Читај ми!

Šok u Tokiju – japanske kompanije prisiljene da prime uplate u kineskim juanima

Ruska uplata dividende japanskim kompanijama koje imaju udeo u projektima za eksploataciju nafte i gasa na ostrvu Sahalin izvršena u kineskim juanima predstavlja šok za poslovni establišment u Tokiju i predznak novog doba u međunarodnoj trgovini.

Japan je jedna od država koja je relativno brzo i spremno odreagovala na zahtev Vašingtona da se Rusiji uvedu ekonomske sankcije zbog njene intervencije u Ukrajini.

Međutim, uprkos mnoštvu zabrana na uvoz ruske robe i proizvoda, blokiranju plaćanja više ruskih banaka i odustajanju od fabrika na tlu najveće zemlje sveta, poput one koja je pripadala "Tojoti", vlada u Tokiju je odlučila da sankcije ne proširi na energetski sektor, odnosno, da usliši zahtev japanskih kompanija koje su od sredine devedesetih ulagale u nalazišta nafte i gasa na Sahalinu i dozvoli im da ostanu angažovane na tom ruskom ostrvu.

One su, nakon naglog povlačenja moćne britansko-holandske korporacije "Šel" i američkog "Ekson-Mobila" sa Sahalina i odluke vlade u Moskvi da zbog toga preuzme upravljanje nad podvodnim poljima nafte i gasa u sastavu oba velika projekta na tom ostrvu i drugim dotadašnjim ulagačima ponudi novi ugovor, prihvatile uslove koje je ponudio Kremlj kako bi zaštitile svoj vlasnički udeo.

Stoga, javljaju japanski mediji, one su ovih dana primile isplatu dividendi, neočekivano, u kineskim juanima.

Naime, zbog američkih sankcija i isključenja iz međunarodnog sistema plaćanja ruska država, kompanije i finansijske institucije, u ovom slučaju "Gasprom" i "Gasprombank", bile su prisiljene da napuste plaćanje u dolarima i uspostave mehanizam za isplatu nadoknade u nekoj drugoj valuti.

Po izveštavanju japanskih glasila, pre okršaja u Ukrajini strane kompanije uključene u projekte na Sahalinu su primale dividendu dva puta godišnje preko dolarskog računa u jednoj singapurskoj banci.

Zapadnjaci otišli, Japanci ostali

Do odluke da napuste Rusiju u martu prošle godine "Ekson-Mobil" je imao čak 30 posto akcija u "Sahalinu 1", a "Šel" 27,5 posto deonica u "Sahalinu 2". Kada je povukao radnike i tehniku, "Šel" je pokušao da svoj udeo proda kineskim preduzećima, ali je vlada u Moskvi stala tome na put i, optuživši britansko-holandsku korporaciju za jednostrano i nezakonito kršenje ugovora, naložila joj da te deonice za 1,6 milijardi dolara ustupi ruskoj kompaniji "Novotek".

Japanske kompanije imaju vlasnički udeo od 30 posto u projektu "Sahalinu 1", odnosno, 25 odsto u projektu "Sahalin 2". "Korporacija za razvoj naftnih i gasnih polja na Sahalinu" (SODEKO) je japanski konzorcijum u koji je, pored privatnih kompanija "Itoću" i "Marubenji", uložilo i japansko Ministarstvo ekonomije, trgovine i industrije. On poseduje skoro trećinu deonica u "Sahalinu 1".

S druge strane, privatne korporacije "Micui" i "Micubiši" drže udeo od 12 i po, odnosno, deset odsto u projektu "Sahalin 2".

Novinari u Zemlji izlazećeg sunca komentarišu da su ti divovi japanske ekonomije verovatno nezadovoljni činjenicom da im je novac uplaćen u kineskoj valuti, jer ona nije u potpunosti konvertibilna, odnosno, postoje ograničenja za njeno slanje i korišćenje. Tome treba dodati i da je vrlo moguće da, zbog dugog istorijskog i ideološkog rivalstva s Kinom, pojedini japanski poslovni ljudi i političari plaćanje u juanima doživljavaju kao vrstu uvrede.

Međutim, spekulisati o tome da li su Rusi svesno odlučili da na taj način uzvrate japanskoj državi za to što je ona prošle godine prednjačila u sankcijama ili zato što se zbližava sa NATO-om nije zahvalno.

Radije, pažnju valja usmeriti na činjenicu da je upravo zbog ekonomskog pritiska SAD i njenih vojnopolitičkih saveznika, među kojima je i Japan, Moskva prisiljena da pristupi dedolarizaciji svoje spoljne trgovine i usmeri svoj izvoz nafte i gasa pre svega u Kinu, zbog čega sada dobija velike količine juana. Otud je neminovno da ona kinesku valutu koju poseduje iskoristi i za plaćanja u inostranstvu.

Japanci su toga svesni i časopis Nikei Azija ukazuje da je u martu ove godine juan pretekao dolar kada je u pitanju ruska spoljna trgovina – 39 odsto transakcija tada je obavljeno u kineskoj, a 34 posto u američkoj valuti.

Velika dilema za Tokio

Japanski stručnjaci i mediji svesni su i globalnog trenda dedolarizacije, koji već traje nekoliko godina, ali se naročito ubrzao nakon početka sukoba u Ukrajini, kada je postalo jasno da će Zapad pleniti rusku državnu i privatnu imovinu i pokušati da iskoristi globalnu dominaciju dolara kao međunarodnog sredstva plaćanja i valute u kojoj se drže devizne rezerve da bi ekonomski slomio Rusiju.

Oni zato ističu istraživanja po kojima se udeo američke valute u ukupnim svetskim rezervama od 2016. godine umanjio za 11 posto, kao i da je dedolarizacija prošle godine tekla po godišnjem tempu deset puta bržem nego ranijih godina.

Ipak, izvesno je da je činjenica da juan, valuta komunističkog suseda s kojim Tokio ima teritorijalni spor, postaje važan medijum za međunarodnu trgovinu ima nemali psihološki efekat na japansku državu i kompanije, jer ona znači jačanje ekonomskog i političkog uticaja Pekinga u svetu.

Veliko pitanje za Tokio je da li se tome prilagoditi ili opirati u skladu s američkom strategijom umanjivanja ekonomske zavisnosti i prekidanja poslovnih i tehnoloških veza sa Kinom.

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње