Група београдских студената која je кренула од Фармацеутског факултета ка Крагујевцу, стигла је у Сопот, где ће преноћити.
Prva etapa studentskog marša ka Kragujevcu - kolona iz Niša stigla u Aleksinac, a iz Beograda u Sopot
Niški studenti krenuli su peške ka Kragujevcu, na put dug 150 kilometara, u okviru akcije "Ništa nije daleko za pravdu". Beogradski studenti su započeli "Šumadijski marš" za Kragujevac. U šetnji su im se pridružili i novosadski studenti koji su juče u štafetnom maratonu trčali do Beograda. Plan je da u Kragujevac svi zajedno stignu u petak, uoči velikog Sretenjskog protestnog skupa, 15. februara. Studenti, đaci, prosvetni radnici i drugi građani protestovali su ispred Ministarstva prosvete. Beogradski glumci šetaju od Hrama Svetog Save, pored više beogradskih pozorišta, do Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Širom Srbije građani odaju poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Студенти из Београда стигли у Сопот где ће преноћити
Протестна шетња васпитача у Новом Саду, подршка студената и просветних радника
Васпитачи, уз подршку студената, просветних радника и грађана, окупили су се испред Високе школе струковних студија за образовање васпитача у Новом Саду. Затим су кренули у протестну шетњу до Управе Радосног детињства, а касније и до Студентског града.
Како наводе васпитачи, они траже од града да се донесе одлука о минимуму процеса рада, уз одређивање дежурних вртића. Због тога кажу трпе притисак.
Након што су минутом ћутања, одали пошту настрадалим на Железничкој станици, студенти и васпитачи, обратили су се окупљенима, поручујући да и они желе исто, да се испуне студентски захтеви, поштује закон, а институције раде свој посао.
Говорницу су захвалили и студентима-маратонцима који су трчали и носили устав до Београда. Васпитачице су, како кажу, поносне на ову генерацију, која је одржала лекцију о моралу.
Песмом "Заједно можемо све" и остављањем порука подршке студентима, скуп је завршен.
Студенти дочекани у Раљи, следећа станица Сопот
Студенти су прешли око 30 километара од Београда до Раље, а до Сопота их очекије преосталих седам километара, колико је планирано да пређу првог дана на путу до Крагујевца.
Имајући у виду ниску температуру, безбедност и здравље студената који пешке путују ка Крагујевцу, наша је заједничка дужност да им, где је то могуће, обезбедимо смештај, рекао је премијер Милош Вучевић.
Грађани Алексинца дочекали студенте из Ниша
Студенти нишког Универзитета који су јутрос кренули ка Крагујевцу око 18 часова стиглу су у Алексинац, где су им грађани приредили велики дочек.
У Алексинцу ће студенти преспавати у спортској хали.
Нови Пазар, студенти Државног универзитета придружују се колегама из Краљева
Студенти Државног универзитета у Новом Пазару потврдили су намеру да се придруже колегама из Краљева на протестној шетњи до Крагујевца. Новопазарски студенти кренуће у среду 12. фебруара.
Раније су студенти краљевачког Машинског факултета објавили план шетње до Крагујевца.
Према најави, 13. фебруара крећу у осам ујутру, у Мрчајевцима се срећу са студентима из Чачка, потом заједно иду до Кнића.
Сутрадан из Кнића крећу до Крагујевца. Позвали су и студенте из Новог Пазара да крену са њима.
Завршена акција београдских глумаца "Путујуће позориште"
Акција београдских глумаца "Путујуће позориште" завршена је у 15.30 испред Министарства за рад, запошљавање борачка и социјална питања, након што су глумци, студенти и грађани петнаестоминутном тишином одали почаст жртвама трагедије у Новом Саду 1. новембра када је у паду надстрежнице на Железничкој станици погинуло 15 особа.
Глумци су од Храма Светог Саве прошли поред Београдског драмског позоришта, малог позоришта ”Душко Радовић”, Атељеа 212, Народног позоришта, Позоришта на Теразијама и Југословенског драмског позоришта, а успут су им су придруживале колеге из тих театара.
Студенти стигли у камп на Авали где праве паузу од сат времена
Студенти медицине у Нишу: Анекс зграде факултета са и без ланаца нема употребну дозволу
Студенти који блокирају Медицински факултет у Нишу саопштили су да зграда Анекса Медицинског факултета нема употребну дозволу.
Студенти су одговорили на саопштење Деканског колегијума факултета који тражи да студенти скину ланце које су поставили на факултет како би се осигурали да запослени не улазе на главни улаз.
"Зграда Анекса Медицинског факултета, на коју су и стављени ланци са спољашње стране, нема употребну дозволу, што би значило да она не би ни требало да буде у функцији, са или без ланаца", истиче се у саопштењу студената.
(Фонет)
Студенти из Ниша на путу ка Алексинцу
Колона студената Авалским путем до Сопота
Глумци стигли до Министарства за рад и запошљавање
Глумцима који су данас у акцији "Путујуће позориште" кренули сa платоа испред Храма Светог Саве у Београду у међувремену су се придружиле колеге из Београдског драмског позоришта, Mалог позоришта "Душко Радовић", Атељеа 212, позоришта "Бошко Буха" и Народнoг позоришта.
Код Трга Републике дочекале су их колеге из позоришта "Бошко Буха" и Народног позоришта са транспарентом "Народно је народно", "Маске у пале, ја аска а ти вучић", "Не ћутим дакле постојим".
Поворка глумаца била је све бројнија, јер су им се успут придружили и студенти и грађани, а кроз Коларчеву улицу стигли су до Позоришта на Теразијама и наставили ка Југословенском драмском позоришту, а одатле према Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, где ће петнаестоминутном тишином одати пошту жртвама несреће на новосадској железничкој станици.
Глумачки ансамбли почели су 10. фебруара десетодневни штрајк којим подржавају студенте и њихове захтева, а све представе су отказане. Колегама у јуче започетом штрајку придружили су се данас и глумци Звездара театра.
Београдски студенти у колони од Авале ка Сопоту
Тишина и протестна шетња у Врању
Матуранти гимназије "Бора Станковић" у Врању и данас су у 11.52 одржали 15 минута тишине испред зграде те установе и на тај начин одали пошту настрадалима у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Затим су са појединим професорима и грађанима шетали улицама града у знак подршке студентским захтевима.
Носили су транспаренте "Час етике", "Гимназијалци имају ОБРАЗовање", "Када ће час савести", скандирали су "Борба за правду" и правили буку током шетње коју је обезбеђивала полиција.
Матуранти гимназије су у обустави наставе, док остали разреди и одељења имају часове од по 30 минута.
У Лесковцу протест просветних радника Јабланичког округа
Просветни радници Јабланичког округа одржали су данас протест испред Школске управе Лесковца. Скуп под називом "Наставници за наставнике" почео је у 11.52 шеснаестоминутном тишином за настадале у Новом Саду и седамнаестогодишњег Андрију Илића.
У име Неформалне групе просветних радника Јабланичког округа писмо упућено начелнику Школске управе прочитала је професорка Ивона Ранђеловић.
"Дубоко свесни изазова са којим се образовање данас суочава", наставници траже адекватну реакцију јер директорка Гимназије у Лесковцу није реаговала на захтев професора да се одржи ванредно Наставничко веће у овој школи.
Надају се да ће заједно радити да образовни систем постане "простор слободе, правде и подршке свима који у њему учествују".
Глумци шетају од Храма Светог Саве до БДП-а
Београдски глумци, којима су се придружили и учесници протеста одржаног испред Министарства просвете, кренули су нешто пре 13 часова са платоа код Храма Светог Саве ка Београдском драмском позоришту, једном од театара који су у штрајку у знак подршке захтевима студената.
Учесници протеста блокирали су саобраћај у Катанићевој, уз подршку саобраћајне полиције која регулише њихов безбедан пролазак.
