понедељак, 26.09.2011, 07:30 -> 09:21
Brza hrana, gojazna deca
Sve više gojazne dece u Srbiji, podaci pokazuju da svako peto dete ima povećanu telesnu težinu. Uzrok tome je nezdrava ishrana, a nutricioniste zabrinjava što to odobravaju i roditelji. Pojedine škole pokušale su da uvedu zdravu hranu za užinu, ali su ti pokušaji prošli neslavno.
Svako peto dete u Srbiji ima problem sa telesnom težinom, ali ono što još više zabrinjava, jeste da se taj broj iz godine u godinu povećava, pokazuju istraživanja.
Dugačak je spisak nezdravih namirnica koje se u toku nedelje smenjuju kao đačka užina. Ipak, nutricionisti naglašavaju da je veći problem to što roditelji odobravaju takav način ishrane.
Deca kažu da su pice i čokoladice deo njihovih svakodnevnih obroka, a oko 40 odsto dece u Srbiji ne pije mleko, a isto toliko njih ne jede sveže voće i povrće svakoga dana. Kakve su posledice po zdravlje mališana?
Nutricionista u Domu zdravlja "Palilula" Milka Raičević kaže da nezdrava ishrana ima ozbiljne posledice na zdravlje dece.
"Deca su nam agresivna, nemaju B vitamina. Drugo, imaju povišeni krvni pritisak. Ja lečim decu od krvnog pritisaka koja su drugi razred osnovne škole. Zatim, imaju dijabet. Sve to je posledica nepravilne ishrane kod dece koja su imala genetsku predispoziciju, plus ovaj faktor, jednako - oboljenje", kaže Raičevićeva.
Zdrava hrana je skupa - načelo je kojim se vode pojedini roditelji.
Ono što posebno zabrinjava jeste da sve veći broj roditelja ohrabruje i podstiče takav način ishrane, ističu stručnjaci. A pokušaji uvođenja zdrave hrane u pojedinim školama prošli su neslavno.
Direktor Osnovne škole "Mihailo Petrović Alas" Vesna Nedeljković kaže da su časopis Zdrav život i tim u školi razmišljali da se otvori prostor u kojem bi se zdrava hrana dostavljala i prodavala. Međutim, kada su anketirali roditelje, svega 15 odsto njih je prihvatilo ideju.
Prema njenim rečima, ostali roditelji prihvatili su da u školi postoji pekara, ali sa proizvodima koji se nalaze u običnim pekarama.
Prvi koraci ka gojaznosti, upozoravaju stručnjaci, prave se već u prve dve godine života, pa tu leži i ključ prevencije.
Zato svojim primerom roditelji moraju da pokažu detetu šta su zdrava ishrana i zdrav život.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар