Петнаест минута тишине за жртве трагедије у Новом Саду
Одавањем поште настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду, петнаестоминутном тишином у у 23.52. је завршена петнаесточасовна студентска блокада Лепеничког булевара у Крагујевцу.
Тиме је завршен петнаестосатни протест студената из целе земље под називом "Сретнимо се на Сретење".
Извештај Невенке Ђелић и Силвије Пашајлић
Студенти започели акцију чишћења Лепеничког булевара
Студенти су око 21.30 почели акцију чишћења Лепеничког булевара и Малог парка у Крагујевцу након блокаде која траје више од 13 сати.
Заједно са грађанима који су их подржавали у данашњој акцији "Сретнимо се на Сретење" студенти склапају шаторе и у којима је током дана спремана и послуживана храна.
Како је најављено акција чишћења ће трајати до 23.40.
Прочитано студентско писмо: Позивамо институције на брже и транспарентније деловање
На бини у Лепеничком булевару у Крагујевцу прочитано је студентско писмо.
"Сви ви који се осећате слободним и слободумним – добродошли. Пре свега бисмо се ми са Универзитета у Крагујевцу захвалили студентима других факултета на великом труду и залагању да дођу овде у оволиком броју. Са нама су данас студенти и грађани целе Србије окупљени око исте идеје – идеје озбиљних промена које почивају на основним вредностима које сви делимо", прочитао је студент који се обратио на протесту у Крагујевцу.
Прочитао је да студенти позивају институције на што брже и транспарентније деловање, као и да јасно и недвосмислено траже испуњење захтева од надлежних институција.
"Од новембра када су почели протести прво у Новом Саду, а затим у осталим градовима, није дошло до испуњења нити једног захтева од стране надлежних институција. Знајте да се данас срећемо у знаку броја 15 – 15 сати, 15. (фебруара) за 15 жртава", додао је студент.
Извештај Невенке Ђелић и Силвије Пашајлић
Хор извео химну Србије на бини у Лепеничком булевару
На главној бини у Лепеничком булевару у Крагујевцу почео је наступ "блокадног хора", састављеног од више крагујевачких хорова.
Наступ су започели интонирањем химне Боже правде, а након тога су извели и химну студената Gaudeamus igitur, Востани Сербије и друге песме.
На репертоару ће бити химна студената, Востани Сербие, Остајте овде, Земља ЕКВ, Долази дан и За милион година.
Блокада у Крагујевцу улази у девети сат
Блокада Лепеничког булевара у Крагујевцу, која је почела у девет сати јутрос, протиче без инцидената, а видљиво је присуство саобраћајних полицајаца у бочним улицама.
Учесници скупа истакли су бројне транспаренате са порукама "Доста, доста", "Нећу револуцију, хоћу еволуцију", "Буна је у Крагујевцу", "Идемо у Крагујевац да спасимо свет, дајемо сада све победићемо", "Одговорност”, "Пумпај", "Крагујевац уз студенте", "Ми смо са омладина стране"...
Дуж булевара постављени су шатори у којима грађани припремају храну и пиће за студенте и госте.
Скуп прате перформанси, манифестације социјалне солидарности и подршке, између осталог медицински пункт, као и штандови на којима се прикупља новца за децу оболелу од рака, за спорт.
Мотористи стигли у Крагујевац
Више стотина моториста из целе Србије стигло је на протест у Крагујевцу, у знак подршке студентима.
Мотористи су у Крагујевац ушли у пратњи око 15 аутомобила чланова Клуба обожавалаца мерцедеса.
Извештај Силвије Пашајлић(15.05)
Алпинисти поставили транспарент на врх Заставиног солитера
Група алпиниста попела се на врх Заставиног солитера на Лепеничком булевару у Крагујевцу и спустила велики транспарент са натписом који подсећа на 15 жртава пада надстрешнице у Новом Саду.
На транспаренту пише "15 - живота, сати протеста, недеља без одговорности".
Извештај Невенке Ђелић (13:00)
Петнаест столица са именима жртава, свеће и беле руже
Почаст жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду одата је постављањем 15 празних столица са именима страдалих поред реке Лепенице, недалеко од Лепеничког булевара на којем се одржава петнаесточасовни протест “Сретнимо се на Сретење”, у организацији студената.
На столицама су залепљени црни папири и исписана имена жртава, а остављене су и беле руже.
Грађани поред тих столица остављају свеће.
Раније данас одата је пошта настрадалима петнаестоминутном тишином.
Друго одавање поште биће у 23.52, а крај тишине означиће завршетак протеста.
Шетња крагујевачким улицама
Шетња учесника протеста "Сретнимо се на Сретење" главним крагујевачким улицама почела је нешто после 12 часова, након петнаестоминутне тишине за 15 жртава пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Шетњу предводе крагујевачки студенти, којима су се синоћ придружили после вишедневног пешачења из Београда, Ниша и Краљева колеге са факултета осталих универзитета у Србији.
На челу колоне су заставе Србије, Универзитета у Крагујевцу и велики транспарент "Ћаци".
Окупљени узвикују "Сви уз студенте", "Крагујевац уз студенте", "Нисмо ћаци", "Ходамо до слободе".
(Фонет)
Петнаест минута тишине за жртве трагедије у Новом Саду
Окупљени студенти у Крагујевцу одржали су у 11.52 петнаест минута тишине за настрадале у паду надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.
