Стигла колона студената из Ниша у Крагујевац
У центар Крагујевца вечерас је око 23 сата стигла и колона нишких студената, дочекана као и претходне две из Београда и градова са југозапада Србије - овацијама и уз нескривене емоције, загрљаје, сузе и обострани понос што су успели у намери да се сутра окупе на великом скупу "Сретнимо се на Сретење".
Студенте су на маршу у - којем су неки прешли скоро 150 километара - с храном и освежењем дочекивали су грађана у успутним градовима и насељима, обезбеђујући им смештај, медицинску и физиотерапеутску помоћ.
Крагујевчани су им вечерас приредили изузетно емотиван дочек, уз обострану еуфорију. Последња етапа на маршу дугом 150 километара од Ниша до Крагујевца била је изузетно напорна.
Лекарске екипе су у више наврата указивале помоћ и санирале повреде, али нико из колоне није хтео да одустане од пешачења до коначног циља у Крагјевцу где су их грађани чекали на Тргу Слободе испред Скупштине града.
Опширније
Краће
Извештај Силвије Пашајлић (23:00)
Крагујевац дочекао студенте уз овације и црвени тепих испред општине
У Крагујевац, где ће сутра бити одржан скуп "Сретнимо се на Сретење", студенти који су пешачили из Новог Сада, Београд, Ниша, Краљева, Чачка и Новог Пазара стигли су у град.
Крагујевачки студенти и грађани дочекали су их у центру града уз овације и црвени тепих испред зграде општине.
У Крагујевац су стигли и студенти из Новог Сада и Београда на бициклима, као и студенти који су трчали штафетни маратон.
РТС
Колоне студената из три правца улазе у Крагујевац
После четири дана пешачења студенти из Новог Сада, Београда, Ниша, Новог Пазара, Краљева и Чачка улазе у Крагујевац. Студенте у центру града дочекују крагујевачки студенти и грађани.
У Крагујевац су вечерас прво стигли студенти на бициклима који су кренули из Новог Сада и Београда, као и они који су штафетним маратоном од Београда стигли у град.
РТС
Извештај Невенке Ђелић из Крагујевца
Студенти из три правца вечерас стижу у Крагујевац
Студенти који су из три правца пешке кренули у Крагујевац вечерас стижу у тај град, где ће сутра учествовати на скупу "Сретнимо се на Сретење".
Студенти који су кренули јутрос из Чумића, стигли су до Петровца. Долазак студената у Крагујевац очекује се око 19.30.
Опширније
Краће
Група студената наставила пут од Чумића према Крагујевцу
Студенти београдских и новосадских факултета кренули су из Чумића да препешаче још 18 километара до Крагујевца, јавља репортер РТС-а.
Поједини су се пред пут загревали и склековима.
Нишки студенти кренули из Јагодине према Крагуејвцу
Студенти из Ниша који су касно синоћ стигли у Јагодину, кренули су јутрос после девет сати за Крагујевац, јавља репортер РТС-а.
Одмор ,спавање и лекарски прегледи били су организовани на Факултету педагошких наука.Велики број грађана,власника пекара и приватних радњи донирали су храну и витамине за студенте који су јуче током дана прешли деоницу дугу 40 километара.
До крајњег одредишта рута их води кроз јагодинска и крагујевачка села Трнаву, Драгоцвет, Горњу и Доњу Сабанту.
Групи која је кренула из Ниша на путу дугом скоро 150 километара прикључили су се студенти из Крушевца, Параћина, Ћуприје и Јагодине као и средњошколци и грађани. Планирано је да у Крагујевац стигну у вечерњим сатима.
Београдски студенти почињу штафетни маратон до Крагујевца
Двадесетак студената Београдског универзитета окупило се испред Храма Светог Саве одакле су кренули у "штафетни ултрамаратон" до Крагујевца како би се придружили колегама на сутрашњем скупу "Сретнимо се на Сретење".
План је да стигну вечерас. Трчаће у пет група, а штафета ће се смењивати, кажу, на пет километара како би сви могли да издрже руту до краја.
Фото: РТС / Јована Вулиновић
Студентски протести и блокаде због пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду кад је погинуло 15 људи настављају се великим маршом до Крагујевца. Студенти су позвали све да се у овом граду сретну на Сретење. Две колоне кренуле су из Ниша и Београда. Нишки студенти, на пут дуг 150 километара, у оквиру акције "Ништа није далеко за правду", а београдски и новосадски студенти у "Шумадијски марш" за Крагујевац.
