir uzmu samo zarade zaposlenih i prihodi države po tom osnovu.
Analiza nije ubedila javnost, koja se pita zbog čega se ta sredstva ne ulože u domaću privredu.
"Malo više od pola svih investicija podrške države, koje država daje, su naše kompanije. Evo sad imamo, pre neki dan je bilo, kompanija Pionir, koja je dobila podršku za novi nivo razvoja svoje fabrike u Subotici", kaže Čadež.
Prema nekim informacijama, oko hiljadu evropskih kompanija zbog problema koje su imale u pandemiji, prekida lanaca snabdevanja i visokih transportnih troškova, planira da proizvodnju izmesti iz Azije.
Коментари