субота, 12.04.2025, 07:25 -> 23:30
Извор: РТС, Фонет
Održan studentski protest u Novom Pazaru "Sloboda vlada čaršijom"; biciklisti nastavljaju put ka Strazburu, doček u Ulmu
U Novom Pazaru održan je 12 časovni protest u organizaciji studenata Državnog univerziteta Novi Pazar na čiji poziv su u tom gradu boravili studenti i građani iz svih krajeva Srbije. Biciklistička "Tura do Strazbura" se nastavlja. Studenti su jutros krenuli iz Minhena i večeras su dočekani u Ulmu, gde će prenoćiti. Na više lokacija u Beogradu šesnaestominutnom tišinom odata pošta stradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu.
Извештај Драгана Стојева
Завршен протест у Новом Пазару
Наступом Марчела и Марка Луиса завршен је протест у Новом Пазару уз позив да се сви студенти и грађани окупе 16. априла у Краљеву.
Студенти су одмах почели да чисте улице, што је уобичајено након свих скупова које су организовали широм Србије.
Студенти бициклисти дочекани у Улму
Студенти из Србије који возе бицикле до Стразбура стигли су вечерас у Улм, где им је приређен свечани дочек, а на бини је развијена застава Србије.
Емитоване су химне Европске уније "Ода радости" и Србије "Боже правде".
Представник градске управе Улма рекао је да "подухват студената није једноставна бициклистичка тура, већ пут отпора и наде свих оних који су ућуткани".
"Кренули сте на овај пут за мир, слободу, демократију и вредности које нас повезују", рекао је он.
Како је нагласио, "неприхватљиво је непристојно говорити" о људима који мирно протестују.
"Ми желимо да изразимо наше признање. Напори за праведно друштво нас импресионирају", рекао је он, а свој говор завршио је поздравом "Пумпај".
Атмосфера на скупу у Новом Пазару
Саопштење Студената у блокади Медицинског факултета у Нишу
Једанаести сат протеста у Новом Пазару
Студентски протест у Новом Пазару "Слобода влада чаршијом", у организацији студената Државног универзитета, ушао је у 11 сати и у току је музички програм.
Наступају Бојана Вунтуришевић, Марчело, група САРС, Београдски синдикат и Логичка грешка.
Студенти у блокади изнели су на скупу шест захтева. Осим четири захтева које су студенти у блокади изнели на почетку протеста, они траже и разматрање случаја Ернада Бакана, који је преминуо 2019. године након што је прегажен на пешачком прелазу у Београду и увођење принудне управе на том универзитету.
Подршка новопазарском скупу у центру Ниша
Студенти из Ниша који нису отишли у Нови Пазар и грађани који их подржавају окупили су се на централном градском тргу у Нишу у знак подршке скупу "Слобода влада чаршијом" у Новом Пазару.
Од 19 сати одржана је седамнаестоминутна тишина.
Протестна шетња у Смедереву
Део грађани Смедерева учествовао је у протестној шетњи главним градским улицама.
После 16 минута ћутања код Гимназије, како би одали пошту страдалима у паду надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду, учесници протестне шетње су се упутили ка Основној школи "Др Јован Цвијић", затим до Центра за културу, где је одржан говор.
План је да се скуп заврши на градском тргу.
"Не идем по наредби, остајем, по савести" скуп у Шапцу
"Не идем по наредби, остајем, по савести", порука је шабачких матураната и студента који су се и данас уз подршку наставника, родитеља и грађана окупили на раскрсници испред Гимназије и Библиотеке шабачке.
После шеснаестоминутне тишине за страдале током пада надстрешнице у Новом Саду, одржан је протестно-уметнилки програм у којем су учествовали хор професора и ученика и "Табу бенд".
Шабац је један од неколико градова где се протести континуирано организују још од новембра.
Бајкери и у Новом Пазару
Бициклисти и мотоциклисти стигли су око 16.30 у Нови Пазар. Њих су дочекали окупљени студенти и грађани. Пристиже и велики број возила низ Ибарску магистралу која води ка том граду. Програм данашњег протеста протиче према најављеном плану студента ДУНП.
Протестна шетња до полицијске управе у Новом Пазару
Након одавања поште страдалима у Новом Саду и трагично настрадалом студенту Ернаду Бакану, студенти и грађани кренули су у протестну шетњу улицама Новог Пазара.
Учесници протеста протестовали су испред полицијске управе, где су просули црвену фарбу, због, како наводе, реакције полиције када су јутрос покушали да зауставе аутобусе који су кренули на скуп у Београд.
Тишина у Булевару краља Александра код Правног факултета у Београду
Студенти Правног и техничких факултета у Београду окупили су се у Булевару краља Александра како би одали шеснаестоминутну пошту за жртве пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Студентима у тишини подршку пружају грађани, бајкери, војни ветерани.
Саобраћај је обустављен, а полиција обезбеђује скуп.
Бајкери су стали између ограде која ограђује студенте од зоне митинга "Не дамо Србију", на који су позвали представници власти, преноси Фонет.
Скупу су се придружили и војни ветерани.
Седамнаест минута тишине у Новом Пазару
На централном Тргу Гази Иса-бега Исаковића у Новом Пазару у току је седамнаестоминутна тишина.