Група студената Државног универзитета у Новом Пазару кренула је ка Краљеву, одакле су наставили пешке до Крагујевца. Новосадски студенти, који су кренули у среду ујутру у тродневну вожњу бициклима ка Крагујевцу како би се прикључили протесту који организују крагујевачки студенти, стигли су до Београда.
Њихова рута дуга 65 километара трајаће два дана.
Уочи државног празника Сретења, студенти из Београда, којима су се придружили и Новосађани, као студенти из Ниша Краљева, Чачка и Новог Пазара кренули су пешке ка Крагујевцу. План је да у Крагујевац сви заједно стигну у петак, уочи Сретењског протестног скупа.
Новосадски студенти у блокади су претходно 10. фебруара, после петнаестоминутног помена испред Железничке станице кренули у штафетно трчање до Београда са Уставом Србије. Београдске колеге су их увече дочекале испред Филозофског факултета, уз црвени тепих, аплаузе и ватромет.
Поводом 100 дана од пада надстрешнице у Новом Саду, када је погинуло 15 људи, а две особе тешко повређене, студенти су у недељу 9. фебруара седмочасовном блокадом београдског моста Газела још једном позвали надлежне институције на одговорност.
Крагујевачки студенти су истог дана кренули на штафетни маратон до Храма Светог Саве у Београду да би уручили позивнице свим факултетима у Србији за протест који ће, како су најавили на друштвеним мрежама, бити одржан 15. фебруара у Крагујевцу. На сто дана од трагедије и нишки студенти су организовали једанаесточасовну блокаду наплатне рампе "Ниш север" на улазу у град под слоганом "Дошло је на наплат(н)у".
Када се навршило три месеца од трагедије на Железничкој станици 1. и 2. фебруара организована је студентска блокада Моста слободе у Новом Саду, која је трајала 27 сати. Неколико дана пре, истим поводом студенти су организовали једнодневну блокаду београдске Аутокоманде.
У међувремену, студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа широм градова Србије настављају са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија.
Захтеви студената у блокади су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности. Грађевински факултет Универзитета у Београду више пута је објавио анализе документације у којима је таксативно навођено који папири недостају или нису комплетни.
Један од повода за оставку премијера Милоша Вучевића 28. јануара је и напад на студенте испред страначких просторија СНС-a у Новом Саду, у ноћи између 27. и 28. јануара. Нападачи су тукли студенте палицама и песницама.
Студенткиња која је тада теже повређена имала је интервенцију на Клиници за максилофацијалну хирургију УКЦБ.
У блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Својим потписима су подржали студентске захтеве одређен број судија Апелационог суда у Београду, Привредног апелационог суда, Првог основног суда у Београду, Вишег суда у Београду, Основног суда у Обреновцу, као и Адвокатска комора Србије која је била у тродневном штрајку. Акцијама, протестима и обуставом рада пружају подршку и пољопривредници, позоришта и друге културне установе и појединци.
Блокадама и обустави наставе придружили су се матуранти великог броја гимназија и средњих стручних школа. Поједине средње школе и гимназије одржавале су током распуста јавне часове на којима су одавале пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду.
Протестима и обуставама рада прикључиле су се и основне школе широм Србије, наставници незадовољни договором који су репрезентативни синдикати направили са Владом Србије. Опречни су подаци о основним и средњим школама у штрајку које објављују ресорно министарство, с једне и нерепрезентативни синдикати и организације цивилног друштва с друге стране. У међувремену, учитељи, наставници и професори у штрајку својим захтевима су придодали и захтеве студената.
Матуранти новосадске Гимназије "Јован Јовановић Змај" обуставили су блокаду зато што су, како наводе, испуњени сви захтеви осим извињења директора. Већи део колектива наставника школе, али и чланова синдиката Гимназије, као и родитељи ученика који их подржавају, захтевају смену директора.
Почетком фебруара студентске захтеве подржали су и пензионери.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Скупови подршке студентима који скоро три месеца блокирају факултете и протестују захтевајући одговорност за погибију 15 људи на Железничкој станици у Новом Саду одржавају се у региону, али и у српској дијаспори, у Европи, Америци и Канади, Аустралији. Недавно, одржани су и у Вашингтону, Чикагу, Бостону, Лос Анђелесу, Хјустону, Торонту, Ванкуверу, Сиднеју али и по европским градовима – Милану, Франкфурту, Бечу, Амстердаму, Лондону, Луксембургу, Љубљани.
Коментари