Студенти београдског ФОН-а блокирали Трошарину
Студенти у блокади Факултета организационих наука (ФОН) вечерас су, као што су и објавили на друштвеним мрежама, блокирали кружни ток на Трошарини јер је данас током одавањa поште страдалима испред овог факултета замало прегажена њихова колегиница.
"Данас је 5 месеци од пада надстрешнице. На овај дан је током шеснаестоминутне тишине, испред ФОН-а, замало прегажена наша колегиница. Ово се десило пред полицијом“, стоји у њиховој објави на друштвеним мрежама као и да "ово није први пут да се дешавају слични инциденти и да је време да институције озбиљно схвате сигурност студента".
"Захтеви нису испуњени. Вечерас блокирамо Трошарину“.
Студенти праве буку, скачу и узвикују "Ко не скаче тај је ћаци" и "пумпај", а развили су транспарент на коме пише "Србија је наша држава".
Студенти, којима су се на блокади прикључили и грађани, према најави би требало да остану на Трошарини два сата.
Саобраћај је у овом делу града блокиран, а блокади се прикључило и неколико бајкера.
На Трошарини је и саобраћајна полиција.
Протестни и скуп подршке испред РТК-а у Крушевцу
Део грађана Крушевца и функционера опозиције протестовао је испред зграде локалне Радио-телевизије Крушевца, реагујући на јучерашње гостовање министра одбране Братислава Гашића на тој телевизији.
Учесници протеста су се одазвали на позив који је претходног дана кружио друштвеним мрежама, а на који су реаговале и поједине присталице Српске напредне странке.
Тако су присталице СНС-а од 18.00 биле испред РТК-а, како би пружиле подршку Гашићу, док су опозициони представници и други грађани код зграде телевизије били око 19 часова.
Између две супротстављене стране стајало је обезбеђење, а догађај је протекао без инцидената.
Одржан комеморативни скуп испред Железничке станице у Новом Саду
Поводом пет месеци од трагедије у Новом Саду, на позив студената у блокади, одржан је комеморативни скуп испред Железничке станице, а претходно је улицама града организована и шетња сећања на жртве.
Шетња Булеваром цара Лазара и Булеваром ослобођења је прошла у тишини.
Након доласка на место трагедије студенти су оставили 16 белих букета за 16 жртава, а на ограду су постављена имена жртава.
У 20.52 одржано је 16 минута тишине током којих се на сваки минут испаљивала по једна од укупно 16 сигналних ракета за 16 жртава пада надстрешнице, а код сваке је прочитано и име жртве.
Шетња сећања на жртве пада надстрешнице почела је нешто након 19 часова у кампусу, а завршена је после 21 час након одавања поште страдалима.
Краљево, матурантски перформанс на Тргу српских ратника са 16 белих кишобрана
"Пет месеци. Ниједан одговор“, стајало је у позиву пленума матураната Гимназије у Краљеву грађанима на протест одржаном вечерас на платоу испред градске куће и улицама града.
Протест је одржан поводом обележавања пет месеци од пада надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.
Након шеснаестоминитне тишине у обраћању окупљенима, речено је да је ово борба за истину, за све генерације и будућност која ће трајати до испуњења свих захтева студената. Матуранти поручују да их подржавају њихови наставници, родитељи и све већи број грађана.
На крају протеста изведен је матурантски перформанс на Тргу српских ратника са симболичних 16 белих кишобрана.
Економски факултет у Београду: Деканка Жаклина Стојановић саслушана у Полицијској управи
Економски факултет у Београду саопштио је да је деканка Жаклина Стојановић данас саслушана у београдској Полицијској управи, по изричитом налогу Првог основног јавног тужилаштва, при чему је обавештена да саслушање мора бити обављено два сата од тренутка телефонског позивања.
Kако се наводи у саопштењу, на молбу да се због раније заказаних службених обавеза саслушање одложи за наредни дан, одговорено је да то мора бити данас или ће бити упућена патрола на адресу пребивалишта. Деканка се одазвала на позив и дала је потребне информације поводом кривичне пријаве због наводно извршеног кривичног дела повреда равноправности, из члана 128 Kривичног законика.
