Velika očekivanja od posete kineskog predsednika Srbiji
Kineski predsednik u trodnevnu posetu Srbiji stiže 18. juna. Pripreme su već u toku, kod nas su predstavnici 150 kineskih kompanija, koji pregovaraju s potencijalnim partnerima u Srbiji. Od te posete i jedna i druga strana mnogo očekuju. Kinezi su, kažu, spremni da učine sve da se trgovinska razmena kao i broj njihovih firmi u Srbiji višestruko uvećaju. U srpskoj vladi očekuju da se u okviru posete u junu potpiše više komercijalnih ugovora za konkretne poslove, a manje memoranduma.
Od 2009. godine Beograd i Peking imaju strateško partnerstvo i niz zajedničkih poslova – od mosta Zemun–Borča, termoelektrane u Kostolcu, izgradnje deonica Koridora 11, prodaje smederevske železare "Hestilu".
Proteklih godina, na najvišem državnom nivou, mnogo se razgovaralo o mogućnostima za saradnju, a sada će se, kažu, potpisivati konkretni ugovori – pre svega za modernizaciju pruge Beograd–Budimpešta, gde radovi kreću u septembru, i za deonicu auto-puta Surčin–Obrenovac.
"Ta dva velika infrastrukturna projekta su vredna više od milijardu i po evra. Sa njima razgovaramo i o poljoprivredi, industrijskim zonama i o novim preduzećima, o privatizaciji preduzeća u restrukturiranju, kod poljoprivrede postoje pomaci i protokoli koji će se potpisivati", kaže Zorana Mihajlović, potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Mešovitog kinesko-srpskog komiteta.
Na Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu učestvuje gotovo 50 kineskih firmi, ali su zainteresovani za saradnju u svim oblastima i, kažu, međusobna trgovina sa sadašnjih milijardu dolara može da se višestruko poveća.
"Trenutno imamo blizu dvadeset firmi već prisutnih u Beogradu, u Srbiji, a ubuduće će ih biti sigurno 10 puta više", kaže ekonomsko-trgovinski savetnik Ambasade Kine u Srbiji.
Prema njegovim rečima, važno je koliko će ubuduće biti investicija, kooperacija s domaćim firmama.
"Da zaposlimo ne samo što više radnika nego i koliko je moguće da zajedno idemo na treća tržišta. To nam je cilj", kaže Džu Ljangi.
Veoma je važno imati dobre odnose sa drugom ekonomskom silom u svetu koja ima četiri hiljade milijardi dolara rezervi i godišnje investira u drugim zemljama bar 200 milijardi dolara, ističu ekonomisti i dodaju da infrastrukturni projekti na kojima su do sada radili u Srbiji najbolje pokazuju koliko su ozbiljni poslovni partneri.
"Postoje i drugi projekti koji su jako interesantni za obe strane kao što su projekti Termoelektrane 'Kovin' ili savremene rafinerije nafte sa adekvatnom mrežom pumpi. Ima mnogo projekata interesantnih i za jedne i za druge, time bi Srbija poboljšala svoj položaj i privukla nove investicije. Za Kinu je to važno jer je Srbija na pragu EU, to znači novo tržište od 500 miliona ljudi", kaže Ismail Musabegović sa Beogradske bankarske akademija.
Detalji posete kineskog predsednika još se ne znaju osim da će obići Železaru u Smederevu kao najznačajniji primer saradnje dve zemlje.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 8
Пошаљи коментар