Студентски протест трајаће 12 сати са два помена жртвама несреће у Новом Саду и трагично настрадалом студенту Ернаду Бакану пре неколико година у Земуну.
На две бине у граду организиваће се перфоманси и концерти студентских хорова.
Централни догађај, назван “Реформа система”, најављен је у 19:18 сати, након нових 17 минута тишине, а тада ће бити прочитани захтеви са протеста.
Планирано је да протест "Слобода влада чаршијом" траје до 23 сата.
Студенти бициклисти кренули ка Улму
Студенти из Србије који бициклима путују ка Стразбуру пошли су јутрос ка Улму из Минхена, након што су преноћили у просторијама Српске православне цркве, одакле их је испратио владика Григорије.
Студенти су синоћ стигли у Минхен, а дочек им је приредила СПЦ, организујући им вечеру и преноћиште уочи нове туре од 145 километара до Улма, где би требало да стигну у вечерњим сатима.
Група студената покушала да блокира пролазак аутобуса у Новом Пазару
Студенти су у Новом Пазару покушали су да блокирају пролазак аутобуса који превозе присталице СНС-а за Београд испред кружног тока у Шестову, јавља дописник РТС-а.
Студенти су поседали на пут, одакле их је полиција склонила. Студенти су покушали да се реорганизују пар метара даље, међутим полиција им није дозволила. Један учесник у блокади лакше је повређен и збринут је у Дому здравља у Новом Пазару, потврдили за РТС студенти ДУНП-а.
Аутобуси су прошли, а полиција се повукла.
Протест "Слобода влада чаршијом" у Новом Пазару
У Нови Пазар стигли су студенти пешаци из Јагодине, Ћуприје, Параћина, Ниша, као и њихове колеге, које су из Београда, Новог Сада и Ниша кренули бицикилима.
Дочекани су песмом Здравка Чолићевом "Добра вам ноћ пријатељи".
Планирано је да протест "Слобода влада чаршија" траје пуних 12 сати – од 11 до 23 часа, наведено је на инстаграм профилу студената у блокади ДУНП.
Окупљање студената и грађана је у 11 након чега ће доћи на Трг Гази Иса-бега Исаковића где ће одржати први од два планирана седамнаестоминутна помена жртвама трагедије у Новом Саду и Ернаду Бакану.
Како је даље наведено, следе перформанси "Владавина слободе", "Мелодија бунта" и "Културо, еве ме", а након другог помена, "Реформа система" и "Хитамо да намиримо".
Новопазарски студенти поред четири заједничка студентска захтева, поставили су и захтев одговорноси за случај Ернада Бакана и принудну управу на ДУНП.
Град је обезбедио паркинг места на више локација. Саобраћај ће бити обустављен од 10:00 до 23:00 часа на ширем подручју центра града.
Биће затворене следеће саобраћајнице: од кружног тока код Шестова кроз целу улицу Стевана Немање, затим Првомајска улица, улица Рифата Бурџевића до Парица, као и улице Авноја и 28. новембра све до Економске школе.
Током ноћи блокиран ГСП у Новом Саду
Новосадски студенти у блокади током ноћи и рано јутрос блокирали су Градско саобраћајно предузеће (ГСП), а полиција је око 6.30 уклонила блокаду без примене силе. Блокада ГСП трајала је од 2.00 до 6.30.
На лицу места био је велики број припадника жандармерије који је покушавао да обезбеди пролаз аутобусима.
Полиција је јутрос, око 6.30, успела да пробије блокаду, са обе стране ГСП, али није применила силу, преноси ФоНет.
Студенти су јутрос објавили разлог блокаде и навели да су добили информацију да ће аутобусима ГСП бити превожени чланови и присталице Српске напредне странке (СНС) на данашњи митинг у Београду.
Студенти су се синоћ огласили кратком објавом на Инстаграму у којој су најавили своју акцију, али нису прецизирали о чему се ради.
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra i pogibiju 16 ljudi.
Grupa od 80 studenata u blokadi je 3. aprila ujutru krenula biciklima put Strazbura, da bi u "centru evropske pravde predali dokument o kršenju prava u Srbiji". Prolaze kroz ključne evropske gradove, a u Strazbur bi, prema planu, trebalo da stignu 15. aprila. Cilj puta je da evropskim zvaničnicima skrenu pažnju na studentske zahteve i trenutnu situaciju u Srbiji. Posle Salburga i Minhena nastavljju put ka svom cilju.
Blokadama i obustavi nastave prethodnih meseci pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola u Srbiji.
Komemorativnim skupovima u više gradova u Srbiji 1. aprila obeleženo je pet meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu, srednjoškolci i nastavnici na tri i po sata blokirali su most "Gazela".
Poslednje subote u martu održan je šestočasovni protest ispred Informera.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote 22. marta na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
U Nišu je u petak uveče 21. marta došlo do incidenta ispred mesta gde je trebalo da bude održana tribina Srpske napredne stranke. Okupljeni građani su članove SNS-a gađali jajima, kamenicama i polivali vodom. Napadnut je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kao i drugi članovi SNS-a koji su hteli da prisustvuju stranačkoj tribini. Tada su privedena i trojica studenata.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okupljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci. Skupovi podrške studentima u međuvremenu su organizovani i u regionu, ali i u srpskoj dijaspori po gradovima i svetskim metropolama.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, kao i nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Коментари