"Сматрамо да у конкретном случају није било разлога који оправдавају овакав вид позивања, а поготово стављање у изглед упућивања патроле декану Универзитета у Београду. Kао оправдање оваквог полицијског поступања наведен је директан налог Првог основног јавног тужилаштва у Београду, при чему не видимо оправдани разлог ни за такав налог, нити за такву хитност", саопштено је са Економског факултета.
Наводи се да ову кривичну пријаву Декански колегијум Економског факултета Универзитета у Београду препознаје као додатни притисак на Факултет и академску заједницу, због принципијелне подршке коју пружају испуњавању студентских захтева.
Протест Синдиката балетских играча испред Народног позоришта у Београду
Протест чланова Синдиката балетских играча "Зашто је отказан балет Лабудово језеро?" одржан је вечерас испред Народног позоришта у Београду.
Овај протест балетских играча Народног позоришта је њихово подсећање зашто су у штрајку други пут за месец и по дана.
Отказане су балетске представе „Гусар“ и „Лабудово језеро“ заказане за 27. март и за 1. и 3. април. У саопштењу су раније навели да је то њихов одговор на „потпуни прекид дијалога и затварање министарства на наш покушај за побољшањем материјалног и социјалног статуса балетских уметника“.
„Балет је врхунска уметност младих, професионални век је изузетно кратак, и наша борба је првенствено у својству обезбеђивања праведних услова рада за нове генерације“, пише у саопштењу.
Сматрају да њихова плата не сме бити испод републичког просека.
Подсетили су да Београдски балет траје већ 102 године и „представља како културне, тако и моралне вредности којима тежимо“.
Први штрајк Синдиката балетских играча Народног позоришта био је у фебруару када су се одазвали позиву студената на обуставу рада.
Млади Врања испред зграде Поште у шеснаестоминутној тишини
Неформална група „Млади с југа” обележила је данас у Врању пет месеци од трагедије у Новом Саду, где је у обрушавању надстрешнице на Железничкој станици 1. новембра прошле године погинуло 16 особа.
Млади Врања су шеснаестоминутном тишином испред зграде Поште, на делу централног градског трга, одали пошту жртвама новосадске трагедије.
Око 50 младих Врањанки и Врањанаца је у рукама држало по један цвет, а у рукама једне девојке био је транспарент на коме је писало: "Ни 5, ни 155, ни 1555 месеци није довољно када се боримо за правду".
Млади су затим у порти Саборног храма Свете Тројице у Врању запалили свеће за жртве трагедије у Новом Саду.
Грађани Прокупља на Тргу топличких јунака
На Тргу топличких јунака у Прокупљу, грађани су одржали први збор, на коме су упознати са начином рада, овог oблика грађанског окупљања.
Присутни грађани су одали пошту настрадалима испод надстрешнице Железничке станице у Новом Саду, пружена је подршка студентским захтевима, а формиране су и радне групе за подршку несметаном раду збора грађана у наредном периоду.
Наредно окупљање грађана заказано је за недељу дана, у Градској кући или испред ње, у зависности да ли ће бити одобрено коришћење просторија за ове намене.
Опширније
Краће
У Чачку и вечерас одржана блокада кружног тока "код Цара"
Чачани су и вечерас уз гласну музику, пиштаљке и вувузеле правили буку и блокирали кружни ток "код Цара" у ширем центру града где се укршта пет фреквентних улица.
У Новом Саду почела Шетња сећања на жртве пада надстрешнице
Шетња сећања на жртве пада надстрешнице почела је нешто након 19 часова у Новом Саду.
На комеморативни скуп, поводом пет месеци од трагедије, позвали су новосадски студенти у блокади, а након шетње Булеваром цара Лазара и Булеваром ослобођења окупљени ће одати пошту жртвама испред Железничке станице, где је у 20.52 планирана 16-минутна тишина за страдале.
Припремили Милица Милосављевић, новинари и сниматељи РТС-а
Европски суд за људска права: Примљен одговор Србије о наводима о могућој употреби соничног оружја
Европски суд за људска права обавестио је организације цивилног друштва да је у понедељак примио одговор Србије о наводима о могућој употреби соничног оружја на протесту у Београду 15. марта, саопштио је данас Београдски центар за људска права.
Суд у Стразбуру позвао је организације цивилног друштва да до 8. априла доставе коментаре на одговор државе.
У истом року, до 8. априла, Европски суд за људска права је позвао и Србију да достави своје коментаре на поднесак који су организације цивилног друштва суду доставиле у понедељак, обавестивши Суд о здравственом стању подносилаца захтева.
Европски суд за људска права је 24. марта од Србије тражио да се изјасни о томе да ли су на протесту 15. марта коришћена недозвољена средства против демонстраната, какав је правни основ за наводно коришћење такве врсте оружја и које су мере заштите од арбитрарне употребе таквих средстава.
У саопштењу се наводи да ће организације цивилног друштва наставити да помажу грађанима у утврђивању истине о догађају од 15. марта, штитећи њихова права и интересе у поступцима пред међународним и домаћим телима.
Из тог разлога, упркос јасном интересовању јавности за садржај одговора Србије, у овој фази поступка нове информације објавићемо после 8. априла, пошто поднесемо коментаре на одговор државе, наводи Београдски центар за људска права.
Завршена блокада моста "Газела"
Средњошколци у блокади и грађани који су се окупили на мосту "Газела" окончали су у 19 часова блокаду те саобраћајнице након три и по сата.
Ђукић Дејановић: После 15. априла нема смисла говорити о надокнади наставе на факултетима
Министарка просвете у техничком мандату Славица Ђукић Дејановић изјавила је да је 15. април последњи термин да факултети у блокади почну да раде и да се спасе академска година, а да после тог датума скоро да нема смисла разговарати о надокнади наставе и испита.
Ђукић Дејановић је за ТВ Прва рекла да није добро што многи факултети не раде и што неки, како каже, немају намеру ни да разматрају могућност надокнаде наставе и нагласила да су, ако факултети ускоро не почну да раде, угрожене две академске године.
''Ако се не надокнади пропуштено, а заиста је 15. април последњи термин, иза тога скоро да више нема смисла разговарати о надокнадама'', рекла је Ђукић Дејановићева.
На питање шта ће се дешавати ако се студенти не врате на факултете после 15. априла, Ђукић Дејановићева је навела да студије у нашем систему образовања нису обавезне, али да увек постоји могућност да се друге институције укључе у решавање тог проблема.
"Али то онда није проблем образовања, него правосуђа и разних негативних консеквенци, што заиста не бисмо желели. Крагујевачки универзитет, на пример, разматра могућност на свим факултетима кад треба почети са надокнадама и продужиће школску годину, бар су тако рекли", рекла је Ђукић Дејановићева.
Опширније
Краће
Скуп подршке просветним радницима у Смедереву
Форум смедеревских школа организовао је скуп подршке просветним радницима под паролом "1. април није шала, не дозволимо да нам школство буде првоаприлска шала", на више локација у Смедереву.
Окупљање је почело испред средње Техничке школе, а потом су учесници протеста шетали до основних школа "Др Јован Цвијић" и "Доситеј Обрадовић".
На Царини ће бити одржано и 16 минута тишине за страдале у паду надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду.
Студенти Технолошког факултета позвали су суграђане на "Кафицу око моста" са поруком "Свима је доста".
Мост преко Ветернице на Булевару ослобођења блокиран је у 13 сати као и део Булевара. У склопу блокаде организоване су разне креативне радионице за најмлађе и активности у којима поред студената учествују њихови професори са факултета и просветни радници.
На ограду моста положено је 18 белих ружа за жртве у Новом Саду и Лесковчане, седамнаестогодишњег Андрију и седмогодишњег Александра.