Окупљени скандирају "Сви у блокаде, сви у блокаде", "Студенти, студенти", "Сви на улице".
Глумцима су се на протесту код Храма Светог Саве придружили и запослени у Народној библиотеци Србије.
Ни Звездара театр неће радити
Звездара театар саопштио је да ће све представе, ипак, бити отказане, после одлуке студената Факултета драмских уметности (ФДУ) да одбијају понуђених 2.000 бесплатних улазница за матине представе у том београдском позоришту.
"Пошто иницијатива Звездара театра да играњем представа за студенте пружи подршку студентима у блокади, није позитивно препозната од стране неких факултета, а не желећи да доводимо у питање заједништво као значајну тековину студентских блокада, отказујемо представе намењене студентима као и све редовне програме до 17. фебруара", саопштило је ово позориште.
Наводи се да се улазнице купљене на билетарници могу вратити радним данима између 12 и 18 часова, односно, до почетка представе, као и викендом два сата пре почетка планиране представе.
"Новац за карте које су купљене онлајн ће бити аутоматски рефундиран на рачун купца", наглашава се у саопштењу.
Дочек за студенте код Авалског парка, уз погачу и со
Грађани насеља око Авале дочекали су београдске и новосадске студенте који пешаче из правца Београда ка Крагујевцу, код Авалског парка, на традиционални начин, са погачом и сољу.
Ваљевски гимназијалци одали пошту новосадским жртвама
Ваљевски гимназијалци којима су се придружили поједини наставници и ученици других средњих школа и окупљени грађани, блокирали су централну раскрсницу и одали пошту настрадалима у Новом Саду.
Блокада Карађорђеве улице код Економског факултета
Студенти Економског факултета су, уз подршку стотинак рачуновођа, на 15 минута, од 11.52 до 12.07, блокирали Карађорђеву улицу одајући пошту жртвама пада надстрешнице на железничкој станици у Новом Саду.
Скуп је обезбеђивала полиција, блокирајући све прилазе Карађорђевој на раскрсници код некадашње аутобуске станице, а инцидената није било.
Претходно су рачуновође у 11.30 дошле у двориште Економског факултета, како би пружиле подршку студентима који су трчали од Факултета драмских уметности на Новом Београду.
На блокади су носили транспаренте "И Екоф се чује", "Време је за завршни рачун", "Цена корупције увек пада на народ", "Рачуновође су уз вас, рачунајте на нас", "Ко то најзад слаже активу и пасиву".
На згради факултета доминира транспарент "Блокирамо предавања да бисмо вама одржали једно".
Смедерево – грађани одали пошту настрадалима у паду надстрешнице у Новом Саду
Просветни радници, студенти, ученици и грађани, окупили су се испред Смедеревске гимназије у 11.52, како би одали пошту страдалима на Главној железничкој станици у Новом Саду и пружили подршку студентима и њиховим захтевима.
На 15 минута су блокирали раскрсницу код Гимназије.
Тишина и у Ужицу
Грађани Ужица блокирали су Улицу Димитрија Туцовића у 11.52 како би петнаестоминутном ћутњом одали пошту настрадалима у паду надстрешнице на Главној железничкој станици у Новом Саду.
Шапчани одали пошту настрадалима на Железничкој станици у Новом Саду
На раскрсници код библиотеке и музеја у Шапцу, матуранти средњих школа, просветни радници, родитељи и грађани застали су и данас у 11.52, на 15 минута, како би тишином и блокадом саобраћајнице одали пошту жртвама у паду надстрешнице железничке станице у Новом Саду.
Матуранти који су у блокади и данас су од својих школа дошли пешице, носећи транспаренте, и истичући да подржавају студентске протесте и захтеве.
Чачани одали пошту страдалима у Новом Саду
Као и сваког дана, Чачани су у 11.52 одали пошту страдалима у Новом Саду.
На данашњи протестни скуп позвао је Синдикат образовања Чачак.
После 15 минута тишине грађани су кренули у шетњу поред Полицијске управе и Јавног тужилаштва у Чачку, све до Техничког факултета.
Петнаест минута тишине код Авале
Студенти београдских факултета који су пешке кренули ка Крагујевцу, застали су на 15 минута код Авале, како би од 11.52 до 12.07 одали пошту страдалима на Главној железничкој станици у Новом Саду.
"Скуп за правду" – сусрет просвете и здравства у Новом Саду
Ученици и професори Средње музичке школе Исидор Бајић и део просветних радника у Новом Саду, прошетали су данас до Поликлинике Клиничког центра Војводине, где су се састали са студентима који блокирају Медицински факултет и здравственим радницима.
"Скуп за правду“, како су га назвали организатори, јесте сусрет просвете и здравства, односно "спој одговорности за будућност нације кроз бригу о здрављу и образовање".
Ученици и професори из музичке школе, отпевали су химну Боже Правде, након чега су, тачно у 11 и 52, одали пошту настрадалима на Железничкој станици петнаестоминутном ћутњом.
Студенти, наставници, ђаци и грађани испред Министарства просвете
Студенти факултета Универзитета у Београду, ученици средњих школа и просветни радници стигли су испред Министарства просвете, где ће одржати јавни час солидарности.
Демостранте је испред Министарства сачекала група студената, грађана и средњошколаца који су дошли из других делова града.
Редари су направили обруч испред улаза у Министарство.
Окупљени носе транспаренте "Наше време стиже", "Трећа је устала", "Слобода", а са разгласа се емитују дечје песме о заједништву и другарству.
Професор Тринаесте београдске гимназије Зоран Башић истакао је данас на протесту испред Министарства просвете да је први и главни захтев просветара да сви стану иза студентских захтева.
Башић је, као представник средњих школа на протесту “Држимо вам лекцију”, истакао је да говори у име хиљаде побуњених колега.
Рекао је да је ово тренутак у којем "сви ми сведочимо изливу енергије побуњених људи, пробуђене су наде да је могуће живети у уређеном друштву", као и да се сада јасно види да је тешко манипулисати образованим људима.
Протестна шетња од Студентског трга до Министарства просвете
Студенти факултета Универзитета у Београду окупили су се на Студентском тргу одакле су око 11.10 кренули у протестну шетњу до Министарства просвете, где би данас у 11.30 требало да почне протест “Држимо вам лекцију”.
Студентима се придружују грађани и просветни радници.
Почетак заједничког "јавног часа" испред Министарства просвете је у 11.30, а у 11.52 почеће петнаестоминутно одавање поште жртвама пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
Након тога је планирано читање захтева београдских гимназија, у 12:10 читање књига у тишини, док је за 12.15 најављена размена књига са посветама и крај протеста.
Београдски студенти кренули пешке ка Крагујевцу
Београдски студенти кренули су од Фармацеутског факултета пешке ка Крагујевцу, где би требало да стигну 15. фебруара, на Сретење. Шетња би требало да траје четири дана, са ноћењем у Сопоту, Аранђеловцу и Чумићу.
На челу студентске колоне, која је блокирала саобраћај у Улици војводе Степе, код Фармацеутског факултета, вијори се српска застава.
Студенте су испратили грађани који су им аплаудирали, дувајући у пиштаљке. Међу окупљенима су и старији Београђани, а ту су и запослени у оближњем Институту за молекуларну генетику.
Према речима учесника, за шетњу до Крагујевца пријављено је 265 студената, али очекују да ће их на пут ка срцу Шумадије поћи више.
Са платоа код Фармацеутског факултета студенти иду у правцу Кумодража и даље ка Авали.
Београдским студентима придружиле су се у шетњи до Крагујевца и поједине новосадске колеге, које су синоћ стигле у Београд после "штафетног трчања".
