Srbija i Gruzija imaju potencijal za privrednu saradnju
Gruzija i Srbija imaju tradicionalno dobre prijateljske odnose, a imajući u vidu sve potencijale postoji prostor za jačanje ekonomske i trgovinske saradnje u narednom periodu, rečeno je na Poslovnom forumu Srbija - Gruzija, koji organizuje Ekonomski institut.
Kako su istakli predstavnici Vlade Srbije, Privredne komore i gosti iz Gruzije, potencijala za jačanje saradnje ima naročito u oblasti turizma, trgovine, građevinske industrije, energetike, prehrambene industrije...
Direktor Ekonomskog instituta Dragan Šagovnović istakao je da je cilj da se saradnja Srbije i Gruzije unapredi, a na forumu su predstavljeni potencijali Srbije i Gruzije.
Šagovnović koji je predstavljen kao počasni konzul rekao je i da dve zemlje osim tradicionalnog prijateljstva do sada praktično nisu imale diplomatsko predstavništvo i važnim je ocenio otvaranje konzulata.
Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić rekao je da je prioritet da se dobri politički i prijateljski odnosi pretoče u jačanje ekonomske saradnje.
"Postoji potencijal i prostor, ekonomska i trgovinska razmena nisu na visokom nivou i svi mehanizmi i formati saradnje mogu da se dobro iskoriste kako bi se ekonomska saradnja unapredila", rekao je Antić.
On je istakao da buduća saradnja treba da bude bazirana na ekonomiji, a da potencijala najviše ima u oblasti turizma.
Važno je kaže, da se poveća robna razmena, a prostora za saradnju ima i u oblasti vinske industrije, prehrambene industrije...
On je dodao da su Srbija i Gruzija deo zajedničkog procesa "Pojas i put" kao i da kroz Gruziju prolazi deonica južnog gasnog koridora prema jugu Evrope, a takođe razvija projekat Agri za koj je Srbija pokazivala zainteresovanost.
"Zainteresovani smo za tu vrstu energetske saradnje, ima potencijala i u obnovljivim izvorima energije, takođe imaju prostora da izgrade energetski sistem i iskoriste hidropotencijale I spremni smo da kao država sarađujemo u tome", rekao je Antić.
Prilika da se unaprede odnosi
Ministar za rad Zoran Đorđević istakao je da su Srbija i Gruzija prijateljske zemlje i da je ovo prilika da se unaprede ekonomski odnosi.
"Imamo dobre ekonomske odnose i oni mogu da budu još bolji. Gruzija je vrlo dobro rangirana na Duing biznis listi i za nas mogu biti značajna njihova iskustva u poboljšanju imdža koje svakako možemo da iskoristimo", rekao je Đorđević.
Što se tiče resora koji vodi, Đođević je rekao da je plan da predstavnici Srbije i Gruzije potpišu sporazum o socijalnoj zaštiti, kako bi radnici iz naše zemlje koji rade u Gruziji, kao i i gruzijski u Srbiji bili zaštićeni.
Predstavnici razvojnih agencija Srbije i Gruzije u okviru poslovnog foruma potpisali su i Sporazum o saradnji.
Predsednik parlamenta Gruzije Iraklij Kobahidze istakao je da je i Duing biznis listi Gruzija zauzela 6. mesto po jednostavnosti propcedura za poslovne aktivnosti, a da po indeksu ekonomskih sloboda zauzima 16. mesto od 180 zemalja.
Istakao je da je turizam sektor koji veoma brzo raste i da postoje veliki potencijali.
Srpski proizvodi na gruzijskom tržištu
Predsednik PKS Marko Čadež naveo je da je važno da predstavnici dve zemlje razmenjuju ideje, da se poslovne zajednice povezuju, i da se više govori o poslovnim mogućnostima.
"Ima dosta prostora da unapredimo trgovinsku razmenu, kao i da naše proizvode predstavimo na gruzijskom tržištu", rekao je Čadež i dodao da potencijala za saradnju ima u oblasti prehrambene industrije, oblasti poljopriverde, farmacije, trgovine, građevinske industrije, IT-a.
Gruzijski ambasador kome je sedište u Atini, Joseb Nanobašvili, a koji je zadužen i za Srbiju rekao je rekao je da je ovo samo prvi korak ka povezivanju i unapređenju poslovnih odnosa dve zemlje.
"Današnji forum je dobra prilika da se vidi kako dve zemlje u budućnosti mogu da sarađuju i da se čuje više o potencijalima koje imaju", rekao je Nanobašvili.
Nakon Foruma, u hotelu "Metropol" organizovan je prijem u čast otvaranja konzulata Gruzije i 100 godina parlamentarizma u Gruziji.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар