Doktor Popović: Ne dozvolite da virus bude brži – MMR vakcina je šansa koju ne smemo propustiti
Doktor Dragoslav Popović, konsultant Ujedinjenih nacija za vakcine i imunizaciju, upozorava da je Srbija usred epidemije malih boginja i u trci s virusom, te poziva roditelje da što pre vakcinišu decu MMR vakcinom, koja je bezbedna, efikasna i već šest decenija spasava živote. Kako ističe, samo pravovremena imunizacija može sprečiti da bolest ponovo odnese dečje živote, kao što se već dešava u SAD i Evropi, usled pada obuhvata vakcinacijom.
U Srbiji je u 2024. godini zabeleženo 884 slučaja malih boginja, a u prva četiri meseca 2025. godine registrovano je već 176, od čega 28 u Beogradu. Imunizacija je ključna, a obuhvat prvom dozom MMR vakcine u drugoj godini života trenutno je 84,3 odsto. To je daleko ispod preporučenih 95 odsto, neophodnih za sticanje kolektivnog imuniteta.
Dr Dragoslav Popović objašnjava da je cilj dostići obuhvat vakcinacijom od najmanje 95 odsto, jer se tek tada aktivira tzv. kolektivni imunitet – zaštitni mehanizam koji sprečava širenje virusa u zajednici.
"Ako dostignemo obuhvat od 95 odsto, postići ćemo kolektivni imunitet, što znači da će i ona deca koja ne mogu da prime vakcinu iz nekog razloga biti zaštićena. Virus neće imati gde da cirkuliše", ističe Popović.
Upozorava da se Srbija nalazi u trci s virusom morbila, gde je ključno što pre vakcinisati decu koja su propustila MMR vakcinu.
"Imamo epidemiju malih boginja koja traje već duže vremena. Znači, mi smo sada u stvari u trci sa virusom. Nije kasno da se nadoknadi propuštena vakcinacija, ali moramo biti svesni da smo u trci s virusom. Cilj je da mi dođemo do nevakcinisane dece pre nego što virus to učini", poručio je dr Popović.
Svi roditelji koji su propustili redovnu vakcinaciju trebalo bi što pre da dovedu decu na imunizaciju, poručio je dr Dragoslav Popović.
Ističe da je MMR vakcina bezbedna i efikasna, i da ne štiti samo od malih boginja, već i od dve druge ozbiljne bolesti – zaušaka i rubeole – koje mogu biti naročito opasne za decu u razvojnom dobu.
Vakcina je dokazano delotvorna. Znamo da štiti, i zato je odgovornost na nama da je iskoristimo – naglasio je Popović.
Objašnjava da dileme roditelja u vezi sa MMR vakcinom često potiču iz dezinformacija i organizovanih antivakcinalnih kampanja. Kao jedan od razloga slabijeg obuhvata navodi i manji broj pedijatrijskih pregleda u drugoj godini života, kada se vakcina daje.
"Svaki kontakt roditelja sa pedijatrom treba da se iskoristi kao prilika da se proveri vakcinalni status i nadoknadi propušteno. To je naša zajednička odgovornost", poručuje Popović.
Podseća i na lažnu studiju iz 1998. godine koja je MMR vakcinu pogrešno povezala sa autizmom. Taj rad je povučen, a autor je izgubio licencu, ali je, kako kaže, šteta već bila načinjena.
"I danas, iako su činjenice poznate, strahovi se održavaju", kaže dr Popović.
Ističe da je MMR vakcina jedna od najefikasnijih: jedna doza obezbeđuje 95 odsto zaštite, a dve doze čak 97 odsto, s dugotrajnim dejstvom, verovatno doživotnim.
"Vakcina je bezbedna, koristi se već šest decenija, i štiti od tri vrlo ozbiljne bolesti – malih boginja, zauški i rubeole. U vreme pre uvođenja vakcinacije, male boginje su bile jedan od najvećih ubica dece. To ne smemo da zaboravimo", upozorava dr Popović.
Poziva roditelje da ne oklevaju:
"MMR vakcina se daje od 12. meseca života. Moja najiskrenija preporuka je dvanaesti mesec i jedan dan, i pravo kod pedijatra. Što pre, to bolje. Vakcinacije spasavaju živote", zaključio je dr Popović.
Celo gostovanje dr Dragoslava Popovića možete pogledati u videu na početku teksta.
Коментари