До краја акције у 17 сати, која има и хуманитарни карактер, планирано је одавање поште осамнаестоминутном тишином и блокада Нишке и улице која води ка болници. За возила Хитне помоћи остављена је брза трака. Скуп обезбеђује полиција.
"Конкретно смо покренули ову акцију да бисмо пробудили што више људи у Лесковцу, радили смо доста протеста овде, међутим, људи су се помало успавали у последње време и стварно се трудимо да пробудимо што више људи и да једноставно не заборавимо због чега смо све ово покренули. Порука је да не треба да одустанемо тако лако и да пумпамо до краја, а крај је? Па видећемо, надамо се да ће бити како смо ми пожелели", каже Јована Аврамовић, студенткиња Технолошког факултета у Лесковцу.
Део средњошколаца блокирао "Газелу" у смеру ка Новом Саду
Део београдских гимназијалаца и средњошколаца блокирао је део моста "Газела", у смеру ка Новом Саду, око 15.30, са идејом да на три сата блокирају ауто-пут код Мостарске петље у склопу протеста под слоганом "Нисмо се шалили".
Скуп су подржали поједини наставници, професори и грађани.
Колону је обезбеђивала саобраћајна полиција, која је такође зауставила саобраћај на појединим прилазима мосту.
Протестна колона излази на мост "Газела" из правца Кнеза Милоша
Протест “Ми се не шалимо! И даље блокирамо” у Крагујевцу
Под паролом “Ми се не шалимо! И даље блокирамо” студенти у блокади Универзитета у Крагујевцу, ученици и грађани данас на пет сати, од 11 до 16 часова, блокирају две прометне раскрснице – код Великог парка и на Малој Ваги. Пет месеци од пада надстрешнице и пет сати блокада.
На појединим местима постављени су шатори и штандови са кафом и чајем, а са разгласа се пушта музика. Раскрсницу код Великог парка су блокирали матуранти Економске, Медицинске и Прве техничке школе и студенти Факултета инжењерских наука и Природно-математичког факултета.
У блокади на Малој Ваги учествују матуранти Прве и Друге крагујевачке гимназије, као и матуранти Средње школе "Кнез Александар Карађорђевић“ и студенти Крагујевачког универзитета.
У Шапцу и данас, шеснаестоминутна тишина за настрадале на Железничкој станици у Новом Саду и блокада раскрснице у центру града.
Затим је организована шетња до Одсека за васпитаче и медицинске сестре васпитаче у знак подршке студентима Академије струковних студија у блокади и њиховим захтевима.
Осим студената, тамо их је сачекао и део професора и матуранти Школе примењених уметности који су на јучерашњем пленуму изгласали наставак блокаде.
Студенти у блокади су нагласили да од својих захтева неће одустати, да су против "хибридног" модела наставе, и најавили за четвртак дужу шетњу од Пољопривредне школе, хуманитарни базар и турнир у малом фудбалу.
Опширније
Краће
Цвеће и свеће за страдале на Железничкој станици
Грађани и представници новосадске опозиције одали су данас пошту страдалима у паду надстрешнице на Железничкој станици, поводом пет месеци од трагедије у којој је живот изгубило 16 људи, а једна особа је тешко повређена.
Окупљени су палили свеће и остављали цвеће и играчке, а у 11.52 уследило је 16 минута тишине, за страдале. Раскрсница код станице током тишине је била блокирана, а развијен је и транспарент: "5 месеци (од) злочина, 0 одговорности, 1.000 година робије следи".
У Новом Саду ће, на позив студената у блокади, вечерас бити одржана и шетња сећања на жртве пада надстрешнице. Окупљање у кампусу заказано је за 19 часова, а затим ће Булеваром цара Лазара и Булеваром ослобођења кренути комеморативна шетња до Железничке станице, где је у 20.52 планирана 16-минутна тишина за страдале.
Као и ранијих дана, Чачани су шеснаестоминутном тишином одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду испред зграде Гимназије.
Накратко је блокирана и раскрсница испред школе.
Комеморативни скуп у Нишу
Поводом 1. априла, када се навршава пет месеци од пада надстрешнице у Новом Саду, студенти, професори, ђаци и грађани Ниша мирном протестном шетњом дошли су до Железничке станице где су шеснаестоминутном тишином одали пошту жртвама.
На сваки минут додавана је по једна бела ружа за сваког настрадалог, а протестни скуп је, из пијетета, одржан је без уобичајене буке.
Учесници су позвани да се уздрже од било каквих политичких и било које других активности јер је искључиви циљ скупа одавање поште жртвама.
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Protestuju skoro pet meseci, tražeći odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu i pogibiju 16 ljudi.
Građani Niša protestovali su 31. marta ispred Osnovnog suda zbog napada na Nataliju Jovanović, dekanku Filozofskog fakulteta Niškog Univerziteta, koji se dogodio 30. marta.
Poslednje subote u martu održan je šestočasovni protest ispred Informera.
Građani i studenti okupili su se 24. marta, na godišnjicu početka NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije, ispred Generalštaba i Ustavnog suda u Beogradu. Izrazili su nezadovoljstvo zbog toga što je Generalštabu oduzet status kulturnog dobra. Od Ustavnog suda zatražili su ocenu ustavnosti takve odluke Vlade.
U nedelju, 23. marta, u Novom Sadu je bio Dan žalosti zbog smrti Vukašina Crnčevića, koji je posle četiri meseca i tri nedelje podlegao povredama zadobijenim u padu nadstrešnice.
U Čačku je istog dana održan protest građana na koji su ih pozvali studenti Fakulteta tehničkih nauka u blokadi zbog događaja od subote 22. marta na Gradskom trgu kada su, kako su naveli, napadnuti studenti tog fakulteta. Nekolicina učesnika protesta razbila je vrata gradske uprave u Čačku i ušla u zgradu. Policija je saopštila da je identifikovano šest osoba. Okupljeni su tokom protesta šetali gradskim ulicama, pravili buku i gađali jajima sedište Gradskog odbora SNS-a.
U Nišu je u petak uveče 21. marta došlo do incidenta ispred mesta gde je trebalo da bude održana tribina Srpske napredne stranke. Okupljeni građani su članove SNS-a gađali jajima, kamenicama i polivali vodom. Napadnut je gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović kao i drugi članovi SNS-a koji su hteli da prisustvuju stranačkoj tribini. Tada su privedena i trojica studenata.
Studenti su prethodnih dana pružili i podršku prosvetarima koji su protestovali ispred Ministarstva prosvete i zgrade RTS-a u sredu 19. marta. Prosvetni radnici traže od Javnog servisa da o njihovim zahtevima izveštava objektivno, istinito i pravovremeno, kao i da "stanu na stranu građana" i izveštavaju o njihovim zahtevima u Drugom dnevniku. Protest su podržali i srednjoškolci, kao i deo radnika RTS-a.
Zaposleni na Medicinskom fakultetu u Beogradu stupili su u štrajk koji će, kako su rekli, trajati do ispunjenja studentskih zahteva.
Studenti i građani su u ponedeljak 17. marta posle Urgentnog centra u Beogradu, protestovali ispred Ministarstva zdravlja, pošto je Urgentni centar osudio "širenje panike" o zdravstvenom stanju ljudi posle incidenta u Ulici kralja Milana kada je još neobjašnjen zvučno-vazdušni udar uplašio i rasterao demonstrante u petnaestominutnom odavanju pošte nastradalima u Novom Sadu. Urgentni centar je naveo da je radio "uobičajeno", a ambulante "nisu bile preplavljene" pacijentima sa simptomima "zvučnog udara".
Studenti u blokadi traže od Lekarske komore Srbije da "svaki zdravstveni radnik koji je učestvovao u targetiranju pacijenata, uskraćivanju zdravstvene nege i političkom etiketiranju pojedinaca, čime je direktno prekršena Hipokratova zakletva, odgovara za svoje postupke", navodi se u saopštenju.
