субота, 28.10.2017, 19:30 -> 19:46
Извор: РТС
Toplanama ponuđen reprogram za vraćanje mazuta
Protekle decenije, mazut iz Robnih rezervi toplanama je bio spas. Neke bez njega nisu ni mogle da rade, ali pozajmljeno mora da se vrati. Od 60 toplana, više od trećine ima problem s tim dugom, jer je rok za vraćanje jednima istekao u septembru, a drugima ističe narednih meseci. Direkcija za robne rezerve im je, po odluci Vlade, ponudila reprogram jer, u protivnom, ne mogu da dobiju nove količine.
Robnim rezervama, toplane za prethodne grejne sezone duguju 30 hiljada tona mazuta. Na spisku dužnika je 21 toplana, ali i sedam lokalnih samouprava koje su taj energent pozajmljivale za svoje daljinske sisteme. Novi reprogram im je šansa da ga u naredne tri godine vrate u ratama.
"Uslov da toplane uđu u reprogram sa Robnim rezervama je da izmire prethodno dugovanje, da izmire kamate ako su ugovori sa kamatom pa tek onda mogu da potpišu ugovor o reprogamu. Nema izuzetaka da odobrimo novu količinu ako nisu izmirili sva svoja prethodna dugovanja", kaže Zorica Anđelković, v. d. direktora Direkcije za robne rezerve.
Državni sekretar u Ministarstvu energetike Zoran Predić ističe da najveći deo mazuta nije vraćen.
"Shvatili smo kakav problem može nastati sukcesivno u narednih godinu dana i mislim da smo na ovaj način predupredili ovaj problem", kaže Predić.
Uz tekuće mesečne obaveze, toplane moraju da poštuju ugovorene rokove za vraćanje mazuta.
"Imamo potpuno jasnu situaciju da ćemo u novembru vratiti tih prvih 400 tona mazuta, a onda je plan da u 2018/19. i 2.020 godine vratimo 1000 tona mazuta godišnje", navodi Zoran Stepanović, direktor JP "Toplana" u Valjevu.
Direktor JP "Grejanje" u Smederevu Vladimir Kulagić kaže da su još iz perioda 2009/10. i 2011. godine povukli određene količine mazuta da bi 2020. mogli da kažu da su vratili ono što je pozajmljeno.
"Na žalost pozamljivano je i više nego što je možda trebalo. Prilično su se toplane oslonile na tu mogućnost da pozajme mazut", kaže Kulagić.
Lokalne samouprave, kao osnivači toplana, trebalo bi da vode računa o njihovom poslovanju. Činjenica je da se pri vraćanju mazuta moglo proći jeftinije jer je protekle dve-tri godine njegova cena na tržištu padala.
"Još uvek je cena povoljnija nego što je bila u vreme kada se mazut davao i nažalost toplane ovih zadnjih par godina kada je cena bila još niža nisu iskoristile ni približnu mogućnost da po nižim cenama vrate određene količine mazuta", navodi Predić.
Mazut iz robnih rezervi na raspolaganju je toplanama u vanrednim situacijama kakve su ekstremne hladnoće ili poremećaji u snabdevanju. U slučaju da toplane ne vrate mazut u predviđenim rokovima, Direkcija će povući menice i pozajmljeni energent naplatiti u novcu, što je znatno nepovoljnije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар