уторак, 25.02.2025, 20:30 -> 22:29
Извор: РТС
Oko: Prosveta i blokade – ko će šta naučiti
Tražeći bolji položaj prosvetnih radnika i ispunjenje šest zahteva deo profesora i nastavnika na četiri sata blokiralo je Nemanjinu ulicu ispred zgrade resornog ministarstva. Aleksandra Stanković, nastavnica u Osnovnoj školi "14. oktobar" u Beogradu i članica neformalne organizacije PULS kaže da ministarstvo već 15 dana ne reaguje na njihove zahteve. Valentina Ilić, predsednica Sindikata obrazovanja Srbije tvrdi da onima koji žele da rade trpe pritisak od sredine i roditelja jer nisu u štrajku. Goran Petrović, direktor u ostavci OŠ "Lazar Savatić" u Zemunu smatra da su sa neformalnim grupama stvari otišle "predaleko".
Nema jasnog odgovora na to koliko škola radi, koliko nastavnika drži nastavu 45 minuta, 30 minuta, koliko je ne drži uopšte i do kada. Ministarstvo poručuje – plate za februar će se nastavnicima obračunavati onoliko koliko su radili.
A deo profesora i nastavnika na četiri sata blokiralo je Nemanjinu ulicu ispred Ministarstva prosvete, tražeći bolji položaj prosvetnih radnika i ispunjenje šest zahteva.
Aleksandra Stanković, nastavnica u Osnovnoj školi "14. oktobar" u Beogradu i članica neformalne organizacije PULS kaže za RTS da su se prosvetni radnici okupili u Nemanjinoj ulici da bi ih ministarstvo “videlo”.
Napominje da su svoje zahteve dostavili još 6. februara, da je resorna ministarka obaveštena desetog i ali da se još ništa po tom pitanju ne dešava.
Stankovićeva: Želimo kvalitetno obrazovanje
Pozvali smo na totalnu obustavu da bi nas ministarstvo videlo, koje kako tvrdi Stankovićeva, daje potpuno netačne podatke. Prema njenim rečima, oko četvrtina prosvetnih radnika je u nekoj vrsti obustave.
“Ovo radimo da bismo imali kvalitetno obrazovanje. Naši članovi su i članovi nekih sindikata. Osim što podržavamo zahteve studenata tu je šest zahteva – da prestane sa proganjanjem i pritiscima i povuku sve mere protiv onih koji su u obustavi rada, da se povuče platforma “Zdravitas”, izmene delovi kolektivnog ugovora koji favorizuje članove sindikata, da se utvrdi reperezenativnost sindikata, da se počne sa radom na izmenama Zakona o obrazovanju, a posebno izmena člana 123 po kojem će direktore postavljati školski odbori na ne ministar prosvete”, objašnjava Aleksandra Stanković.
Valentina Ilić, predsednica Sindikata obrazovanja Srbije rekla je u emisiji "Oko" da se sindikati drže slova zakona i da je potpuna obustava rada nije legalna.
Smatra da su sinidikati legitimne organizacije za pregovore sa vladom koje se odnosi na dobrobit zaposlenih.
Ilićeva: Ne razumem neformalne organizacije
Ističe da ne razume neformalne organizacije u prosveti i da su sindikati potpisali protokol sa resornim ministarstvom da se do kraja 2024. ili početka 2025. poboljša materijalni položaj prosvetnih radnika i da su imali tri velika protesta.
Navela je da su trenutno članovi sindikata koje vodi zamrznuli štrajk.
Prema njenim rečima, putujući po Srbiji videla je da je onima koji žele da rade ukinuto to pravo, da trpe pritisak sredine i roditelja jer nisu u štrajku.
Ilićeva ocenjuje da je nastao raskol u kolektivima.
Stankovićeva odgovara da Ministarstvo prosvete nije ispoštovalo dogovor o protokolu i da se jedna uredba lako može staviti van snage.
Smatra da se zahtevi prosvetnih radnika koji štrajkuju lako mogu ispuniti.
Tvrdi da u njenom kolektivu niko nije pritiskao kolege koje nisu u obustavi rada i da su roditelji đaka podržali zahteve štrajkača.
“Kod nas u školi neki nastavnici đaka starijih razreda i jedan broj učiteljica su se odlučili da rade i to je njihov lični izbor. Problem je što njima deca ne dolaze na nastavu”, kaže nastavnica u Osnovnoj školi "14. oktobar" u Beogradu.
Petrović: Kola se lome na direktorima
Goran Petrović, direktor u ostavci OŠ "Lazar Savatić" u Zemunu smatra da su sa neformalnim grupama stvari otišle predaleko i da se kola lome upravo na direktorima.
“To je otišlo predaleko, to nije jedan čekić i nakovanj, već više čekića po glavi direktora. Ostavku sam dao iz ličnih razloga, izgubio se interes dece. U mojoj školi je na sastanku, ne bih rekao plenumu, od 61 člana nastavničkog veća 41 se izjasnio za obustavu”, rekao je Petrović u emisiji RTS-a.
Ističe da je zbog štrajka u dnevnom boravku morao da vodi računa o đacima trećeg razreda i da samo oko 170 učenika od oko 900 njih ima neku nastavu.
Potvrđuje da je ministarstvo poslalo dopis da se plan nastave za februar dostavi do 3. marta najkasnije i da će se razlika u zaradi isplatiti kada izgubljeni časovi budu nadoknađeni.
Celu emisiju "Oko" možete pogledati u videu na početku teksta
Коментари