Како је најављено, студенти окупљени на петнаесточасовном протесту у Крагујевцу пошту настрадалим одаће и на крају окупљања 'Сретнимо се на Сретење' пред поноћ у 23.52.
Штафетни ултрамаратон од Крушевца до Крагујевца
Група Крушевљана кренула је јутрос са Трга косовских јунака на штафетни ултрамаратон до Крагујевца.
У знак подршке студентима да истрају у борби за бољу Србију, деоницу дугу 80 километара седморица најодважнијих прећи ће трчећи, а шесторо на бициклима, у пратњи санитетског возила и колоне аутомобила са Крушевљнима који ће Сретење прославити са студентима у Крагујевцу.
Окупљање код Конака Кнеза Милоша, централна бина код Заставиног солитера
Групе студената из целе Србије распоредиле су на различитим пунктовима на Лепеничком булевару у дужини од два километра. Током дана, ту ће бити одржаване радионице, спортски, културни и едукативни садржаји.
Главна бина постављена је код Заставиног солитера и то је централно место окупљања на данашњем протесту. Током дана говориће студенти, грађани, а вечарас ће бити прочитано и студентско писмо.
Велики број грађана је већ сада на улицама Крагујевца, а људи и даље пристижу из других градова.
Учесници скупа за РТС кажу, да су дошли да подрже студенте у њиховим захтевима и да се сви заједно боре за боље и праведније друштво.
Симболично су се окупили око комплекса некадашњег Конака кнеза Милоша, преко пута Старе цркве и Скупштине, где је пре 190 година донет Сретењски устав.
Траже да институције раде свој посао, да се процесуирају надлежни за пад надстрешнице у Новом Саду, јер ћутање, додају, није решење.
Скуп ће, како је најављено, трајати до седам минута по поноћи. За то време студенти и окупљени грађани два пута ће петнаестоминутним ћутањем одати пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Почела петнаесточасовна блокада у Крагујевцу, студенти попуњавају Лепенички булевар
Студенти из Крагујевца и њихови гости, студенти из других универзитетских центара који су у петак увече дошли пешке, бициклима и у штафетном маратону, окупљају се на Лепеничком булевару. Од девет сати траје петнаесточасовна блокада под називом "Сретнимо се на Сретење".
Извештај Невенке Ђелић (08:00)
Studenti koji su krenuli iz Beograda i Niša pešačili su četiri dana u maršu do Kragujevca. Kraljevački i novopazarski studenti sreli su se u četvrtak sa studentima iz Čačka u Mrčajevcima odakle su prvi stigli do Kragujevca. Studentska maratonska štafeta iz Beograda i studenti na biciklima iz Novog Sada i Beograda stigli su pre studentskih kolona do centra grada.
Studente su uz ovacije i crveni tepih ispred zgrade opštine dočekali kragujevački studenti i građani.
Studentski protesti i blokade zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu kad je poginulo 15 ljudi nastavljaju se velikim maršom do Kragujevca. Studenti su pozvali sve da se u ovom gradu sretnu na Sretenje. Dve kolone krenule su iz Niša i Beograda. Niški studenti, na put dug 150 kilometara, u okviru akcije "Ništa nije daleko za pravdu", a beogradski i novosadski studenti u "Šumadijski marš" za Kragujevac.
Grupa studenata Državnog univerziteta u Novom Pazaru krenula je ka Kraljevu, odakle su nastavili peške do Kragujevca. Novosadski studenti, koji su krenuli u sredu ujutru u trodnevnu vožnju biciklima ka Kragujevcu kako bi se priključili protestu koji organizuju kragujevački studenti, stigli su do Beograda.
Njihova ruta duga 65 kilometara trajaće dva dana.
Uoči državnog praznika Sretenja, studenti iz Beograda, kojima su se pridružili i Novosađani, kao studenti iz Niša Kraljeva, Čačka i Novog Pazara krenuli su peške ka Kragujevcu. Plan je da u Kragujevac svi zajedno stignu u petak, uoči Sretenjskog protestnog skupa.
Novosadski studenti u blokadi su prethodno 10. februara, posle petnaestominutnog pomena ispred Železničke stanice krenuli u štafetno trčanje do Beograda sa Ustavom Srbije. Beogradske kolege su ih uveče dočekale ispred Filozofskog fakulteta, uz crveni tepih, aplauze i vatromet.
Povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dve osobe teško povređene, studenti su u nedelju 9. februara sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kragujevački studenti su istog dana krenuli na štafetni maraton do Hrama Svetog Save u Beogradu da bi uručili pozivnice svim fakultetima u Srbiji za protest koji će, kako su najavili na društvenim mrežama, biti održan 15. februara u Kragujevcu. Na sto dana od tragedije i niški studenti su organizovali jedanaestočasovnu blokadu naplatne rampe "Niš sever" na ulazu u grad pod sloganom "Došlo je na naplat(n)u".
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici 1. i 2. februara organizovana je studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati. Nekoliko dana pre, istim povodom studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu, studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija SNS-a u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tukli studente palicama i pesnicama.
Studentkinja koja je tada teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Maturanti novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora. Veći deo kolektiva nastavnika škole, ali i članova sindikata Gimnazije, kao i roditelji učenika koji ih podržavaju, zahtevaju smenu direktora.
Početkom februara studentske zahteve podržali su i penzioneri.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Skupovi podrške studentima koji skoro tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se u regionu, ali i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi, Australiji. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, Sidneju ali i po evropskim gradovima – Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu, Luksemburgu, Ljubljani.
Коментари