субота, 29.03.2025, 07:30 -> 17:34
Извор: РТС
Vodostaji nekoliko reka u Srbiji u porastu, ojačavaju se bedemi - jake padavine i u regionu
Na slivovima Jadra, Lima, Kolubare, Tamnave, Ljuboviđe, Skrapeža, Đetinje, Moravice i Bjelice u narednih 48 sati vodostaji će biti u porastu. Zbog obilnih padavina poslednjih dana brojni vodotoci su u porastu. Na Savi kod Šapca proglašena vanredna odbrana od poplava.
Pojedine reke su se već i izlile izazivajući poplave. Saša Cicvarić, načelnik Odeljenja za vanredne situacije Užice iz Sektora za vanredne situacije MUP-a rekao je za RTS da je intenzitet padavina i vremenski interval u prethodnom periodu bio takav da nije izazvao neka veća izlivanja.
"Tačno je da su reke u blagom porastu, ali voda je i dalje u koritima. Voda se samo izlila u nekim nebranjenim područjima, posebno kod Požege (Prijanovići i Pilatovići), gde su zahvaćene oranice. Znači, otprilike 100 hektara je zahvaćeno vodom, ali taj deo je nebranjeni deo korita koji služi kao depresivno područje koje prihvata taj poplavni talas“, rekao je Cicvarić.
Navodi da su ekipe Sektora za vanredne situacije, vatrogasci i spasioci non-stop na terenu, obilaze sva kritična mesta, razgovaraju sa meštanima i za sada nema ugroženih objekata niti meštana.
"Mi imamo tu tri ugrožena objekta, imamo kontakt sa ljudima, oni imaju naše kontakte, u neprekidnoj komunikaciji, tako da ne očekujem veće probleme", uveren je Cicvarić.
Prema njegovim rečima, preventivne mere su urađene, očišćeni su kanali, propusti, zacevljeni vodotokovi. "Spremno smo dočekali ovu sezonu, tako da ne očekujem za sada većih nekih problema", navodi on.
Što se tiče reke Đetinje, njen nivo se reguliše sa branom Vrutci. "Znači, trenutno se ispušta 600 litara u sekundi, tako da količina padavina koja može da se prihvati, to je za još dva dana većih padavina i onda tek počinje ispuštanje malo veće vode. Tako da, građani, ako vide veći nivo Đetinje, to ne znači da je porast vodostaja, nego to je sama regulacija vodotoka koja je kontrolisana", objašnjava Cicvarić.
Vanredna odbrana od poplava kod Šapca
Na Savi kod Šapca proglašena je vanredna odbrana od poplava.
Nadležne službe pripravne i na terenu. Vodostaj u porastu, ali nema problema ni izlivanja.
Član Gradskog štaba za vanredne situacije Zoran Zdravković, koji je jutros najavio uvođenje vanredne odbrane od poplava, rekao je da nema problema.
"Mogu da kažem da je u toku noći došlo do jedne olakšavajuće okolnosti što se tiče rasta nivoa Save. Ona je noćas od jedan sat malo usporila svoj rast, tako da je od jutros došla na nivo 463“, naveo je jutros Zdravković.
Nastaviće se sa rastom Save, ali i taj ulazak u vanrednu odbranu od poplava ne znači automatski da će doći do većih izlivanja reke, s obzirom da su bedemi utvrđeni, da se redovno održavaju, ne očekujem ni na toj visini da bude nekih problema, objasnio je Zdravković.
"Moramo upozoriti vlasnike plovnih objekata i vikendaše da podignu stvari na više spratove svojih vikendica, a vlasnici plovnih objekata da obezbede svoje plovne objekte s obzirom da nadolazi taj nivo od 500", zaključio je Zdravković.
U Republici Srpskoj poplavama pogođen severni deo
Jake padavine i u regionu. Prouzrokavale su porast vodostaja na svim rekama u Bosni i Hercegovini.
U Republici Srpskoj, u Laktašima, Gradišci i Čelincu je proglašeno stanje vanredne odbrane od poplava. U Prijedoru voda je prodrla u neka domaćinstva.
Predavač na katedri za geografiju Filozofskog fakulteta u Istočnom Sarajevu dr Jelena Golijanin izjavila je da je u Republici Srpskoj trenutno pogođen poplavama severni deo i dodala da se očekuje nastavak rasta vodostaja za glavne vodotokove jer padavine još nisu prestale.
Golijanin je za Tanjug rekla da je posebno pogođena oblast oko reka Vrbas, Save i Une. "Tu su više doprineli problemi bujičnih tokova, pritoka glavnih vodotokova koji su nabujali i izlili se. Prave problem za domaćinstava, za poljoprivredne površine", navela je. Kako kaže, u većini tih vodotokova je povišen vodostaj i očekuje se da će nivo reka nastaviti da raste sve dok ne prestanu padavine.
Ona je je rekla da je trenutno u BiH zabeleženo opadanje vodotokova. Istakla je da su poplave u oktobru bile jesenjeg karaktera a pogodile su uglavnom centralni deo BiH i deo Jablanice i sliv Neretve, kao i da je sam prostor denivelisan i reljefno je različit u odnosu severni deo BiH koji je mahom ravničarski.
Коментари