Veliki broj građana iz cele zemlje odazvao se na studentski protestni skup pod sloganom "15. za 15" u centru Beograda 15. marta.
Kilometarske kolone automobila su u subotu, 15. marta, od jutarnjih časova pristizale u prestonicu Srbije, a formalno organizovanje dugih pešačkih kolona ka centralnim tačkama okupljanja počelo je nešto posle 10 časova ujutru iz svih pravaca grada.
Iako je prvobitno Skupština Republike Srbije bila najavljena za centralno mesto okupljanja, Trg Slavija je u dva navrata tokom dana proglašen za alternativno mesto centralnog programa skupa "15. za 15", iz bezbednosnih razloga – zbog okupljenih oko Udruženja Studenti 2.0 koji su boravili i tog dana u Pionirskom parku.
I pored toga, na više lokacija u centru Beograda došlo je do incidenata i međusobne tuče jednog dela učesnika protesta, a danima posle protesta javnost je zainteresovana za slučaj u Ulici kralja Milana kada je petnaestominutna tišina koja je počela u 19.00 prekinuta četiri minuta ranije zbog zvučno-vazdušnog udara o kojem svedoče očevici, među kojima je određen broj zatražio lekarsku pomoć.
Dok se u delu javnosti spekuliše o upotrebi zvučnog sredstva za razbijanje demonstracija, policija, Vojska i BIA, demantuju da je tako nešto upotrebljeno 15. marta.
Beograđani su u petak dočekali bicikliste i kolone studenata pešaka iz više gradova i krajeva Srbije koji su učestvovali u višednevnom maratonu "Marš za Srbiju", kako bi stigli na veliki skup "15. za 15" u Beogradu.
Studenti u blokadi su 11. marta u 21 sat okončali 22-časovnu blokadu ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije u Takovskoj 10 i Aberdarevoj 1, koja je počela 10. marta, oko 22.30. Istovremeno, bila je blokirana i zgrada Radio-televizije Vojvodine.
Nastavili su sa blokadama fakulteta i rektorata posle studentsko-radničkog protesta "Rame uz rame – studenti i radnici" koji je održan za vikend. U Nišu je održan studentski protest "Ruža pravde", dok su je u Novom Sadu bio protest pod nazivom "Šta žene znaju sa jajima".
Dva dana ranije je organizovana šetnja "Krugom dvojke" u Beogradu i protest ispred zgrade RTS-a.
Deo studenata u blokadi i građana koji su bili na protestu ispred RTS-a došli su do Pionirskog parka i skandirali i zviždali okupljenima u Udruženju "Studenti 2.0" koji, kako navode, žele da pohađaju nastavu i koji su od četvrtka pod šatorima u Pionirskom parku. Kordon policije stajao je između dve grupe studenata i građana.
Pored svakodnevnih protestnih šetnji i odavanja pošte nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, širom Srbije, održan je i veliki protest "Studentski edikt" u Nišu, 1. marta, četiri meseca posle pada nadstrešnice u Novom Sadu kada su studenti iz više pravaca u višednevnom maratonu peške stigli u Niš na protest koji je trajao 18 sati.
Studenti traže odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je 16 osoba poginulo, a dvoje ljudi je teško povređeno.
Protest u Nišu usledio je posle velikog skupa studenata iz cele zemlje pod nazivom "Sretnimo se na Sretenje" u Kragujevcu.
Prethodno, povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, studenti su i 9. februara, sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici, 1. i 2. februara, organizovana je i studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati.
Nekoliko dana pre, istim povodom, studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu – studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola, đaci i maturanti širom gradova Srbije – nastavljaju i sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija Srpske napredne stranke u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tada tukli studente palicama i pesnicama. Studentkinja koja je tom prilikom teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, više privatnih fakulteta i nekoliko visokih strukovnih škola.
Potpisima studentske zahteve su podržali određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije, koja je bila u trodnevnom štrajku, a potom i u jednomesečnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada podršku pružaju i poljoprivrednici, lekari, glumci, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije.
Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, sa jedne, i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva sa druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Коментари