Srpske jabuke u ratnom vihoru, kako do ruskog tržišta i potražnja za novim
Srbija je prošle godine izvezla oko 180.000 tona jabuka na rusko tržište i ostvarila devizni priliv od oko 90 miliona dolara. Domaći proizvođači ovog voća su, zbog ratnih sukoba u Ukrajini i otežanih mogućnosti transporta u Rusiju, počeli da traže nova tržišta za ogromne zalihe koje još nisu rasprodate. Put Indije spremaju se dva šlepera sa 40.000 kilograma jabuka.
Nikola Kotarac, direktor Zadruge "Voćar" iz Slankamena, rekao je gostujući u Jutarnjem programu da su voćari u veoma teškoj situaciji.
Kotarac je objasnio da su sopstvenim snagama napravili Zadrugu i uspeli da naprave hladnjaču kapaciteta 3.000 tona, ali da su 2.500 tona sada zalihe, i da su voćari zabrinuti jer i ono što su uspeli da prodaju nisu naplatili.
"Mi smo poslali dva probna šlepera za Indiju, ali ta roba putuje 27 dana. Indijsko tržište je još neistraženo", naglasio je.
Aleksandar Bogunović iz Privredne komore Srbije rekao je da je najveći problem izvoza u Rusiju pored transporta, platni promet i devalvacija rublje.
Direktor Zadruge "Voćar" napominje da je država uložila u voćarstvo tako što je davala subvencije više od 60 posto za žice, mreže i da Srbija sada ima bolje zasade od italijanskih pa da država mora da ima interesa da ih sačuva.
"Pozdravljam uredbu da se pšenica ne može izvesti iz zemlje, ali kad je pšenica vredela 15 dinara onda je važilo tržište, a sada kada vredi 35 dinara onda ne važi", istakao je Kotarac.
Kako kaže, ako se ništa ne preduzme mladi ljudi koji su podigli zasade će otići u inostranstvo i propašće i zasadi koje su oni podigli.
Sajam u Berlinu šansa za nova tržišta
Predstavnici voćara 3. aprila putuju na sajam u Berlinu da bi pronašli nove kupce. Bogunović tim povodom objašnjava da je sajam prilika gde se prave poslovi.
"Uspeli smo da smanjimo zavisnost od ruskog tržišta jer je pre samo nekoliko godina bilo 80 posto zavisnosti izvoza srpskih jabuka od ruskog tržišta. To je smanjeno i sada je to 60 odsto", naveo je Bogunović.
Dodao je da su sada najinteresantnije za izvoz Indija, Vijetnam, Egipat, i da bi s njima trebalo da sarađujemo.
"Rusi i dalje traže svoju robu, postoje modeli plaćanja, pitanje je samo koliko otežano. Sledeće nedelje organizovaćemo sastanak 90 najvećih izvoznika za rusko tržište, na kome će da razmene informacije kako bi se napravio plan za dalje", dodaje Bogunović.
Direktor Zadruge "Voćar" vidi rešenje da ako voćari ne uspeju da prodaju svoje jabuke, da država otkupi i podeli vojsci, školama, penzionerima.
"Očekujemo rešenje i za solarnu elektranu. Mi smo veliki potrošači struje, ali moramo unapred da gledamo, ako nemamo svoju proizvodnju struje, nećemo biti u mogućnosti da platimo struju", istakao je Kotarac.
Napomenuo je da voćari idu u Berlin da otvore nova tržišta i apelovao je na državu da ne dozvoli da se upropaste voćnjaci.
Kotarac kaže da se u našim velikim marketima jabuka plaća 90, 100 i više dinara, ali da to nije srpska jabuka, već poljska, a u Slankamenu se može kupiti srpska jabuka koja je mnogo ukusnija za svega 40-50 dinara.
Gost jutarnjeg programa kaže da svi ozbiljni zasadi imaju dobru cenu i da ona mora ići gore jer cena energenata i đubriva raste.
Kotarac se nada da će država dati subvencije i da će da se angažuje da pomogne voćarima. Kako kaže i sami voćari su krivi jer nisu udruženi i da bi trebalo malo više da se pobune i pregovaraju sa državom.
Коментари