Припреме за "Шумадијски марш" од Београда до Крагујевца
Студенти који намеравају да пешице стигну из Београда до Крагујевца, где ће у суботу бити одржан протест "Сретнимо се на Сретење", окупили су се јутрос испред Фармацеутског факултета, где проверавају опрему и окрепљују се за "Шумадијски марш", пише Фонет.
Студенти носе торбе, ранчеве, термосе са топлим напицима, а неки имају и планинарску опрему. Реч је о 140 км пута.
Спремна је и застава Србије, као и транспаренти појединих факултета, попут "Машинци против машинерије". Ту је и комби у који студенти товаре делове опреме, вреће за спавање и друге неопходне ствари.
Студент Факултета музичких уметности Никола Марчетић, после "марша" до Новог Сада, одлучио је да данас пешице крене и на протест у Крагујевцу.
"Идемо до краја. Где год треба", поручио је Марчетић за Фонет, који пут Крагујевца креће са шајкачом и српском заставом. Марчетић је изјавио да је одлазак у Нови Сад било само загревање и да му ништа није тешко.
Испред Фармацеутског факултета на испраћај студената стигао је и Михајло Поповић, који је студентима донео сендвиче за "шумадијски марш".
"Уз студенте сам већ два месеца. Поред мене неће остати гладни", поручио је Поповић, који дели сендвиче са пршутом и кајмаком.
Док се студенти спремају за "шумадијски марш", у позадини се чује "Марш на Дрину".
Према ранијој најави, београдски студенти и њихове новосадске колеге, које су им се синоћ придружиле, кренуће пешице до Крагујевца како би у суботу учествовали на протесту "Сретнимо се на Сретење".
Студенти ће Устав Србије, као штафету, предати колегама са Универзитета у Крагујевцу.
Нишки студенти кренули пешке ка Крагујевцу
На пут ка Крагујевцу, у дужини од 150 километара, пешке су кренули и нишки студенти, њих више од 150, у оквиру акције "Ништа није далеко за правду". У Крагујевац би требало да стигну у петак, а пре тога ће одмарати у Алексинцу, Ћићевцу, Параћину и Јагодини.
Студенти данас пролазе кроз Чамурлију, Горњу и Доњу Топоницу, Доњу Трнаву, Тешице, Лужане и Житковац, а последња тачка је Алексинац, у који би требало да стигну око 18 часова.
У среду студенти настављају у седам часова из Алексинца, рутом која обухвата Вукашиновац, Делиград, Ражањ, Мађере, Лучину и Ћићевац, где планирају да стигну око 19 часова, а у том месту ће и преспавати.
Из Ћићевца студенти крећу у четвртак, у седам часова ујутру, и потом иду кроз Појате, Дреновац, Ратаре, Параћин, Ћуприју, Мијатова и стижу у Јагодину око пола осам, што је последња тачка за тај дан.
Нишки студенти ће у петак у седам часова кренути из Јагодине, а потом ће проћи кроз Трнаву, Драгоцвет, Горњу и Доњу Сабанту, после чега, око 21 час, стижу у Крагујевац.
Студенти из Ниша уочи почетка марша ка Крагујевцу
Novosadski studenti u blokadi su juče, 10. februara, posle petnaestominutnog pomena ispred Železničke stanice krenuli u štafetno trčanje do Beograda sa Ustavom Srbije. Beogradske kolege su ih uveče dočekale ispred Filozofskog fakulteta, uz crveni tepih, aplauze i vatromet.
Povodom 100 dana od pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dve osobe teško povređene, studenti su u nedelju 9. februara sedmočasovnom blokadom beogradskog mosta Gazela još jednom pozvali nadležne institucije na odgovornost.
Kragujevački studenti su istog dana krenuli na štafetni maraton do Hrama Svetog Save u Beogradu da bi uručili pozivnice svim fakultetima u Srbiji za protest koji će, kako su najavili na društvenim mrežama, biti održan 15. februara u Kragujevcu. Na sto dana od tragedije i niški studenti su organizovali jedanaestočasovnu blokadu naplatne rampe "Niš sever" na ulazu u grad pod sloganom "Došlo je na naplat(n)u".
Kada se navršilo tri meseca od tragedije na Železničkoj stanici 1. i 2. februara organizovana je studentska blokada Mosta slobode u Novom Sadu, koja je trajala 27 sati. Nekoliko dana pre, istim povodom studenti su organizovali jednodnevnu blokadu beogradske Autokomande.
U međuvremenu, studenti, profesori univerziteta u Srbiji kao i nastavnici osnovnih i srednjih škola širom gradova Srbije nastavljaju sa protestima i blokadama zgrada fakulteta i rektorata, osnovnih, srednjih škola i gimnazija.
Zahtevi studenata u blokadi su objavljivanje celokupne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata, aktivista i građana na prethodnim protestima povodom tragedije u Novom Sadu, podnošenje krivičnih prijava protiv svih napadača na studente, profesore i građane i povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto.
Predstavnici vlasti smatraju da su ispunili sve zahteve, dok studenti u blokadama ističu da nijedan od zahteva nije ispunjen u potpunosti. Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu više puta je objavio analize dokumentacije u kojima je taksativno navođeno koji papiri nedostaju ili nisu kompletni.
Jedan od povoda za ostavku premijera Miloša Vučevića 28. januara je i napad na studente ispred stranačkih prostorija SNS-a u Novom Sadu, u noći između 27. i 28. januara. Napadači su tukli studente palicama i pesnicama.
Studentkinja koja je tada teže povređena imala je intervenciju na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju UKCB.
U blokadama su najmanje 63 fakulteta pet državnih univerziteta, dva privatna fakulteta i četiri visoke strukovne škole.
Svojim potpisima su podržali studentske zahteve određen broj sudija Apelacionog suda u Beogradu, Privrednog apelacionog suda, Prvog osnovnog suda u Beogradu, Višeg suda u Beogradu, Osnovnog suda u Obrenovcu, kao i Advokatska komora Srbije koja je bila u trodnevnom štrajku. Akcijama, protestima i obustavom rada pružaju podršku i poljoprivrednici, pozorišta i druge kulturne ustanove i pojedinci.
Blokadama i obustavi nastave pridružili su se maturanti velikog broja gimnazija i srednjih stručnih škola. Pojedine srednje škole i gimnazije održavale su tokom raspusta javne časove na kojima su odavale poštu stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Protestima i obustavama rada priključile su se i osnovne škole širom Srbije, nastavnici nezadovoljni dogovorom koji su reprezentativni sindikati napravili sa Vladom Srbije. Oprečni su podaci o osnovnim i srednjim školama u štrajku koje objavljuju resorno ministarstvo, s jedne i nereprezentativni sindikati i organizacije civilnog društva s druge strane. U međuvremenu, učitelji, nastavnici i profesori u štrajku svojim zahtevima su pridodali i zahteve studenata.
Maturanti novosadske Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" obustavili su blokadu zato što su, kako navode, ispunjeni svi zahtevi osim izvinjenja direktora. Veći deo kolektiva nastavnika škole, ali i članova sindikata Gimnazije, kao i roditelji učenika koji ih podržavaju, zahtevaju smenu direktora.
Početkom februara studentske zahteve podržali su i penzioneri.
Studentske blokade fakulteta i rektorata počele su krajem novembra, pošto su akademci sa Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu fizički napadnuti ispred zgrade fakulteta tokom odavanja pošte stradalima u novosadskoj tragediji.
Skupovi podrške studentima koji skoro tri meseca blokiraju fakultete i protestuju zahtevajući odgovornost za pogibiju 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu održavaju se u regionu, ali i u srpskoj dijaspori, u Evropi, Americi i Kanadi, Australiji. Nedavno, održani su i u Vašingtonu, Čikagu, Bostonu, Los Anđelesu, Hjustonu, Torontu, Vankuveru, Sidneju ali i po evropskim gradovima – Milanu, Frankfurtu, Beču, Amsterdamu, Londonu, Luksemburgu, Ljubljani.
Коментари