Дилема родитеља украјинских тинејџера - послати их у војску или ван границе
Већ дуже од годину дана Украјина се суочава с недостатком војника. Процене су се кретале да да јој недостаје око пола милиона војника. Кијев је у међувремену одобрио једногодишње уговоре за војне добровољце узраста од 18 до 24 године уз финансијску надокнаду. Родитељи тинејџера који имају нешто мање од 18 година су у великој дилеми да децу пошаљу ван границе и о томе нерадо говоре пред камерама. Екипа РТС-а разговарала је с породицом Мељник из централне Украјине, чији син на јесен пуни 17 година.
Богдан живи у малом граду на граници са Молдавијом. Свира хармонику и тренира рвање. На јесен пуни 17 година. Како се пунолетство ближи, а борбе и даље трају, његови родитељи суочили су се са тешким избором. Да ли да га пошаљу код ујака у Чешку, док још могу?
У ратном стању, мушкарци од 18. до 60. године, не могу преко границе.
"Разговарала сам о томе са Богданом, пошто имамо и где да га пошаљемо. Али онда смо одлучили да ћемо сви остати у Украјини", каже мајка Викторија Мељник, учитељица.
На питање, да ли је размишљао шта би урадио у случају мобилизације, Богдан каже да би прихватио позив.
"Ако је неопходно, ишао бих", потврђује Богдан.
Викторија каже, да би за њу то било страшно, као и за сваку мајку, која жели да заштити дете.
"Али ако то буде његова жеља, подржала бих га", наводи мајка.
Богдан се труди да мисли на студије, али каже, неки његови другови већ су напустили земљу.
У војску по уговору од 18. до 24. године
Они који су отишли на фронт пре три године, на одсуство су одлазили ретко или никако. Међу њима су и муж и отац адвокатице Људмиле Кормош.
"Нажалост, није било никаквих промена у вези са отпустом током претходне године. Међутим, усвојене су промене које би могле у војску да укључе младе од 18. до 24. године, по уговору на период од једне године и исплатом од милион гривни", објашњава Кормошева.
Микола Капитоњенко, професор међународних односа, указује да се фронт помера на штету Украјине.
"Дуже од године, постоје велики проблеми са мобилизацијом, оружјем, финансијском подршком, социјалним питањима, све то се временом гомилало. И биће само горе", закључује Капитоњенко.
Тешки тренуци нису само за нама, додаје, они су и испред нас.
Коментари