"Srbija najbolja u regionu po privlačenju investicija"
Na konferenciji "EU–Srbija 2018: investicije, rast i zapošljavanje", premijerka Ana Brnabić je izjavila da je Srbija danas daleko najuspešnija zemlja u ovom delu Evrope kada je u pitanju privlačenje stranih investicija. Plan nam je da radimo na ojačavanju malih i srednjih preduzeća, poručila je Brnabićeva podsetivši da su prioriteti naše zemlje privlačenje stranih investicija, ulazak u EU i ekonomija zasnovana na inovacijama.
U obraćanju na konferenciji "EU–Srbija 2018: investicije, rast i zapošljavanje", Ana Brnabić je rekla da je Evropska unija ubedljivo najznačajniji trgovinski partner svih zemalja na Balkanu, te dodala da je u poslednjih pet godina robna razmena Srbije sa EU povećana za 47 odsto, dok je izvoz Srbije u EU povećan za 80 odsto.
Brnabićeva je, na konferenciji kojoj je prisustvovao predsednik Evropskog parlamenta Antonio Tajani, rekla da investitori traže tržišta koja imaju potencijal rasta, stabilne uslove poslovanja i stabilne finansije.
"Malo je ekonomija poput naše koje svoju malu veličinu nadoknađuju brojnim regionalnim sporazumima, a jače privlačenje direktnih stranih investicija bilo je i ostaje naš prioritet. Tako povećava broj zaposlenih, ubrzava se ekonomski rast i smanjuje se siromaštvo", rekla je Brnabićeva.
"Nakon teških reformi – na dobrom putu"
Istakla je da je Srbija atraktivna zemlja za investicije, jer se nakon sprovođenja teških reformi sada nalazi na dobrom putu.
"Uspeli smo da i pored fiskalne konsolidacije ostvarimo ekonomski rast, a to je veoma retko. Uspeli smo jer smo bili odlučni da ekonomiju stavimo na čvrste osnove. Završili smo godinu sa suficitom u budžetu, javni dug je smanjen, uspešno je završena osma revizija aranžmana sa MMF-om, a prestižni 'Fič' i 'S&P' su podigli kreditni rejting Srbije", rekla je Brnabićeva.
Istakla je i da je Srbija daleko najuspešnija zemlja u ovom delu Evrope kada je u pitanju privlačenje stranih investicija i dodala da je plan Srbije da se radi na ojačavanju sektora malih i srednjih preduzeća.
"To što smo sada najuspešniji u privlačenju direktnih stranih investicija daje nam obavezu da unapređujemo naše poslovno okruženje i ambijent koji nam omogućava ekonomski rast", navela je Brnabićeva.
Podsetila je da je Srbija napredovala na Duing biznis listi i da sada zauzima 43. mesto, te dodala da je najveći napredak ostvaren u procesu izdavanja građevinskih dozvola, dok se trenutno radi na unapređenju katastra i drugim reformama.
Zapošljavanje ključno za ekonomski napredak
Premijerka je rekla da je zapošljavanje ključno za veći ekonomski napredak celog regiona.
"Ipak, reforme i ekonomski rast rezultirali su povećanjem zaposlenosti, smanjenjem siromaštva i povećanjem kupovne moći građana sa najnižim primanjima. Nezaposlenost je najniža sada od 1997. godine i iznosi oko 12 odsto, dok je poseban pad ostvaren u smanjenju nezaposlenosti mladih, koji sada iznosi 30 odsto, što je još uvek mnogo, ali je 2014. godine taj broj bio 52 odsto", rekla je Brnabićeva.
Dodala je da je Srbija postala regionalni centar kada su u pitanju IT tehnologije, kao i da u Srbiji trenutno posluje 1.600 kompanija iz oblasti IT koje zapošljavaju 14.000 inženjera.
Kako kaže, cilj je da u budućnosti Srbija prati razvoj tehnologije, te da svoju ekonomiju zasniva na inovacijama koje će nas učiniti spremnim za budućnost sofisticirane tehnologije.
"Razmišljamo i da se prilikom izbora investitora vodimo time koliko će se oni koristiti inovacijama, a ne samo koliko će radnih mesta otvoriti. Drugi prioritet nam je, naravno, obrazovanje, jer bez modernog obrazovanja ne možemo da odgovorimo na zahteve modernog doba koje donosi neminovne i veoma brze promene", rekla je Branabićeva.
Ona je zahvalila predsednici Skupštine Maji Gojković, koja je uputila poziv za posetu predsedniku Evropskog parlamenta Antoniju Tajaniju i dodala da je Srbija uvek otvorena za saradnju sa EU.
Na Konferenciji je govorio i Tajani, koji je rekao da je moguće da Srbija i Crna Gora budu članice EU pre 2025. godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар