Полицајац у инциденту код Вуковог споменика задобио лакше повреде
Из Војномедицинске академије саопштено је да је полицајац, који је повређен вечерас у инциденту код Вуковог споменика, превезен у ту установу и да су му констатоване лакше телесне повреде.
Приликом вечерашњег протеста код Вуковог споменика дошло је до инцидента, када је возач аутомобила марке "волво“ покушао да прође кроз групу окупљених грађана у Рузвелтовој улици.
Дочек студената који пешаче ка Новом Пазару у Богутовцу
Студенти, матуранти и грађани који су кренули из Јагодине у Нови Пазар, данас су, после шеснаестоминутне тишине испред Факултета за машинство и грађевинарство у Краљеву којом су одали пошту страдалима у Новом Саду, препешачили 23 километра, од Краљева до Богутовца.
Паузу су направили у манастиру Жича где су се задржали око сат времена, а затим су преко Матарушке бање и Ибарске магистрале стигли су до Богутовца.
Тамо су им мештани, код којих ће вечерас преспавати, приредили дочек испред основне
школе. Уз звуке хармонике која је свирала песму "Стани, стани, Ибар водо", прошли су кроз шпалир ратних ветерана и младих Богутовчана који су упалили бакље, а затим су на црвеном тепиху послужени погачом и сољу.
Испред школе су одиграли коло, након чега им су им се обратили домаћини. Пожелели су им добродошлицу у долину Ибра, у, како су истакли, мало село које куца великим срцима његових мештана. Подсетили су да је је на данашњи дан 1999. године на Богутовац пала прва од 150 бомби током НАТО агресије.
"Данас, 26 година касније, дочекујемо вас, наше хероје, веснике буђења, носиоце лепих вести. Ако је ко био 'милосрдни анђео'“, ви сте наши бели анђели, наша нада и наша воља, симбол храбрости, истрајности и пожртвованости новог доба после времена несреће. До испуњења захтева, живели студенти", поручили су мештани Богутовца.
Приређен је и велики ватромет.
Повређенима је помоћ указала медицинска екипа.
Сутра настављају пут Ибарском клисуром и план је да пређу 48 километра до Баљевца.
Протест код Вуковог споменика, возач "волвоа" повредио полицајца
Приликом вечерашњег протеста код Вуковог споменика дошло је до инцидента, када је возач аутомобила марке "волво“ покушао да прође кроз групу окупљених грађана у Рузвелтовој улици.
Како наводи Танјуг, том приликом повређен је полицајац који је амбулантним колима превезен на ВМА.
Агенцији је речено У МУП-у да је возач заустављен и да је рад полиције на случају у току.
Становници Палилуле, Звездаре, Савског венца, Старог града и Врачара, након шетње са територија својих општина састали су се код Вуковог споменика у 19 часова.
Након прављења буке пиштаљкама, вувузелама, шерпама и лонцима, у оквиру акције "Мало вечерње динстање", одржано је 16 минута тишине за страдале у паду надстрешнице у Новом Саду.
Студенти бициклисти стигли у Линц
Студенти из Србије који бициклима иду до Стразбура стигли су до Линца, након што су прешли око сто километара.
Блокаде и тишина у више градова
Чачани су и данас у 11.52 одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду. Окупљени су шеснаестоминутном тишином одали пошту настрадалим, блокирајући раскрсницу код Гимназије.
У Шапцу је данас била блокирана раскрсница у Улици Јанка Веселиновића, као вид подршке учесницима Школе примењених уметности. Шеснаестоминутном тишином, окупљени су одали пошту настрадалима у паду надстрешнице Железничке станице у Новом Саду.
На позив ученика у блокади, јутрос је испред Школе примењених уметности одржан скуп подршке, јер је, како су навели на друштвеним мрежама, директорка те установе позвала професоре да покрену наставу, упркос одлуци пленума матураната.
"Наша школа је једина у Мачванском округу која је остала у тоталној блокади. Не желимо да ћутимо пред неправдом, јер ћутањем постајемо саучесници. Ако сада заћутимо, изгубићемо више од школе, изгубићемо себе", наводи се у објави матураната Школе примењених уметности.
Ученици Филолошке гимназије заједно са ђацима Основне школе „Исидора Секулић" блокирали су на 16 минута Улицу Гаврила Принципа у Београду.
О безбедности присутних старали су се припадници Полицијске управе за Београд и саобраћајна полиција.
Ученици Прве београдске гимназије и њихови професори блокирали су Улицу цара Душана. Стајали су у тишини од 11.52 до 12.08, а за то време саобраћај је био блокиран.
Блокада у Шапцу
Фото: Ненад Томашевић/РТС
Опширније
Краће
Линц следеће одредиште студената који бициклима иду у Стразбур
Студенти из Србије који бициклима иду до Стразбура наставили су пут ка Линцу, након што су преноћили у Емерсдорфу.
Крећу се долином Дунава, а данас би требало да пређу око сто километара.
Долазак у Линц планиран је око 18 часова. Најављено је да ће их тамо дочекати дијаспора, а преспаваће у кућама сународника који живе у Линцу.
И нишки студенти кренули бициклима ка Новом Пазару
Група нишких студената кренула је бициклима ка Новом Пазару где ће присуствовати протестном скупу заказаном за 12. април.
На путу дугом 280 километара позиваће грађане на скуп "Слобода влада чаршијом". Из Новог Пазара студенти бициклисти ићи ће у Краљево, на протест заказан 16. априла.
Фото: Јелена Мариновић/РТС
Бициклима из Новог Сада до Новог Пазара
Студенти у блокади из Новог Сада, нешто пре 9 часова јутрос, кренули су бициклима до Новог Пазара, где ће у суботу, 12. априла, присуствовати протесту "Слобода влада чаршијом".
Вожња ћа трајати четири дана, а планирано је да колона студената данас прође кроз Петроварадин, Сремске Карловце, Ириг, Руму, Сремску Митровицу, Богатић, Прњавор и Лешницу. Сутра ће наставити кроз Брезјак, Осечину и Доњу Буковицу, а потом трећег кроз Мионицу, Чачак и Слатину. Четвртог дана ће преко Жиче, Рашке и других места стићи до Новог Пазара.
Након протеста у Новом Пазару, 14. априла, студенти бициклисти кренуће у Краљево где ће присуствовати још једном протесту који је најављен за среду, 16. април.
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra i pogibiju 16 ljudi.
Grupa od 80 studenata u blokadi je 3. aprila ujutru krenula biciklima put Strazbura, da bi u "centru evropske pravde predali dokument o kršenju prava u Srbiji". Prolaze kroz ključne evropske gradove, a u Strazbur bi, prema planu, trebalo da stignu 15. aprila. Cilj puta je da evropskim zvaničnicima skrenu pažnju na studentske zahteve i trenutnu situaciju u Srbiji.
Blokadama i obustavi nastave prethodnih meseci pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola u Srbiji.
Komemorativnim skupovima u više gradova u Srbiji 1. aprila obeleženo je pet meseci od pada nadstrešnice u Novom Sadu, srednjoškolci i nastavnici na tri i po sata blokirali su most "Gazela".
Poslednje subote u martu održan je šestočasovni protest ispred Informera.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote, 22. marta, na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
U Nišu je u petak uveče 21. marta došlo do incidenta ispred mesta gde je trebalo da bude održana tribina Srpske napredne stranke. Okupljeni građani su članove SNS-a gađali jajima, kamenicama i polivali vodom. Napadnut je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kao i drugi članovi SNS-a koji su hteli da prisustvuju stranačkoj tribini. Tada su privedena i trojica studenata.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okupljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci. Skupovi podrške studentima u međuvremenu su organizovani i u regionu, ali i u srpskoj dijaspori po gradovima i svetskim metropolama.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, kao i nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Коментари